Gmina. Kapliczka przy ul. Leśnej odzyskała dawny blask - FOTO

ka4
28 listopada br. w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego złożono sprawozdanie z realizacji zadania pn.„Kompleksowa konserwacja kapliczki – krzyża przy ul. Leśnej w Brzeszczach”. Wartość prac renowacyjnych realizowanych przy kapliczce wyniosła 27.501,94 zł. Gmina Brzeszcze uzyskała na realizację projektu dotację celową z Województwa Małopolskiego w wysokości 6.000 zł.

Krzyż kamienny z figurami Chrystusa, Matki Bożej i Świętych stanął w miejscu obecnej krzyżówki ul. Leśnej i ul. Kościuszki w 1850 roku z inicjatywy Andrzeja Tyrny oraz jego żony Anny.
Figura to pomnik z piaskowca. Na cokole o wys. 35 cm znajduje się postument o wysokości ok. 105 cm. Na postumencie wznosi się graniastosłup o wys.220cm, uwieńczony kapitelem mocno występującym ze ścian graniastosłupa, odciętym wałkiem biegnącym wokoło. Nad kapitelem widnieje krzyż łaciński (ok. 170 cm wys.) z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego. Przy ścianach graniastosłupa (na konsolach zdobnych w wisiory) umieszczono w rzeźbie z frontu od południa posąg Matki Boskiej Bolesnej, od zachodu – św. Andrzeja, od wschodu - św. Annę z Najświętszą Marią Panną. U stóp Ukrzyżowanego Chrystusa umiejscowiono postać Marii Magdaleny. Rysunek ten jest wyraźny i staranny, choć wykonanie słabe.
 
ka
Stan zachowania zabytkowej kapliczki - krzyża był bardzo zły. Zniszczony i słabej jakości fundament nie gwarantował stabilności kapliczki w dłuższej perspektywie (postępowało wychylenie od pionu). Na figurze występowały liczne ubytki (m.in. twarz Matki Boskiej została mocno uszkodzona), zagrzybienia, pleśnie. Piaskowiec był również mocno zabrudzony, a elementy metalowe zardzewiałe.

W ramach przygotowania kompleksowej konserwacji kapliczki sporządzono niezbędną dokumentację formalno-prawną i przeprowadzono badania konserwatorskie. Prace restauratorskie ruszyły w czerwcu i obejmowały przycięcie i usunięcie krzewów utrudniających prowadzenie prac, wykonanie odkrywki fundamentów, mechaniczne czyszczenie powiezchni kamienia z wykwitów biologicznych, usunięcie nieoryginalnych uzupełnień i wcześniejszych napraw, oczyszczenie powierzchni obiektu metodą strumieniowo-ścierną, dwukrotne odkażanie powierzchni rzeźby, odsolenie obiektu, wzmocnienie strukturalne kamienia, wykonanie rekonstrukcji brakujących fragmentów i ubytków figury i cokołu zaprawą mineralną, scalenie kolorystyczne wykonanych uzupełnień, wykonanie zabezpieczenia hydrofobowego, wykonanie dokumentacji fotograficznej i opisowej całego procesu konserwacji.
 
ka1
 
ka2
 
ka3
 
Tekst i foto: brzeszcze.pl 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-15 #1 Eee 2016-12-02 19:59
:cry: biednym dzieciom by pomogli albo niepełnosprawny m a nie na takie bzdury kase wydawać.
Cytuj
 
 
+11 #2 bolo 2016-12-02 23:04
to też ważne, wbrew pozorom.
Cytuj
 
 
+6 #3 aqqa 2016-12-03 08:41
By pomogli?!!! A może ty byś pomógł pajacu.
Cytuj
 
 
+11 #4 User nr oooo1 2016-12-03 17:54
Cytuję Eee:
:cry: biednym dzieciom by pomogli albo niepełnosprawnym a nie na takie bzdury kase wydawać.

Zabytki i to jedne z niewielu w Naszej gminie nazywasz bzdurami? Skądżeś ty się urwał człeku?
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież