Gmina. Przedszkola i szkoły będą cieplejsze, gmina zaoszczędzi...

ociep

W sumie 12 milionów złotych wyniosą koszty remontów, trwających w dziewięciu placówkach oświatowych w naszej gminie. Jak podaje brzeszczański magistrat 3/4 tej kwoty udało się pozyskać z zagranicznych funduszy, zaś termomodernizacje w przyszłych latach przyniosą spore korzyści i wymierne oszczędności w gminnej kasie.

 "Czasami o prostych sprawach przychodzi nam mówić z użyciem trudnych słów... Tak właśnie jest z termomodernizacją, czyli 'podnoszeniem efektywności energetycznej placówek oświatowych' w naszej gminie. Brzmi cokolwiek obco, ale cel - ważny. Wszystkim zależy przecież na tym, by nasze pociechy bawiły, uczyły i rozwijały się w przyjaznych, wygodnych i ciepłych czterech ścianach gminnych przedszkoli i szkół" - mówi burmistrz Brzeszcz, Cecylia Ślusarczyk.

Koszty prac przekraczają 12 mln złotych, ale gmina pozyskała środki zagraniczne w wysokości blisko 9 mln złotych - z programu EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Teraz - co ważne: przy zaangażowaniu naszych lokalnych partnerów, czyli firm budowlanych z terenu naszej gminy - zgodnie z przyjętym harmonogram prowadzone są remonty w poniższych placówkach:

  • Szkoła nr 1 w Brzeszczach,
  • Szkoła Podstawowa im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jawiszowicach,
  • Szkoła nr 2 w Brzeszczach,
  • Przedszkole w Przecieszynie,
  • Szkoła w Przecieszynie,
  • Przedszkole Żyrafa w Brzeszczach,
  • Przedszkole Słoneczko w Brzeszczach.

W ramach robót termomodernizacyjnych wykonywane są takie prace, jak: docieplenie dachów i ścian budynków styropianem i wełną mineralną, wymianę okien i drzwi na nowocześniejsze i szczelniejsze, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, montaż energooszczędnych systemów oświetleniowych oraz montaż systemów zarządzania energią BMS.

Istotnym wymiarem prowadzonych prac termomodernizacyjnych, jest także znaczący spadek kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej w wyremontowanych szkołach i przedszkolach. Dzięki temu zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne, związane z rozwojem gminy Brzeszcze.

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+16 #1 bolo 2017-02-18 20:26
brawo.
oby tak dalej 8)
Cytuj
 
 
+2 #2 matka-ucznia 2017-02-19 08:19
I to rozumiem! Takie "nic się nie dzieje' może dla mnie trwać i trwać! Brawo Pani Burmistrz!
Cytuj
 
 
+1 #3 zzz 2017-02-19 18:07
nareszcie mamy panią Burmistrz. która myśli perspektywiczni e o problemach naszego miasta i gminy. Brawo !!!!!!
Cytuj
 
 
+1 #4 Lucky 2017-02-20 18:12
Już się tak nie zachwycajcie. Policzcie, kiedy te zainwestowane trzy miliony się wrócą...
Cytuj
 
 
+9 #5 obserwator 2017-02-20 20:34
Cytuję Lucky:
Już się tak nie zachwycajcie. Policzcie, kiedy te zainwestowane trzy miliony się wrócą...

A od kiedy to oświata, w tym jakaś materialna jej część się zwraca?? Lepiej było zostawić wszystko w takim stanie jak były? Nie ośmieszaj się. Jednak jak kolejny raz czytam Twój komentarz, to stwierdzam, że na próżno nauczyciele trudzili się w nauczaniu kogoś kto go sformułował. Słyszałeś/aś o ekonomii społecznej? Zresztą szkoda słów, budynki pięknieją dla uczniów 8) :P
Cytuj
 
 
0 #6 Lucky 2017-02-22 16:19
Do obserwatora
Nie mam nic przeciwko pięknym budynkom szkół. Niektóre prace są na pewno niezbędne, chociaż ocieplanie styropianem już dyskusyjne, może wystarczyłoby odświeżyć elewację. Teraz uczniowie będą siedzieć w termicznych puszkach i marznąć w sezonie niegrzewczym. A żeby coś zaoszczędzić (a tak brzmi część nagłówka- "gmina zaoszczędzi"), to chyba najpierw muszą zwrócić się koszty? Tutaj mowa jest o murach, a nie o środkach dydaktycznych. I nie martw się o moich nauczycieli. Myślę, że nie na próżno się trudzili. Pomyśl o Twoich rodzicach, którzy niezbyt dobrze Cię wychowali. :P Pozdrawiam :lol:
Cytuj
 
 
+9 #7 MIeszkaniec 2017-02-23 11:16
Mam pytanie kto z gminy nadzoruje prace wykonywane przez firmy ?? Dziś zaprowadzałem dziecko do przedszkola (Słoneczko) gdzie dokonywane jest ocieplenie budynku. Chciałbym zaznaczyć, że pracownicy firmy są już na etapie przygotowanych ścian do nałożenia akrylu. Wykonane prace do tej pory to lekko mówiąc porażka ..jaki fachowiec okuwał blachą te parapety pod rynnami jak dziś w taki lekki deszcz z tych blach woda leje się po ścianach na sam dół podchodząc pod okna.. Mówię o południowej stronie budynku. Gdzie tu fachowość ????Gdzie władza?? Kto pozwala na taki stan??Pani Burmistrz !!!! wydawajcie pieniądze z głową !!!! Ale tak się dzieje jeżeli nie wydaje się swoich pieniędzy..tylk o cudze..
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież