Gmina. Radni próbowali rozwiązać Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Brzeszczach

Do późnych godzin nocnych trwała ostatnia Sesja Rady Miejskiej w Brzeszczach, na której radni pozostający w opozycji do Burmistrz Cecylii Ślusarczyk, chcieli rozwiązać Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Brzeszczach. Skąd pomysł na tak radykalną zmianę? Co kierowało radnymi, którzy przygotowali projekt uchwały ? Czy aby na pewno na pierwszym miejscu postawiono dobro uczniów i nauczycieli? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym i artykułem dziennikarzy portalu OświęcimOnline.

Ta sesja Rady Miejskiej w Brzeszczach miała wyjątkowo niecodzienny przebieg. Grupa radnych, pozostająca w opozycji do burmistrz Cecylii Ślusarczyk, forsowała... rozwiązanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach. Zszokowana tym pomysłem burmistrz ostrzegała przed drastycznymi konsekwencjami takiego kroku, włącznie z likwidacją miejsc pracy. - To są polityczne gierki - podsumowała. Gorąca dyskusja trwała do nocy...

Tematy oświatowe wywołują ostatnio wiele emocji. Gorące dyskusje toczone są także w powiecie oświęcimskim. Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Brzeszczach spierano się prawie do północy. A „w oku cyklonu" nagle znalazł się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Brzeszczach, w którego skład wchodzą Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi „Słoneczko", Przedszkole nr 3 „Żyrafa" oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

W uzasadnieniu do projektu uchwały z 23 lutego - w sprawie rozwiązania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach przy ul. Mickiewicza 3 - przedstawiono następujące argumenty:

Zdaniem zwolenników rozwiązania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, planowane włączenie doń Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach, wiążące się z wejściem w życie reformy oświatowej, prowadzi do powstania placówki, która „nie byłaby w stanie zapewnić wszystkim wychowankom i uczniom prawidłowych warunków nauczania". I to zarówno biorąc pod uwagę warunki materialne (liczba i wyposażenie pracowni, zaplecze sportowo-rekreacyjne), jak i kadrę nauczycieli. „Placówka taka nie byłaby też w stanie zapewnić wszystkim wychowankom i uczniom należytego bezpieczeństwa; obsługa administracyjna takiego podmiotu również byłaby utrudniona" - jak ocenili inicjatorzy projektu uchwały.

Ich zdaniem, rozwiązanie istniejącego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, wyeliminowałoby te „potencjalne zagrożenia", dając możliwość nauki i pracy „w lepszych i bezpieczniejszych warunkach w poszczególnych placówkach, wchodzących obecnie w skład Zespołu, jak również zapewni prawidłową obsługę administracyjną i finansową tych jednostek".

„Decyzja taka umożliwi również, po podjęciu uchwały dotyczącej sposobu dalszego funkcjonowania Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach, uniknięcie dokonywania rozwiązań stosunków pracy z nauczycielami zatrudnionymi w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzeszcze" - napisano w projekcie uchwały.

W dokumencie pojawił się też dość ciekawy zapis, tłumaczący niejako brak szerokich konsultacji, które jak się wydaje, powinny poprzedzać krok w końcu tak radykalny, jak rozwiązanie szkoły: „Uchwała niniejsza nie stanowi aktu prawa miejscowego i jako taka nie wymaga konsultacji z działającymi na terenie Gminy Brzeszcze organizacjami związkowymi (...). Wskazać jednak należy, że podjęcie tej uchwały nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w zakresie stosunków pracy nauczycieli i pracowników administracji i obsługi, zatrudnionych w obecnym Zespole (brak konieczności dokonywania rozwiązań czy wypowiedzeń stosunków pracy)" - jak przekonywali autorzy pomysłu, którzy najwyraźniej nie mieli w tym przypadku wystarczającego zaufania do obsługi prawnej urzędu miasta, gdyż cytowany projekt uchwały przygotowała kancelaria adwokacja z Katowic.

A co na to wszystko sternik gminy Brzeszcze? Stanowisko burmistrz Cecylii Ślusarczyk, zastępcy burmistrza Roberta Adamczyka oraz przedstawicieli magistratu jest w tej materii całkowicie odmienne. Zdaniem kierownictwa Urzędu Gminy Brzeszcze forsowanie projektu rozwiązania szkoły, przez grupę radnych mających aktualnie większość w radzie, było przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i mogło spowodować niepowetowane straty.

Burmistrz Cecylia Ślusarczyk zapowiedziała wprost, że - ze względu na dobro uczniów i nauczycieli - uchwały o rozwiązaniu ZSP nr 5 nie wykona. Ostatecznie, po trwającej godzinami dyskusji, kontrowersyjny projekt przepadł w głosowaniu. - Dobrze się stało, że część radnych w pewnym momencie, można powiedzieć, opamiętała się. To nie jest poważna polityka. To są gierki polityczne. Utworzyła się koalicja, która próbuje walczyć z burmistrzem i pozostałymi radnymi - podsumowała burmistrz Cecylia Ślusarczyk.

Na stronie Portalu Informacyjnego OświęcimOnline, pojawił się również materiał filmowy z Sesji Rady Miejskiej z dnia 23 lutego 2017r.- podczas tej sesji radni odwołali przewodniczących komisji. Jaki był powód takiego działania? Możemy się tylko domyślać, ponieważ wniosków nikt nie chciał uzasadnić. 

Źródło: oswiecimonline.pl

 

REKLAMA:

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-3 #31 RiO 2017-04-03 18:41
To dobro uczniów widać po tym jak daje zarobić firmom kateringowym wydającym obiady uczniom.
Cytuj
 
 
+1 #32 matka-ucznia 2017-04-03 20:29
Cytuję RiO:
To dobro uczniów widać po tym jak daje zarobić firmom kateringowym wydającym obiady uczniom.

Burmistrz daje zarobić? No ciekawe.
To rodzice płacą i to płacą firmie, którą sami wybrali. Tak więc przestań siać plotkami.
Cytuj
 
 
-6 #33 karol22 2017-04-04 09:33
To nie jest tak, że grupa radnych jest w opozycji i walczy z pozostałymi radnymi. Prawda jest taka, że p. Burmistrz wybiera sobie radnych których lubi i z nimi rozmawia, uzgadnia itp. Wniosek o rozwiązanie zespołu pojawił się miedzy innymi po to aby rozpocząć dyskusję o planowanych zmianach. Bo dotychczasowa dyskusja to np. odpowiedzi p. Burmistrz: "to pan panie radny nie wie?", "panie radny wszystko jest w internecie". Pani przewodnicząca komisji szkolnictwa zamiast rozmawiać to tylko mówi: jestem porażona niewiedzą radnych.
Co do odwołania przewodniczącyc h komisji: gdzie jest napisane, że ktoś powołany na stanowisko na początku kadencji ma być tam do[...]tnio. Przewodniczący komisji uwierzyli, że są nieusuwalni. Przecież każdy nosi buławę w plecaku. Dlaczego w połowie kadencji przewodniczący nie zrezygnowali sami, aby inni też mogli sprawdzić się w roli przewodniczącyc h? A może gdyby nikt nie chciał, to wybrani by zostali dotychczasowi. Dlaczego teraz Tuska wybierano drugi raz?
Cytuj
 
 
+9 #34 zgaga 2017-04-04 09:51
Idąc tokiem Twojego myślenia - przykład powinien dać sam przewodniczący rady, potem zaapelować do swoich zastępców itd. a tutaj fachowców zamieniono na osoby , którym trzeba było zrekompensować niższą dietę. A kompetencje? W tej radzie nie są istotne, patrz na przykład pana Andruszki.Co on ma do powiedzenia na temat oświaty?
Cytuj
 
 
+7 #35 Kapsel 2017-04-05 19:59
Cytuję patryk:
Wyraźnie mówię o obecnej radzie, nie wdaję się w dyskusje na temat kompetencji urzędników, choć szczerze im współczuję współpracy z "kompetentnymi" radnymi zainteresowanymi edukacją i kulturą (radny Andruszko, radny Pastuszka, radny Czopek.....)

O tak, żałosny radny Czopek to jest mistrz w każdej dziedzinie....h e he...kto go w ogóle wybrał? Rodzina?
Cytuj
 
 
+5 #36 obserwator 2017-04-05 20:25
do karol22 i nie tylko - jestem zszokowany, hm ciekawy sposób rozpoczęcia dyskusji, gdzie jest ta szkoła, która uczy takich sposobów zarządzania? teoretycy zarządzania wywracają swoje tezy i dowody. Podstawą zarządzania jest to, iż należy rozdzielić tzw lubienie kogoś od jego fachowości i uczciwości. Każdy menadżer to wie, a każdy argument uzasadniony!!! i udowodniony!!! jest podwaliną do działania. Proszę nie ściemniać :) bo chyba zatkało kakało reakcjami, nie chemicznymi.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież