Sport. Zarząd wybrany, Górnik uratowany…

zabr1

Po ponad dwuipółgodzinnych dyskusjach, pełnych emocji wystąpieniach i gorących debatach, w atmosferze chęci dalszej, wspólnej misji i pracy nad kontynuacją funkcjonowaniem sportowego stowarzyszenia udało się ukonstytuować nowy Zarząd. Nowi-starzy działacze zdecydowali się na kolejną kadencję, przyjmując do swojego prezydium nieco ‘świeżej krwi’.

Letnia, wysoka temperatura nie przeszkodziła członkom klubu oraz jego sympatykom stawić się na zebraniu, kończącym obecną pracę zarządu. Prócz grupy zawodników, trenerów, młodych adeptów piłki oraz ich zatroskanych rodziców, stawili się także przedstawiciele lokalnych samorządów. Przybył przewodniczący Rady Gminy, Pan Ryszard Foks oraz niewielka delegacja radnych: Marzena Czardyban, Rafał Przemyk oraz Jerzy Sojka. Przybyła się także Pani Ewa Pawlusiak, która jako radna powiatowa i członek jego zarządu, niejako wystąpiła jako reprezentantka tego gremium.

Jak można się było domyślać, wszelkimi pretensjami i wyrazami niezadowolenia za trudną sytuację klubu obarczono samorządowców. Ci w zderzeniu z argumentami działaczy usilnie próbowali bronić swoich racji. Jak się jednak prędko okazało, tłumaczenia nie przekonały tracącego chęci do dalszej pracy zarządu, który co rusz obalał populistyczne wystąpienia lokalnych rajców...

zabr4

„Od wielu lat walczymy o zainteresowaniu władz gminy(…). Brakuje jakiegokolwiek zainteresowania. Prosiliśmy, by skupić działaczy wszystkich klubów. By wypracować jeden wspólny program, by wskrzesić sport w gminie(…). U nas w Brzeszczach nie ma programu, ani nawet pomysłu na to, jak sport ma funkcjonować. Każdy sobie rzepkę skrobie i jest walka… Apeluję do samorządu, aby się tym wreszcie zainteresować. My jesteśmy społecznikami, robimy to z sympatii, ale my także mamy swoją cierpliwość, która się kończy” – stwierdził Artur Mizia.

„Budżet opracowuje Pani Burmistrz(…). To nie my o tym decydujemy. Proszę nie mówić, że my nie robimy nic, bo właśnie taką postawą nie zjednacie ludzi, tylko ich do siebie zrazicie” – podkreśliła niejako w swojej obronie radna Czardyban.

Wśród niezrozumiałych działań samorządu wyliczono niską kwotę dotacji dla klubu, obarczanie zarządu kosztami funkcjonowania obiektu oraz brak zainteresowania władz problemami i potrzebami klubu.

„Stadion jest mieniem komunalny i to burmistrz za nie odpowiada. To w gestii włodarzy gminy, nie rady, jest spotkanie z przedstawicielami klubów i wypracowanie określonego stanowiska. Były takie komisje, było wypracowane stanowisko, podzielone środki, po czym pani Burmistrz zmieniała zdanie(…). W kolejnych latach takie spotkania już nie miały sensu” – przyznał przewodniczący Rady Gminy, Ryszard Foks, umywając ręce i zrzucając wszystkie winy na Burmistrz Gminy.

zabr3

Czy słusznie? Działacze Górnika przedstawili szereg problemów z którymi zwracali się do Rady. Ci niestety nijak nie poczuwali się do winy za opłakany stan finansowy gminnych klubów piłkarskich.

„Szukacie kozła ofiarnego. To nie jest sytuacja, która pojawiła rok, czy dwa lata temu, a ciągnie się już o dawna” – podkreśliła radna Czardyban.

„Jeśli chodzi o dotacje na sport w Małopolsce Zachodniej, nasza gmina wydaje najmniej. Jeżeli nie będzie większych środków, sytuacja się nie zmieni” – dodał Foks.

Wiele było gorzkich słów, przykrych wypominek i wytykania wzajemnych błędów. Nie trudno było zauważyć utraconą cierpliwość działaczy i śladową ilość nadziei na poprawę.

Zebrani członkowie i sympatycy klubu wierzyli jednak, iż obecny zarząd, który przecież przez ostatnie lata udowodnił, że w swojej roli spełnia się idealnie, zdecyduje się na kontynuację.

Ustępujący Prezes Lesław Kozieł ostatecznie postanowił przyjąć swoją kandydaturę. Zastrzegł jednak, że jego praca uwarunkowana będzie konieczną zmianą warunków korzystania z obiektu Górnika. Na te, które obowiązywały do tej pory, działacze godzić się nie zamierzają.

Pozostali członkowie, lojalnie stanęli za Prezesem, biorąc z nim udział w wyborach.

Ostatecznie, wybrany głosami zgromadzonych członków, Zarząd KS Górnik Brzeszcze prezentuje się następująco:

Prezes Zarządu - Lesław Kozieł,

V-ce Prezes Zarządu - Kamil Brońka, V-ce Prezes, Sekretarz Zarządu - Artur Mizia, Skarbnik Zarządu - Bogusław Borkowski,

Członkowie Zarządu : Artur Jędrusik, Bogdan Pietras, Paweł Kojm i Łukasz Strzelczyk.

Komisja Rewizyjna : Przewodniczący- Konrad Jędrusik, Członkowie: Krzysztof Wąsik i Błażej Jędrusik.

zabr2

„Zdecydowaliśmy się dalej ‘ciągnąć ten wózek’. Było by żal, zostawiać to wszystko…" -  powiedział nam już po zakończeniu zebrania sekretarz klubu.

"Żal 95-letniej historii tego klubu, żal ludzi, którzy tę historię przez długi okres tworzyli, żal dzieci i młodzież, którzy prosili nas o pozostanie, żal ich rodziców, żal zawodników seniorskiej drużyny, którzy po ostatnim ligowym meczu niemal błagali nas byśmy jednak zostali, żal wreszcie wiernych sympatyków i wieloletnich działaczy klubu, takich jak Pan Mietek Dętkoś, który zawsze stara się nas wspierać i pomagać. To wszystko, mimo całkowitej utraty cierpliwości i zaufania do władz spowodowało, że dalej będziemy ‘ciągnąć ten wózek'" - zakończył. 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-9 #11 obserwator 2017-06-27 01:54
Cytuję kibic:
Bzdura . Byly podpisy dwoch osob. Oczywiscie wiesz najlepiej. Moze Ty pokazesz jak sie zarzadza wszystkim. Ale gdzie ,najwiecej do powiedzenia maja osoby co nic nie robia. Ale zeby napisac cos w necie to pierwsi.


popatrzyłem, zobaczyłem na błędy formalne 8) i uwierzyłem.
Się kluby z Gminy nie popisały, wstyd! Przecieszyn potrafił, Polanka Wielka potrafiła, a Jawiszowice, Skidziń i te inne piłkarskie UKS - y z Brzeszcz - niedbałe błędy. Ha Ha to nie Gmina Brzeszcze, tam się po prostu wywala wniosek, a nie prosi, aby przyjąć :oops:
PS. żeby nie było - dla społeczników - też nim jestem - wiem co piszę
Cytuj
 
 
-2 #12 brzeszczanka 2017-06-27 09:22
Do 14 lipca trwa nabór dodatkowy w ramach programu KLUB:

[...]s://bip.msit.gov.pl/bip/finansowanie-zadan/sport-powszechny/2017-rok/2037,Nabor-wnioskow-na-realizacje-w-2017-roku-programu-quotKlubquot-II-nabor.html

Więc nie ma wszystko stracone! Wystarczy poprawić błędy i wysłać raz jeszcze. Pula środków to ponad 7 milionów- szanse są bardzo duże!
Cytuj
 
 
+14 #13 Kibic 2017-06-27 09:33
Brzeszczanko - Masz rację Klub jest stowarzyszeniem a nie jednostką gminną . Ale stadion KS Górnik Brzeszcze nie jest własnościa stowarzyszenia tylko własnościa gminy. dlaczego więc za utrzymywanie obiektu sportowego KS Gornik Brzeszcze ma odpowiadać stowarzyszenie ? Stadion jest mieniem gminnym o którego stan w pierwszej kolejności powinna dbać gmina a nie stowarzyszenie. A do dnia dzisiejszego prawda jest taka że gdyby stowarzyszenia tam nie było stadion już by nie istniał - ZROZUM to w końcu !!! I Zarząd nie mowi że stowarzyszenie ma bardzo złą sytuację. Zarząd mówi że obiekt gminny jest w bardzo złym stanie i upomina władzę już od lat by się w końcu tym obiektem zajęła zanim dojdzie na nim do tragedii !!!!
Cytuj
 
 
+12 #14 Kibic 2017-06-27 09:41
Po wtóre skoro masz zarzuty ( ktore nie do końca są prawdziwe ) aby być wiarygodna przedstaw się z imienia i nazwiska. Jestem przekonany że przedstawiciele Zarządu odniosą się do twoich zarzutów. Bardzo łatwo jest nie mając pełnej wiedzy oskarżać kogoś kto działa społecznie i zupełnie dobrowolnie. Nie wiem czy wiesz ale takie bezpodstawne oskarżanie na pewno tych ludzi nie motywuje do dalszej pracy. Przecież oni nic nie muszą . oni tylko co najwyżej mogą jeśli zechcą
Cytuj
 
 
+13 #15 Kibic 2017-06-27 09:54
Po trzecie Stowarzyszenie nie działa na rzecz jego zarządu tylko na rzecz dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny gminy Brzeszcze, a głównym statutowym celem stowarzyszenia jest prowadzenie działalności sportowej na rzecz mieszkańców gminy Brzeszcze - uświadom to sobie zanim postawisz kolejne bezsensowne zarzuty . Być może nawet twoje dzieci , lub dzieci z twojej rodziny trenują bądż trenowały w Górniku - pomyśl i o tym .
Cytuj
 
 
+11 #16 Fan 2017-07-12 09:54
[quote name="brzeszcza nka"]Dlaczego KS Górnik nie stara się o środki ze źródeł skierowanych do organizacji pozarządowych- do klubów, stowarzyszeń sportowych?
Czy w ogóle członkowie/zarz ąd stowarzyszenia wiedzą jak to robić? Gdzie szukać takich programów? Skąd pozyskać środki?
Inne organizacje potrafią i realizują projekty. To wcale nie jest tajemna wiedza zarezerwowana dla wybranych. Jeżeli zarząd nie wie, jak szukać takich źródeł i nie wie, kogo prosić o pomoc w tym względzie to wg mnie nie spełnia swej roli.
Gorzej jest, gdy zarząd nie zna podstaw prawnych własnego stowarzyszenia.


Brzeszczanko gdybyś była na Walnym Zebraniu dowiedziałabyś się ze budżet Górnika w 2016 roku wynosił ponad 130 tys. zł a środków publicznych w tym było tylko 40 tys zł . Jak myślisz skąd wzięły się te pozostałe 90 tys zł
Cytuj
 
 
+7 #17 Fan 2017-08-23 07:10
I....brzeszczan ka zamilkła ..... brakuje pomysłów , brakuje chęci, brakuje dobrej woli .... .... ważniejszy własny interes .... i władza :) Prawda brzeszczanko ???
Cytuj
 
 
+6 #18 Fan 2017-08-23 07:12
Ale brzeszczanko rzekoma władza ma to do siebie że kiedyś się kończy... Już za rok wybory...
Cytuj
 
 
+4 #19 Społecznik 2017-09-06 09:04
Zima się zbliża , kluby chcą szkolić i organizować zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z gminy Brzeszcze. pytanie gdzie to mają robić ?? Szkoły nie mogą udostępniać swoich sal gminastycznych ; Burmistrz zabroniła zasłaniając się przepisami które mówią iż w przypadku skorzystania z dotacji unijnych na remont szkoły/sali organ zarządzający nie może przez 5 lat wynajmować odpłatnie wyremontowanej szkoły/sali . Innymi słowy nie może na tym wyremontowanym budynku zarabiać.
Pani burmistrz nie chce również przyjąć argumentacji że przepisy te nie zabraniaja udostępniania wyremontowanych ze środków unijnych sal gimnastycznych za darmo i to nawet w przypadku gdy dotyczy to organizacji pożytku [...] działających na terenie gminy Brzeszcze dla mieszkańców gminy Brzeszcze. Szok !!!! W każdej ościennej gminie sale gimnastyczne były i są remontowane ze środków unijnych a organizacje pożytku [...] mogą normalnie korzystać z tych sal . Wszędzie tylko nie w Brzeszczach !!!!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież