Uwaga. Reagujmy! Upały stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w samochodach

upal

Słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. W takiej sytuacji pociecha lub pupil mogą być narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

 

Aby choć trochę uświadomić sobie, jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Nagrzane fotele, wysoka temperatura i zaduch panujący we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Natychmiast wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie jest bezbronne.

"Apelujemy więc, o niepozostawianie dzieci ani zwierząt w pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”. Za pozostawienie dziecka w samochodzie, a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności" - podkreśla asp. sztab Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej Komendy.

"Apelujemy także do osób postronnych, aby reagowały, gdy dziecko lub zwierzę znajdują się w rozgrzanym pojeździe. Wystarczy wtedy wezwać służby ratunkowe. Natomiast w chwili, gdy życie dziecka, czy zwierzęcia jest zagrożone, należy działać natychmiast np. wybijając szybę, znajdującą się dalej od miejsca, w którym znajduje się dziecko czy zwierzę , a następnie wydostać je z samochodu. W chwili, gdy zdecydujemy się działać sami, tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co będzie stanowiło dowód w sprawie, przeciwko opiekunowi, który stworzył zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka czy zwierzęcia" - dodaje. 

upal1

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież