Uwaga. Reagujmy! Upały stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w samochodach

upal

Słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. W takiej sytuacji pociecha lub pupil mogą być narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

 

Aby choć trochę uświadomić sobie, jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Nagrzane fotele, wysoka temperatura i zaduch panujący we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Natychmiast wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie jest bezbronne.

"Apelujemy więc, o niepozostawianie dzieci ani zwierząt w pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”. Za pozostawienie dziecka w samochodzie, a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności" - podkreśla asp. sztab Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej Komendy.

"Apelujemy także do osób postronnych, aby reagowały, gdy dziecko lub zwierzę znajdują się w rozgrzanym pojeździe. Wystarczy wtedy wezwać służby ratunkowe. Natomiast w chwili, gdy życie dziecka, czy zwierzęcia jest zagrożone, należy działać natychmiast np. wybijając szybę, znajdującą się dalej od miejsca, w którym znajduje się dziecko czy zwierzę , a następnie wydostać je z samochodu. W chwili, gdy zdecydujemy się działać sami, tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co będzie stanowiło dowód w sprawie, przeciwko opiekunowi, który stworzył zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka czy zwierzęcia" - dodaje. 

upal1

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież