Brzeszcze. Zbiorniki z podchlorynem sodu pozostawione bez nadzoru - interweniowało 5 zastępów Straży Pożarnej

W dniu dzisiejszym (03.07.2017r.) około godz. 12:20 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o pozostawionych bez nadzoru zbiornikach z substancją niebezpieczną w rejonie Basenu Pod Platanem w Brzeszczach. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało że zbiorniki, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku autobusowego i chodnika. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano służby ratownicze.

 

„Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy z WCPR w Krakowie. Natychmiast na miejsce zadysponowaliśmy Grupę Ratownictwa Chemicznego z JRG Oświęcim, a także zastęp z OSP Brzeszcze. W sumie w działaniach brało udział 5 zastępów Straży Pożarnej, w tym dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oświęcimiu”- mówi Dyżurny Operacyjny Powiatu, st. asp. Paweł Stokłosa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i zabezpieczeniu terenu, strażacy przystąpili do identyfikacji substancji, która była składowana bez nadzoru w kilkunastu pojemnikach na chodniku (łącznie około 600 litrów substancji). 

W trakcie działań strażacy ustalili, że składowane pojemniki należą do właściciela Basenu, przy którym się znajdowały. Zbiorniki wypełnione były m.in substancją biobójczą- podchlorynem sodu . Pod nadzorem ratowników pojemniki zostały zabrane przez obsługę basenu.

Na miejscu byli obecni policjanci.

Dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach o zdarzeniu dowiedziała się od naszego dziennikarza, który bezpośrednio z terenu działań Straży Pożarnej udał się do Ośrodka Kultury. Pani dyrektor Magdalena Armata już na wstępie rozmowy zapowiedziała wewnętrzne postępowanie sprawdzające i wyciągnięcie konsekwencji służbowych.

----

Przed samą publikacją artykułu, za pośrednictwem sekretariatu OK w Brzeszczach, skontaktowała się z nami dyrektor Ośrodka Kultury w Brzeszczach, która oznajmiła, że nasze informacje podane w bezpośredniej rozmowie zaraz po zdarzeniu mijają się z prawdą, ponieważ pracownicy basenu zabezpieczyli pojemniki przed dostępem osób niepowołanych. Czy owinięcie samych pojemników taśmą jest wystarczającym zabezpieczeniem? Czy można pojemniki zawierające związki chemiczne przechowywać bez nadzoru na otwartej i ogólnodostępnej przestrzeni? Wszystkie wątpliwości rozwiewa etykieta na jednym z pojemników.

„PRZECHOWYWAĆ WYŁĄCZNIE W SZCZELNIE ZAMKNIĘTYCH ORYGINALNYCH I WŁAŚCIWIE OZNAKOWANYCH POJEMNIKACH, W DOBRZE WENTYLOWANYM POMIESZCZENIU. CHRONIĆ PRZED ŹRÓDŁAMI CIEPŁA, SUBSTANCJAMI PALNYMI. SKŁADOWAĆ W MIEJSCU NIEDOSTĘPNYM DLA OSÓB POSTRONNYCH”.

W dalszej rozmowie Pani dyrektor, powołując się na doświadczenie swoich pracowników, poinformowała nas, że pojemniki z niebezpiecznymi substancjami były „zabezpieczone” w tym miejscu już przed godziną 10:00!!! Wypowiedź Pani dyrektor pozostawimy bez komentarza. 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+32 #1 Brzeszczanin 2017-07-03 18:28
Kompetencje, zachowania i wypowiedzi Pani dyrektor to jest kpina dla kultury w Brzeszczach. Nigdy jeszcze nie mieliśmy tak bezczelnej osoby na tym stanowisku, mamy nadzieje ze pożegnamy ja jak tylko Pani burmistrz skończy kadencje.
Cytuj
 
 
+28 #2 mieszkaniec 2017-07-03 19:10
powinni obciążyć kosztami akcji basen. A jakby dzieciaki otworzyły te pojemniki?
Cytuj
 
 
+15 #3 gość 2017-07-03 19:52
Gdyby Maryjusz Płaszczak tu rządził, ta pani byłaby w kolejce po zasiłek.
Cytuj
 
 
+26 #4 Kaziu 2017-07-03 20:01
Dokladnie dyrektorka ok to jakies jaja kawal chamstwa przydactwa wstydu itd dla gminy. Mandat pare tysiecy powinni otrzymac
Cytuj
 
 
+27 #5 mama mia 2017-07-03 20:13
Liczymy godziny do dobrej zmiany w Brzeszczańskiej Kulturze. Takiego dna nie było nawet za komuny.
Cytuj
 
 
+22 #6 Miły 2017-07-03 22:35
"dyrektor" Ośrodka Kuktury to za dużo powiedziane. Ta kobieta ma chyba nierówno pod sufitem. Objęte przez nią stanowisko w drodze zwyklego "koleżeństwa" nie ma żadnego pojęcia o prowadzeniu tego typu instytucjii.
Cytuj
 
 
+18 #7 zbyszek 2017-07-04 07:53
Dyrektor Ośrodka Kultury jest bezpośrednio odpowiedzialny za funkcjonowanie basenu.... Więc postępowanie policji o stworzenie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia plus solidny mandat to podstawa. A że nadzór nad dyrektorem ma w obowiązku Burmistrz to chyba zrozumiałe, że powinny być wyciągnięte konsekwencje służbowe. No chyba że ręka rękę myje !!!! ;-)
Cytuj
 
 
+14 #8 gość 2017-07-04 10:32
Zapominacie że jest jeszcze kierownik basenu który za to odpowiada .Ciekawe czy faktycznie poniesie konsekwencje
Cytuj
 
 
+6 #9 Marcysia 2017-07-06 13:07
Dzwoniłam na basen, jakaś baba mówi że jest kierownikiem basenu, ale nie udziela żadnej informacji.
Kabaret jakich mało.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież