Parafia. Pogrzeb ks. Franciszka Janczego - FOTO

pog1

Uroczystościom pogrzebowym ks. kanonika Franciszka Janczego, proboszcza naszej parafii w latach 1994-2014, przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel. Wzięło w nich udział ponad stu kapłanów oraz dwóch biskupów emerytów : biskup Tadeusz Pieronek i biskup Janusz Zimniak. Przy trumnie modliła się premier Beata Szydło, która przez wiele lat była burmistrzem Brzeszcz i osobiście znała wieloletniego duszpasterza podbeskidzkiej „Solidarności”. 

Jak podkreślił biskup Tadeusz Pieronek, życie zmarłego kapłana to praca i odpowiedzialność: „Ksiądz Franciszek od pracy się nie uchylał. Miał dobre podejście do wiernych. Był w tym naturalny, życzliwy i wyrozumiały.

Biskup Roman Pindel przekazał rodzinie zmarłego kapłana i bliskim wyrazy współczucia oraz zapewnienie o modlitwie od kardynała Stanisława Dziwisza: „Uświadamiamy sobie, my kapłani, potrzebę stawania przy ołtarzu, zwłaszcza, gdy odchodzi jeden z nas. To najlepsze, co możemy w takiej sytuacji uczynić”.

Trumnę z ciałem zmarłego kapłana wprowadził do kościoła proboszcz parafii ks. Eugeniusz Burzyk, który pod koniec liturgii pogrzebowej podkreślił, że w pogrzebie ks. Franciszka uczestniczyło około 130 kapłanów, co jest dla parafii „wyzwaniem eucharystycznym”. „Nasza wspólnota raduje się także tym, że wraz z nami modlą się m.in. premier Beata Szydło i minister Stanisław Szwed, przedstawiciele rządu i władz samorządowych” – zaznaczył proboszcz, dziękując uczestnikom pogrzebu.

Długoletniego proboszcza pożegnał wiceprzewodniczący Parafialnej Rady Duszpasterskiej, a także wicedziekan dekanatu jawiszowickiego ks. Lech Kalinowski. Słowo nad trumną wygłosił ks. Jacek Pierwoła, siostrzeniec zmarłego kapłana.

W uroczystościach udział wzięli m.in. związkowcy podbeskidzkiej „Solidarności”, przedstawiciele flisaków z Pienin, delegacje z rodzinnych Sromowców Wyżnych oraz miejscowi górnicy oraz liczni parafianie.

Ksiądz Franciszek Janczy urodził się w Sromowcach Wyżnych. W 1966 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Karola Wojtyły. Jako wikariusz pracował w parafiach w Trzemeśni, Wróblowicach, Trzebini, Nowej Hucie Mistrzejowicach, bielskiej parafii Opatrzności Bożej. Od 1984 roku przez 10 lat był proboszczem parafii w Godziszce, a w latach 1994-2004 kierował wspólnotą parafialną w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze. Na emeryturze w Bielsku-Białej spędził 3 lata.

pog2

pog3

pog4

pog5

pog6

pog7

Tekst: materdolorosa.pl , Foto: Jerzy Zajda

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn