Przecieszyn. Wspólna akcja poszukiwawczo-ratownicza służb i mieszkańców zakończona sukcesem

Pan  Julian ma 75 lat i cierpi na zaniki pamięci. Mimo opieki, którą sprawuje nad nim rodzina, wyszedł niepostrzeżenie z domu i ślad po nim zaginął. Bliscy rozpoczęli poszukiwania na własną rękę- zaniepokojeni sprawdzali miejsca w które mógł wybrać się senior. Kiedy to było nieskuteczne, synowa Pana Juliana za pośrednictwem znanej sieci społecznościowej udostępniła zdjęcie swojego teścia, poprosiła znajomych o pomoc i powiadomiła służby ratunkowe- była to właściwa decyzja .

 

W ciągu kilkunastu minut, ulica przy której mieszka zaginiony, wypełniła się mieszkańcami Przecieszyna i okolic. Na apel zareagowali również ochotnicy z miejscowej OSP, którzy po otrzymaniu zgody ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oświęcimiu udali się pod dom zaginionego by rozpocząć poszukiwania.

 

„Oprócz zastępu, który wyjechał w pełnej sześcioosobowej obsadzie, prywatnie w poszukiwania włączyli się strażacy, którzy na miejsce dotarli własnymi środkami transportu. Było to kilkanaście osób, które bez zastanowienia stawiły się na alarmowanie”- wylicza Danuta Bułka- Morończyk, Komendant Gminnej Ochrony Przeciwpożarowej w Brzeszczach.

W krótkim czasie od otrzymania zgłoszenia, na miejscu pojawiły się pierwsze załogi policjantów z Brzeszcz i powiatu oświęcimskiego. Na miejsce dotarł również Komendant Komisariatu Policji w Brzeszczach, który koordynował działania poszukiwawcze.

„Zdarzenie to zakwalifikowaliśmy, jako zaginięcie pierwszej kategorii. Oznacza to że osoba zaginiona opuściła miejsce swojego ostatniego pobytu nagle, w okolicznościach uzasadniających podejrzenie zagrożenia jej zdrowia lub życia”- wyjaśnia Piotr Grabowski, Komendant Komisariatu Policji w Brzeszczach.

W rejon prowadzonych poszukiwań udał się również patrol wywiadowczy Agencji Detektywistycznej z Jawiszowic.

Do pomocy w poszukiwaniach na prośbę Policji zadysponowano również grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z wyszkolonymi psami z OSP Kęty. To profesjonaliści, którzy na co dzień pełnią służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach i specjalizują się w poszukiwaniu zaginionych osób. 

„W działania poszukiwawczo-ratownicze zaangażowane były łącznie 4 zastępy z OSP Kęty. Na miejscu pracował również zastęp z OSP Przecieszyn. Po otrzymaniu informacji o zlokalizowaniu osoby zaginionej, w wskazane  miejsce niezwłocznie udali się ratownicy”- relacjonuje Jan Wołoszyn, dowódca GPR OSP Kęty.

Strażacy po dotarciu do poszkodowanego przystąpili do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a następnie ewakuowali poszkodowanego z terenu trudnodostępnego w bezpieczne miejsce, gdzie pod opieką ratowników  GPR OSP Kęty i rodziny, oczekiwał na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Dzięki współpracy służb ratunkowych i przede wszystkim zaangażowaniu mieszkańców, udało się odnaleźć zaginionego w odpowiednim czasie.

Wśród osób, które prowadziły poszukiwania było małżeństwo Państwo Saduś. Nasz dziennikarz rozmawiał z nimi jeszcze przed tym, jak do poszukiwań włączyły się profesjonalne służby. Pan Szymon Saduś wraz ze swoją małżonką blisko dwie godziny szukali zaginionego sąsiada. Sprawdzali miejsca, oddalone od domu Pana Juliana nawet o kilka kilometrów. Kiedy do poszukiwań włączyły się profesjonalne służby i zawęziły teren poszukiwań, Pan Szymon postanowił jeszcze raz sprawdzić teren wokół posesji gdzie mieszka zaginiony. Za ogrodem, który graniczył z domem w wysokiej trawie, dostrzegł leżącego Pana Juliana. Senior był przytomny, ale nie miał siły się podnieść i zawołać o pomoc. Na szczęście dzięki zaangażowaniu Pana Szymona Sadusia, pomoc dotarła na czas.

Pan Szymon niewątpliwie jest bohaterem- uratował życie starszemu człowiekowi. Jest też strażakiem-ochotnikiem, który na co dzień służy społeczeństwu w Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeszczach. Panie Szymonie-dobra robota! Wyrazy uznania!

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+7 #1 kolo 2017-07-05 11:01
Szacun widać tutaj współpracę i solidarność.
Cytuj
 
 
+4 #2 Strażak 2017-07-05 11:17
Po Mateusza kolejny bohater z OSP Brzeszcze. Co za jednostka! Gratulacje chłopaki!
Cytuj
 
 
+2 #3 JA 2017-07-10 20:36
GRATULACJE !!!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież