Brzeszcze. Otwarto jedną z najnowocześniejszych Stacji Ratownictwa Górniczego

3 września na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze, należącego do Tauron Wydobycie otwarto jedną z najnowocześniejszych w polskim górnictwie Kopalnianych Stacji Ratownictwa Górniczego.

Po blisko dwóch latach, udało się zakończyć inwestycję, która miała na celu przebudowę i modernizację budynku jednej z łaźni kopalnianych, mieszczących się przy ulicy Kościuszki w Brzeszczach. Budynek zaadaptowano na potrzeby Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. Koszt remontu tego obiektu to 1,39 mln złotych. Remont obejmował prace wyburzeniowe, przebudowę istniejących pomieszczeń i instalacji, a także zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego.

Ratownicy mogą korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń w których położono nowe posadzki, wykonano sufity i wymieniono stolarkę okienną .

Oprócz tzw. sali aparatów, sali szkoleniowej i odpraw, górnicy do swojej dyspozycji mają mini siłownię  i pomieszczenia instruktażowo-kontrolne. To właśnie w tych pomieszczeniach mieści się tor, imitujący ciasne wyrobiska i chodniki. W pomieszczeniu można wytworzyć warunki zbliżone do tych, które ratownicy mogą spotkać w swojej codziennej pracy, min. pełne zadymienie, czy wysoką temperaturę- wylicza Dawid Burzacki, specjalista ds. ratownictwa. 

Uroczystości otwarcia i poświęcenia Stacji Ratowniczej, rozpoczęły się od mszy św. w Kościele Św. Urbana w Brzeszczach. Ksiądz prałat Kazimierz Kulpa przywitał ratowników górniczych, ich rodziny i zaproszonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele spółki Tauron, kierownictwo Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie, a także władze samorządowe, przedstawiciele  służb mundurowych i liczne delegacje.

O oprawę muzyczną tej podniosłej uroczystości, zadbała Górnicza Orkiestra Dęta kopalni Brzeszcze pod dyrekcją Czesława Hałasa.

Po poświęceniu budynku Stacji Ratowniczej, uroczystego przecięcia wstęgi do Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego w Brzeszczach dokonali Zdzisław Filip - prezes Tauron Wydobycie SA, Janusz Czarnecki - wiceprezes ds. technicznych, Piort Buchwald - prezes CSRG w Bytomiu oraz Andrzej Okoń - dyrektor ZG Brzeszcze- relacjonuje Dawid Burzacki.

- To jedna z najbardziej nowoczesnych stacji ratownictwa w Polsce, podkreślił z dumą Zdzisław Filip- prezes Tauronu Wydobycie.

Na zwiedzanie Stacji Ratowniczej, zaprosił mieszkańców dyrektor kopalni Andrzej Okoń, a ratownikom górniczym życzył  "aby nigdy nie trzeba używać nowego sprzętu, oprócz zawodów i ćwiczeń”. 

„Bycie ratownikiem to zaszczyt, tym większy, że w stacji o takim standardzie możemy podnosić swoje umiejętności „ -powiedział Jarosław Łabęcki , kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Brzeszcze. 

Zdjęcia: Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal górniczy nettg.pl

 

REKLAMA:

 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+14 #11 zzz 2017-09-05 17:46
ratownicy... nic nie robią cały czas a później jeszcze idą na emeryturę w wieku 40 lat bo tacy urobieni...
Cytuj
 
 
-21 #12 XXL 2017-09-06 11:54
Tak sie składa ze na kopalni wiek emerytalny jest dla wszystkich taki sam 25 lat .
Widzę ze próbowałeś się dostać do elity ale specjalistyczny ch badan w Bytomiu się nie przeszło i teraz się pluje jadem .
Pozdrawiam
Cytuj
 
 
+14 #13 zzz 2017-09-06 12:36
Cytuję XXL:
Tak sie składa ze na kopalni wiek emerytalny jest dla wszystkich taki sam 25 lat .
Widzę ze próbowałeś się dostać do elity ale specjalistycznych badan w Bytomiu się nie przeszło i teraz się pluje jadem .
Pozdrawiam

zabawny z ciebie człowieczek :)
ale skoro dla ciebie elitą są ratownicy to nie mamy o czym rozmawiać
Cytuj
 
 
+5 #14 Jar 2017-09-06 18:55
Cytuję zzz:
Cytuję XXL:
Tak sie składa ze na kopalni wiek emerytalny jest dla wszystkich taki sam 25 lat .
Widzę ze próbowałeś się dostać do elity ale specjalistycznych badan w Bytomiu się nie przeszło i teraz się pluje jadem .
Pozdrawiam

zabawny z ciebie człowieczek :)
ale skoro dla ciebie elitą są ratownicy to nie mamy o czym rozmawiać

Tak 25 lat ale przelicznik jest inny :) Cala ta gadka jest bezsens miesza sie pożądane zastępy z pseudoratownika mi ktorzy tylko swieta ida na stacje i dodatki biorą.
Cytuj
 
 
+6 #15 Ziom z Brzeszcz 2017-09-06 20:27
Witam. Pytanie. Na ile lat ta stacja ratownicza będzie potrzebna?. Po zobaczeniu zdjęć "to ONI jeszcze pracuja na kopalnii. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ
Cytuj
 
 
-3 #16 Von 2017-09-08 03:29
Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania strony bo czekałem 5 minut na załadowanie...


Look at my web site :: Janek: [...]://katcen. pl/
Cytuj
 
 
+2 #17 xyz 2017-09-08 08:36
Cytuję Von:
Przydało by się zwiększyć szybkość ładowania strony bo czekałem 5 minut na załadowanie...


Look at my web site :: Janek: [...]://katcen.pl/

To chyba ci się transfer skończył
Cytuj
 
 
+10 #18 mietall 2017-09-11 16:15
Ratownicy zarabiają krocie za co ? A elektryk codziennie ryzykuje życiem i haruje na zbrojeniu albo przodku z przekroczoną temp , zarabia hu....a !
Cytuj
 
 
+5 #19 Jestem 2017-09-14 21:44
Strach stać obok tego Pana z wielkim brzuchem bo można dostać guzikiem górniczym w oko :lol:
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież