Małopolska. Strażacy OSP i ratownicy ZSR z Jawiszowic uczestniczyli w polsko-słowackich manewrach ratowniczych -FOTO-

Dzięki międzynarodowej współpracy Wodnego Pogotowia Ratunkowego ze słowacką Strażą Pożarną , w dniu 25.11.2017r. nad Jeziorem Czorsztyńskim, odbyły się manewry doskonalące działanie polskich i słowackich służb ratowniczych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawiszowicach.

W miejscowości Mizerna (powiat nowotarski) , nieopodal Bazy Ratowniczej R2 WPR, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku siły uderzenia, jeden z samochodów dachował . W pojazdach znajdowały się uwięzione osoby poszkodowane. Wypadek miał miejsce w bliskiej odległości od linii brzegowej Zalewu Czorsztyńskiego.

Niezwłocznie o zdarzeniu poinformowano ratowników Wodnego Pogotowia Ratunkowego, którzy pełnili dyżur na Jeziorze Czorsztyńskim oraz Służby Ratownicze, które przebywały na zgrupowaniu w miejscowości Czorsztyn. Wśród jednostek, które brały udział w zgrupowaniu ratowniczym, były dwie jednostki z terenu powiatu oświęcimskiego (Zintegrowana Służba Ratownicza i OSP Jawiszowice).

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów polskiej i słowackiej straży pożarnej, okazało się że oprócz zdarzenia drogowego w pobliskiej bazie ratowniczej wybuchł pożar- w środku najprawdopodobniej znajdują się poszkodowani ratownicy. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki.

„Teren działań został podzielony na dwa odcinki bojowe. Pożarem i ewakuacją osób poszkodowanych zajmowały się dwa zastępy Straży Pożarnej- OSP Niedzica i OSP Czorsztyn”- wylicza Marek Jasiński, Prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

„Natomiast na miejscu, gdzie doszło do wypadku samochodowego ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych, trzeba było wdrożyć procedurę zdarzenia masowego i tutaj koordynacje działań ratowniczych, przejął dowódca zastępu z OSP Jawiszowice”- dodaje Jasiński.

„Strażacy musieli wykonać niezbędny dostęp do samochodów osobowych, w których były uwięzione osoby poszkodowane. Działania wspólnie prowadziły zastępy OSP Jawiszowice, OSP Maniowy i zastępy z Suchej Hory na Słowacji.  Równolegle ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej prowadzili segregację osób poszkodowanych. W trakcie prowadzonych działań, zapadła decyzja o rozstawieniu Punktu Medycznego do którego trafiały najciężej poszkodowane ofiary wypadku- relacjonuje Dawid Burzacki, który z ramienia Zintegrowanej Służby Ratowniczej był Koordynatorem Sztabu Ćwiczeń.

„Staraliśmy się aby ćwiczenia odzwierciedlały realne sytuacje, które polscy i słowaccy ratownicy mogą spotkać w swojej codziennej służbie. Niskie ukłony kieruje do wszystkich osób, które były zaangażowane w przygotowanie manewrów i do tych, które w tych manewrach uczestniczyły. W imieniu Sztabu Ćwiczeń i uczestników na ręce Prezesa Wodnego Pogotowia Ratunkowego Pana Marka Jasińskiego, składam podziękowania za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia manewrów ratowniczych- mówi Dawid Burzacki.

W kulminacyjnym momencie ćwiczeń w działania było zaangażowanych ponad 40 ratowników (ratownicy Wodnego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy Zintegrowanej Służby Ratowniczej, strażacy z OSP Jawiszowice, OSP Maniowy, OSP Niedzica, OSP Czorsztyn, a także strażacy ze słowackiej miejscowości Sucha Hora

Manewry zostały zrealizowane w ramach projektu mikroprojektu "Tatry - Nasza Szansa"- realizowanego ze środków EFRR Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020.

 

 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-21 #1 Bzzzz 2017-11-27 15:21
Ale szopka
Cytuj
 
 
+14 #2 florek 2017-11-27 18:24
super Panowie strażacy!
Cytuj
 
 
+13 #3 Adam 2017-11-27 18:48
brawo!Działać chłopy i nie oglądać się na innych.
Cytuj
 
 
+20 #4 strażak z Brzeszcz 2017-11-27 22:18
dajcie znać następnym razem to poćwiczymy jak za dawnych lat
Cytuj
 
 
+13 #5 strazak... 2017-11-29 14:35
rząd dał 10 mln. zł na straże OSP z małopolski. Dlaczego straże z naszej gminy nic nie dostały??? Podobno zresztą jak zwykle jeśli chodzi o straż to nasi włodarze musieli coś spieprzyć!!! Czy my strażacy jesteśmy aż tak wielką bryłą soli w oku naszej władzy...??? Inne jednostki w powiecie w każdej gminie któraś dostała a my... Ciekawe co na to Pani koordynator stołek ciepły ale od siedzenia to nic nie ma... Za niedługo walne zebrania w strażach ciekawe co odpowiedzą...
Dziękujemy za troskę.
Pozdrowienia strażacy Gminy Brzeszcze
Cytuj
 
 
+11 #6 Xxx 2017-11-29 21:33
Dobrze mówi! Za to co zrobili powinni stołki stracić niektórzy. Tyle pieniędzy wyszło do innych gmin zamiast do naszej...
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież