Jawiszowice. Nowe życie dla dworca – Gmina szykuje remont i przebudowę

Dawno nieremontowany i zaniedbany dworzec w Jawiszowicach wreszcie doczeka się rewitalizacji. Gmina Brzeszcze, która początkiem 2017 roku przejęła od PKP budynki stacji kolejowej wraz z przyległym parkingiem zapowiada szeroko zakrojone prace renowacyjne. „Nadszedł czas na zmiany! Zmieni się nie tylko wygląd obiektu, ale przede wszystkim jego funkcja – będzie służył wszystkim mieszkańcom” – czytamy w komunikacie magistratu.

„Nowy dworzec swoim wyglądem nawiązywać będzie do dworca sprzed lat, elewacje pokryte zostaną tynkiem i ozdobnym kamieniem. Parter budynku pełnić będzie funkcję obsługi podróżnych: będzie poczekalnia, kasy biletowe, mała kawiarenka z wyjściem na zewnątrz, sala wystawowa, punkt informacji turystycznej. Całe piętro budynku głównego dworca zostanie przeznaczone na bibliotekę wraz z czytelnią. Budynek zostanie dostosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych poprzez zamontowanie windy” – informuje Urząd.

Budynek magazynowy dworca także zyska nowy wygląd i przeznaczenie. Dostosowany zostanie do potrzeb i wymogów planowanego do utworzenia Klubu Seniora. Znajdzie się tam sala konferencyjna, pomieszczenia klubowe do korzystania z komputerów czy telewizji, szatnia, zaplecze kuchenne. Montaż windy zapewni zniesienie barier architektonicznych obiektu.

 

Obok dworca powstanie parking na około 113 miejsc. Przy planowanej kawiarence zostaną umieszczone stoliki z parasolami, stojaki rowerowe i mały plac zabaw dla najmłodszych, gdzie będą mogli zatrzymać się i odpocząć rowerzyści podróżujący Wiślaną Trasą Rowerową, przebiegającą tuż przy budynku dworca.

„Obecnie jest opracowywany plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren dworca PKP. Oba opracowania: projektu budowlanego rewitalizacji dworca oraz planu zagospodarowania wymagają ścisłej współpracy projektantów. Wykonano już koncepcję adaptacji obiektu oraz ekspoertyzy: w zakresie konstrukcji i mykologiczną. W najbliższych tygodniach zakończone zostaną prace nad dokumentacją projektową, która określi koszty inwestycji”.

Zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanego obszaru (planowane na połowę 2018 roku) umożliwi wystąpienie o uzyskanie pozwolenia budowlanego dla inwestycji oraz otworzy drogę do starań o pozyskanie środków finansowych na rewitalizację obiektu.

źr. brzeszcze.pl

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
0 #21 Zielony chark 2017-12-29 20:41
Parowa nie działa poprawnie od 10 lat. Przerastało to od zawsze obsługę techniczą.
Cytuj
 
 
-2 #22 patryk 2018-01-03 10:15
Oj Tomaszku, skąd tyle agresji? Spokojniej i rozważniej rozglądaj się po okolicy, może więcej zobaczysz i zrozumiesz?
I nic nam się nie należy, to nie te czasy. Komunizm skończył się już dość dawno, a za wiele rzeczy trzeba najzwyczajniej zapłacić.Przygl ądam się budżetowi Gminy i myślę, że w przewidywalnej perspektywie będą stadiony, basen doczeka remontu.
Nawiasem mówiąc takim jak ja bardziej podobają się inwestycje w biblioteki i szkoły, domy dla seniorów, świetlice terapeutyczne dla dzieci...Należę do pokolenia, które nie krzyczy, tylko czynnie korzysta z praw wyborczych. A wybory w listopadzie...
Cytuj
 
 
0 #23 Tomaszek 2018-01-05 07:32
Patryczku : Gdzie Ty tutaj widzisz agresję ?? Skoro dla Ciebie przedstawienie twardych odpowiadających rzeczywistości która nas otacza argumentów jest agresją tzn znaczy że albo nic nie rozumiesz albo żyjesz w innej rzeczywistości. Jasne że takim jak Ty może się podobać co innego , macie do tego pełne prawo , tak jak i ja mam prawo Cię skrytykować jeżeli będziesz pisał głupoty .A w swoim poprzednim poście dotyczącym ilości obiektów sportowych dostępnych dla mieszkańców i spełniających dzisiejsze wymagania ( sam mówisz że komunizm się już dawno skończył ) piszesz głupoty.
Cytuj
 
 
0 #24 Tomaszek 2018-01-05 08:20
Tak się składa że ja również należę do tego "pokolenia" , które czynnie korzysta z prawa wyborczego. Mało tego - należę do pokolenia które oprócz korzystania z w/w prawa od co najmniej 25 lat interesuje się ( i to czynnie , a nie biernie ) tym co się dzieje w naszej gminie. Dołączając do tego bardzo dobrą pamięć , która dzięki Panu Bogu mnie nie opuszcza - mam prawo mówić i pisać o tym co zostało zrobione źle lub tak jak w przypadku obiektów sportowych zaniechane. I pr[...]ływanie oraz powtarzanie lapsusów że nam mieszkańcom się nic nie należy , bo komunizm się już skończył jest głębokim nietaktem. Należy się nam , bo płacimy na to podatki, wspomagamy swoimi prywatnymi pieniędzmi szkoły i inne instytucje gminne ,działamy społecznie itd .
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież