Straż. Pracowita wigilijna noc dla strażaków z Gminy Brzeszcze

Tylko minionej nocy strażacy z terenu Gminy Brzeszcze, dwukrotnie byli dysponowani do pożarów sadzy w kominie. Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj, około godziny  22:46. Mieszkańcy jednego z domów przy ulicy Wyszyńskiego  w Jawiszowicach, zauważyli ogień wydobywający się z przewodu kominowego. Natychmiast powiadomił Straż Pożarną. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano 3 zastępy strażackie. Jako pierwsi na miejsce przybyli strażacy  z OSP Jawiszowice. Szybka akcja ratowniczo-gaśnicza zapobiegła tragedii.

"Kiedy dotarliśmy na miejsce zdarzenie, pożar w przewodzie kominowym był rozwinięty- z komina budynku wydobywał się gęsty dym i pojedyncze języki ognia. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ w każdej chwili wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla"- tłumaczy Dawid Burzacki, dowódca pierwszego zastępu, który podjął interwencję.

Po chwili na miejscu pojawiły się dwa kolejne zastępy z JRG Oświęcim. W związku z mocnym oblepieniem przewodu kominowego przez sadzę i smołę, strażacy podjęli decyzję o interwencyjnym przeczyszczeniu komina.

„Takie działanie ma na celu ugaszenie pożaru, który po wygaszeniu pieca cały czas rozwija się w przewodzie kominowym. Po zakończonej akcji, pomieszczenia mieszkalne zostały sprawdzone pod kontem występowania tlenku węgla”- wyjaśnia Dawid Burzacki.

Kolejne zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oświęcimiu przyjął w chwili kiedy zastępy interweniowały w Jawiszowicach. Tym razem pomoc potrzebna była w jednym z domów przy ulicy Kostka Jagiełły w miejscowości Zasole. Na miejsce zadysponowano zastęp ratowniczo-gaśniczy z OSP Zasole, zastęp z JRG Oświęcim, a także przedysponowano zastęp wyposażony w podnośnik hydrauliczny, który brał udział w działaniach na terenie Jawiszowic.

Po rozpoznaniu sytuacji przez strażaków  okazało się, że i w tym przypadku doszło do pożaru sadzy w kominie.

Przypominamy, że obowiązek sprawdzania i utrzymania przewodów kominowych we właściwym stanie technicznym, należy do właściciela budynku. 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+5 #21 ja 2017-12-27 10:45
Cytuję opowieści Marka k:
Nie ma nic udowodnione a oszczerstwa się sypią z każdej strony. OSP Brzeszcze niech pilnuje swoich "trzeźwo myślących Polańskich " zawsze ci źli I nie dobrzy w tych Jawiszowicach a w Brzeszczach aniołki. Mam wrażenie że trwa od paru lat nagonka na Jawiszowice.


jakie oszczerstwa??? że ostatnio syrena wyła i że OSP Jawiszowice nie wyjechały do zdarzenia to prawda. To ja sie pytam jakie oszczerstwo...? ??
Cytuj
 
 
-2 #22 Ziomek 2017-12-29 01:18
Cytuję brzeszczanin:
może nie mieli kasy na paliwo. Słyszeliście że skarbnik osp sebastian papuga pokazał rozliczenie z koncertu baciarów ktury był w lipcu ale zapomniał popłacić faktur na ponad 30 tyś w kilku firmach? Nie wiadomo gdzie jest kasa a osp zostało z długami.


O co chodzi?
Cytuj
 
 
-2 #23 do ziomek 2018-01-01 22:02
o to chodzi ze pan sebastian papuga skarbnik osp jawiszowice oszukal wiele firm biorac towar i uslugi za ktore nie zaplacil. Wszystko mialo miejsce przy organizowaniu imprez w osp jawiszowice
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież