Kopalnia. Górnicze spotkania opłatkowe - FOTO

22 grudnia w kopalni „TAURON Wydobycie” w Brzeszczach przed każdą z czterech zmian odbyły się tzw. masówki opłatkowe, organizowane nieprzerwanie od 22 lat przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”. Oprócz górników wzięli w nich udział przedstawiciele dyrekcji oraz górnicza orkiestra. To jedyne takie spotkania opłatkowe w całej Polsce.

„Nasz kościół, parafia i osiedle powstały dzięki kopalni. Gdyby nie było kopalni, nie byłoby mnie tutaj, a wielu z was nie przyjechałoby do naszej miejscowości z całej Polski” - mówił do górników ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.

Na terenie prowadzanej przez niego parafii mieszka najwięcej czynnych i emerytowanych pracowników tej kopalni.

„«Opłatek» to nie tylko tradycja, ale nade wszystko zobowiązanie do wzajemnej życzliwości. Przypomnijmy sobie dzisiejszą uroczystość w konfliktowych sytuacjach w codziennej pracy, szczególnie pod ziemią” – dodał proboszcz, podkreślając, że przyjęcie darów Nowonarodzonego Jezusa pomoże w realizacji zobowiązań wynikających z dzielenia się opłatkiem.

 

Tekst: materdolorosa.pl , Foto: Jerzy Zajda

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+1 #1 mieszkaniec 2017-12-26 12:37
Bardzo fajna tradycja. Popieram i doceniam.
Cytuj
 
 
-8 #2 Dorota 2017-12-27 12:11
Może tak ten kask by ściągnął podczas składania życzeń
Cytuj
 
 
+6 #3 Olof Palme 2017-12-27 12:37
Ale to nie oni przyszli do księdza, tylko ksiądz do nich.
Cytuj
 
 
+11 #4 Ziom z Brzeszcz 2017-12-27 15:27
Witam.Opłatek na kopalni to już wieloletnia tradycja. Czy za 10-20 lat dalej będą ci sami "Nieusuwalni" związkowcy ?. Życzę Do Siego Roku 2018. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ
Cytuj
 
 
-3 #5 fd 2017-12-27 20:24
To jeden z powodów dlaczego Unia niemiecka chce rozp...polskie górnictwo, tradycja to Polskość .
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież