Parafia. 25-lecie chóru 'Canticum Novum' - FOTO

Jubileusz 25-lecia działalności obchodził w niedzielę 14 stycznia 2018 roku chór parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze „Canticum Novum”. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00 Mszą Świętą, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Eugeniusz Burzyk. Następnie odbył się Koncert Jubileuszowy, podczas którego wystąpiły również zespoły zaprzyjaźnione z naszym chórem: „Tęcza”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Iskierki” oraz „Iskierkowa Familia”.

W homilii, nawiązując do tytułu książki Jacka Woźniakowskiego, proboszcz postawił pytanie, czy kultura, muzyka organowa i chóralna są do zbawienia koniecznie potrzebne?

"Oczywiście, że nie, ale są potrzebne, by było kogo zbawiać, gdyż muzyka sakralna porusza duszę człowieka, otwiera go na świat nadprzyrodzony, a tym samym budzi w nim wiarę. Jedynie Bóg wie, ilu ludzi nawróciło się, dzięki pięknej grze organisty i śpiewom naszego chóru" – stwierdził ks. Eugeniusz Burzyk.

Po koncercie Proboszcz odczytał list gratulacyjny biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, skierowany na ręce dyrygenta i założyciela Chóru – Zdzisława Kołodzieja. Ksiądz Biskup podkreślił, że 25 lat działalności to nie tylko udział w liturgii i ubogacanie uroczystości religijnych, ale również zaangażowanie w dzieło ewangelizacji. Przypomniał, że aktywność chóru „Canticum Novum” wykracza poza parafię, gminę, a nawet diecezję: „Uczestniczyliście w licznych koncertach i spotkaniach muzycznych na terenie całego kraju, między innymi w Ludźmierzu, Licheniu Łagiewnikach, Krzeszowie i na Jasnej Górze. Cieszę się, że reprezentujecie rodzimą kulturę również poza granicami: w Wiedniu Mariazell i Budapeszcie”.

Życzenia i gratulację dla chóru przesłała również wiceprezes Rady Ministrów – Beata Szydło.

Tekst: materdolorosa.pl , Foto: Jerzy Zajda

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn