Urząd. Strażacy z Gminy Brzeszcze bez dotacji z ministerstwa- kto ponosi odpowiedzialność?

W dniu dzisiejszym w Rabce- Zdroju odbędzie się uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego i pojazdów ratowniczych zakupionych w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Program skierowany był do wszystkich gmin z terenu województwa małopolskiego. Niestety, żadna jednostka OSP z terenu Gminy Brzeszcze nie otrzymała wsparcia finansowego. Powód? Wniosek nie dotarł do ministerstwa na czas…

Wnioskowana kwota dotacji wynosiła ponad milion złotych, zaangażowanych w tworzenie wniosku i przygotowanie dokumentów, było aż pięciu pracowników Urzędu Gminy. Efekt? Wniosek nie został złożony w wyznaczonym terminie, a tym samym nie został rozpatrzony ze względów formalnych.

Największa kwota dotacji, bo aż 1 015 880 miała trafić do strażaków z OSP Jawiszowice- strażacy mieli wzbogacić się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy i sprzęt ratowniczy.

Na pozostałe jednostki OSP z Gminy Brzeszcze, przypadały mniejsze kwoty dotacji, które łącznie mogły wynieść blisko 115 000zł. Szczegółowe rozbicie wnioskowanych środków, można zobaczyć w tabelce, która znalazła się w odpowiedzi Burmistrza Brzeszcze na interpelacje Przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Ryszarda Foksa.

Kwestię związaną ze złożeniem wniosku, poruszył w dniu 21.12.2018r. na Sesji Rady Miejskiej, Radny Stanisław Pastuszka, zwracając się do Burmistrza Brzeszcz:

„Jako priorytetowy w województwie małopolskim w tym roku ukazał się w tym roku tzw. Fundusz Sprawiedliwości na dofinansowania dla ochotniczych straży pożarnych. Jest to kwota niebagatelna, to 10 mln zł na województwo. Na 182 gminy 145 gmin złożyło w terminie wnioski i te pieniądze otrzymają i są to pieniądze na różnego rodzaju zadania od samochodów bojowych poprzez różnego rodzaju wyposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych na terenie województwa małopolskiego. Na sesji w dniu 30 listopada br. dowiedziałem się, że gmina złożyła wniosek, ale za późno i jakaś firma kurierska ma odpowiadać z tego tylu, że nie dostarczyła wniosku naszej gminy na czas. Termin składania wniosków nie był zbyt długi, bo było 5 dni. Jeżeli zależy mi na czymś, żeby coś osiągnąć i żeby ubogacić gminę, to robię wszystko, nawet choćby wysłano samochód służbowy z tym wnioskiem, to nie byłby to aż taki koszt w stosunku do możliwości pozyskania środków. Bagatela, jak policzyć na 145 gmin to około 680 - 690.000 zł przypadałoby na gminę. Na pewno wszystkie gminy takiej dotacji nie otrzymają ze względu na to, że są różne wartości zadań, materiałów, które można pozyskać. Dlatego zdjęliście Państwo 50.000 zł na maszty OSP Jawiszowice i Zasole. Pozyskując środki na straże mogliśmy zaoszczędzić, mogliśmy mniej środków wydawać i też mogliśmy mieć pieniądze na inne cele”- mówił Radny Stanisław Pastuszka.

Interpelacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzeszczach, Pana Ryszarda Foksa:

 

ODPOWIEDŹ BURMISTRZA BRZESZCZE NA INTERPELACJE:

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+20 #41 Osp 2018-02-04 13:04
Babcia na emeryturę a ten drugi może się załapie na statystę jak będą kręcić drugą część Ogniem i mieczem haha :D
Cytuj
 
 
+9 #42 LKS 2018-02-07 07:02
Cytuję Hahaha:
Hahaha . A jeszcze niedawno wyśmiewano stowarzyszenia sportowe że nie potrafią uzyskać dofinansowania z Programu Klub :)
Wyśmiewane stowarzyszenia otrzymały jednak dofinansowanie w drugim naborze czyli 3 miesiące później. Stowarzyszenia których członkowie zarządów pracują społecznie i nie są to urzędnicy czy też prawnicy . W UG pracuja urzędnicy ( podobno ) fachowcy a nadzór na nimi pełni BURMISTRZ !!! Śmiech na sali !!!

Potwierdzam. . Tak było. I co na to pani Burmistrz ???
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i komentarzy. Publikując komentarz, oświadczasz że zapoznałeś się z treścią Regulaminu dodawania i publikowania komentarzy oraz akceptujesz jego postanowienia. Regulamin dostępny na stronie: www.infobrzeszcze.pl/polityka-prywatnosci.html

Kod antyspamowy
Odśwież