Kopalnia. Kompania Węglowa przyjęła projekt restrukturyzacji

W czwartek, w siedzibie Kompanii Węglowej SA na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zarząd spółki przedstawił najważniejsze punkty zatwierdzonego uchwałą planu restrukturyzacji firmy na lata 2014-2020.

Czytaj więcej...

Uchwalenie projektu poprzedzone zostało kilkoma dniami konsultacji społecznych, jednak te nie przyniosły oczekiwanego finalnego porozumienia. Niemalże w ostatnich chwilach rozmów, plan odrzucił związek zawodowy „Kadra”, przekreślając tym samym wcześniejsze, wspólne ustalenia.

"Odbyliśmy ponad 80 godzin spotkań, podczas których przekazaliśmy stronie społecznej szczegółowej informacji o bieżącej sytuacji Kompanii Węglowej i o przyczynach kryzysu, który dotknął nie tylko nas, ale wszystkie firmy górnicze wydobywające węgiel kamienny na całym świecie. Gdy mieliśmy już finalizować proces negocjacji, nastąpił niespodziewany dla nas zwrot. Jedna ze stron, Związek Zawodowy „Kadra”, który jest sygnatariuszem wszystkich porozumień, które funkcjonują w Kompanii, złożył oświadczenie, że w całości odrzuca proponowany projekt. To zakończyło procedurę negocjacji, ponieważ analizy prawne, którymi dysponowaliśmy i o których wiedziała strona społeczna, wykazały, że warunkiem bezwzględnie koniecznym była jednomyślność wszystkich stron. Wiadomo było, że gdy nawet jeden ze związków nie podpisze porozumienie, trzeba będzie szukać innych rozwiązań" – przyznał wiceprezes KW, Marek Uszko.

Podczas trwających półtora miesiąca spotkań ze stroną społeczną ustalono, iż nie będzie zwolnień w administracji w zamian za zawieszenie wypłaty 14. pensji dla tej grupy zawodowej na trzy lata oraz pozbawienie administracji posiłków profilaktycznych. Z racji sprzeciwy „Kadry” porozumienie nie zostało podpisane. Zarząd KW zapisał jednak w programie, że od lutego administracja i tak straci prawo do posiłków profilaktycznych.

Inne ważne zapisy, jakie znalazły się w programie restrukturyzacji  Kompanii Węglowej i które budzą sprzeciw związków to : sprzedaż jednej z kopalń i łączenie innych (nie dotyczy to jednak - jak zakładano pierwotnie - kopalń Ziemowit i Bolesław Śmiały). Zarząd KW oświadczył, że nie odstąpi od sprzedaży kopalni Knurów Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wycena kopalni będzie gotowa w lutym i wtedy rozpoczną się szczegółowe negocjacje. Wpływy ze sprzedaży mają pójść na inwestycje.

Projekt zakłada łączenie kopalń. Wyjątkiem jednak mają być „Bolesław-Śmiały” i „Ziemowit”, które nadal będą działać samodzielnie.

"W tym przypadku wysłuchaliśmy nie tylko głosów płynących z konsultacji, ale także tych płynących z samorządów lokalnych. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w posiedzeniu nadzwyczajnej komisji do spraw surowców energetycznych w Sejmie, gdzie także padło wiele głosów i sugestii ze strony posłów. Uznaliśmy, że połączenie kopalń mogłoby przynieść korzyści w zakresie zarządzania, ograniczenia stanowisk kierowniczych, wspólnych komórek przetargów, czy ochrony środowiska, ale nie są to elementy mające istotny wpływu na proces restrukturyzacji całej Kompanii. Postanowiliśmy, więc, że w tym przypadku kopalnie będę działać samodzielnie, tym bardziej, że doskonale sobie radzą i nie musieliśmy w nich niczego naprawiać "– dodał wiceprezes.

W programie restrukturyzacji zarząd podtrzymał także konieczność redukcji w administracji, która ma dotyczyć 884 osób. Członkowie zarządu podkreślili jednak, że istnieje możliwość rozwiązań alternatywnych, które pozwoliłby uniknąć zwolnień w tej grupie pracowników. Warunkiem jest jednak osiągnięcie porozumienia ze stroną społeczną i znalezienie rozwiązania, które przyniesie rocznie 86 mln zł oszczędności. A to nie jedyne oszczędności, które dotknąć mają pracowników tak administracji jak i pozostałych. Od lutego br. „administracja” nie będzie otrzymywać bonów żywnościowe. Dodatkowo do początku tego roku nie będą naliczane odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów. Przyniesie to 23 mln zł oszczędności.

"Przed nami ponowny cykl spotkań ze związkami zawodowym w trybie dotyczącym zwolnień z przyczyn ekonomicznych. Albo uzgodnimy regulamin zwolnień pracowników, albo znajdziemy alternatywne rozwiązanie, które pokryje wartość wynagrodzeń 884 pracowników. Wierzę, że w czasie tych rozmów znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zwolnień. Jeśli nie będzie porozumienia w tej sprawie, ustawa daje pracodawcy prawo do podjęcia samodzielnej decyzji" – powiedział Piotr Rykała, wiceprezes do spraw pracy.

W piątek, 24 stycznia dokument zostanie przesłany Radzie Nadzorczej spółki, która rozpatrzy go 31 stycznia.

 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-2 #11 helmut 2014-01-28 20:38
jeśli panie z administracji uważają że im się należy 14 ka deputat węglowy barbórka i kartki żywnościowe chociaż nie pracują na dole to może te same przywileje damy paniom z administracji z społem z gs-ów i innych firm w których pracownicy siedzą za biurkiem a jak się nie zgodzą to na przeróbkę w ubranie robocze a nie w sukienkę i koniec
Cytuj
 
 
+6 #12 Zetor 2014-01-29 16:43
Helmut- czy myślisz że jak kobietom zabiorą to wszystko -toTy zarobisz choćby 1zł więcej?
Po co przypieprzasz się do najmniej zarabiających na kopalni. W biurowcu siedzi co najmniej setka dołowców, którzy zarabiają wiecej od Górnika ze ściany.
Cytuj
 
 
+3 #13 Kazek 2014-02-01 08:14
A miejsce tych zwolnionych zajmą inne panie, lepiej ustosunkowane, albo kolejni dołowcy oddelegowani na powierzchnię , Ruch w interesie musi być.
Cytuj
 
 
0 #14 Viola 2017-11-26 22:26
I have checked your page and i have found some duplicate content, that's
why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you
to create 100% unique content, search for: Boorfe's tips unlimited content

my website ... RomeoSmall: [...]s://Chelse y33.wix.com
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież