Gmina. Komornik zajął konta gminy

„Sytuacja gminnej kasy jest tragiczna! W chwili obecnej jesteśmy zakładnikami Kompanii Węglowej!” – sensacyjnie swoje wystąpienie rozpoczęła pełniąca obowiązki Burmistrza, Cecylia Ślusarczyk, podczas czwartkowego posiedzenia stałych komisji Rady Miejskiej.

Czytaj więcej...

Gdy już wydawało się, iż kroki czynione przez nowych dowódców Brzeszcz małymi krokami wyprowadzają miasto na finansową prostą, na gminę gruchnęła wieść o zajęciu przez komornika urzędowych kont. Skąd ten problem? Kto zawinił? Dlaczego całość zdaje się być wielkim sekretem, przeplecionym  niezrozumiałym niedopowiedzeniem? Trudno jednoznacznie zawyrokować, bowiem jak się wkrótce okaże, problem  związany z zaległymi wierzytelnościami wobec węglowej Spółki to od wielu lat zakurzona sprawa, którą nikt wcześniej nie zaprzątał sobie głowy.

„Zostały zajęte konta bankowe gminy, na skutek prowadzonej egzekucji komorniczej na rzecz wierzyciela, to jest Kompanię Węglową. Wierzytelności to nadpłata podatku od nieruchomości z 1996 roku. Sprawa toczyła się przez sądem administracyjnym, samorządowym kolegium odwoławczym i sądem cywilnym. Ostatni wyrok z szóstego grudnia zeszłego grudnia zapadł na niekorzyść Gminy Brzeszcze. Zasądzono kwotę 957,593, odsetki 2,718,000, koszty sądowe 55,097. Wszystko to na podstawie nieprawomocnego wyroku, ale wyroku, który uzyskał klauzulę natychmiastowej wykonalności – podała Ślusarczyk.

I tak, z każdym kolejnym sensacyjnym zdaniem Pani Ślusarczyk zdumienie i szok coraz śmielej rysowały się na twarzach zaskoczonych radnych. Jak się prędko okazało żaden z wieloletnich brzeszczańskich rajców – choć niejeden z nich mandat dzierży już od parunastu lat – nie miał pojęcia o grożącej miastu windykacyjnej gilotynie. Trudno winić tych, którzy Gminą zarządzają od zaledwie kliku miesięcy. Zastanawiające są jednak przyczyny tak nieodpowiedzialnych działań poprzedników. Jak zdradzili nam włodarze, z każdym kolejnym dniem dług wobec Kompanii wzrasta o około 340zł. Zatem z każdym dniem, Brzeszcze zbliżają się do granicy przepaści. Przepaść tę zwykło nazywać się bankructwem.

„W grudniu 2013 roku wydany został zaoczny wyrok, z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Dotyczy on zwrotu nadpłaty podatku od nieruchomości za rok 1996, na rzecz wtedy Nadwiślańskiej Spółki Węglowej – obecnie Kompanii Węglowej. Sprawa toczy się w sądach różnych instancji. Następca prawny NSW, czyli Kompania Węglowa zwrócił się o zwrot nadpłaty podatku zapłaconego w ’96 na rzecz Gminy Brzeszcze. Kwota główna, bazowa to około 957 tysięcy złotych. Jako, że ścieżka administracyjna się wyczerpała, w związku z tym KW wystąpiła na drogę postępowania cywilnego. Wyrok sądu cywilnego to zwrot nadpłaconego podatku”. 957 tysięcy plus ustawowe odsetki, koszta sądowe co daje sumę bliską trzem milionom złotych” – podaje zastępca Pani Burmistrz, Robert Adamczyk.

"My jako Gmina oczywiście szybko zadziałaliśmy. W terminie złożyliśmy więc sprzeciw. Niemniej w międzyczasie Kompania Węglowa uzyskała klauzulę natychmiastowej wykonalności, w efekcie komornik z dniem 4. lutego zajął konta bankowe Urzędu" - relacjonuje Adamczyk.

Oburzenia za taki stan i przepływ informacji nie krył Przewodniczący Rady Gminy Brzeszcza, Pan Jacek Wawro. Jak zapowiedział, na kolejnej Sesji osobiście wystąpi o przegłosowanie uchwały, w której radni poinformują o swojej niewiedzy na temat sporu z Kompanią.

„Do dnia dzisiejszego Rada Miejska, jak i jej Przewodniczący nie wiedzieliśmy , że toczy się jakiekolwiek postępowanie w sprawie ściągnięcia takiej kwoty dla Kompanii Węglowej. Dla mnie było to ogromne zaskoczenie, iż Rada do tej pory o tak poważnej sprawie nie została poinformowana”  - powiedział Przewodniczący.

Co dalej z kulejącymi finansami borykającej się z ciągłymi problemami Gminy? Jak na razie włodarze próbują walczyk z węglowym gigantem i choć wydaje się, że amunicja jest ślepa, ci wciąż wierzą w ostateczny sukces. Trudno bowiem zakładać inny scenariusz, niż ten pozytywny dla Brzeszcz. Wszak każda kolejna wyrwa w budżecie – a kwota bliska czterem milionom to już nie wyrwa, a przepaść – totalnie zniszczy tę jednostkę. 

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-12 #183 k 2014-02-20 13:33
Cytuję j:
Sądząc po "fryzurach" komisarza i żela to zaczęli już oszczędzać na fryzjerze :lol:

Tak jeszcze Ciebie z SM zwolnią i kolejne 60 000 złotych zostanie w budżecie gminy :D
Cytuj
 
 
+10 #184 Heh 2014-02-21 11:29
To niech komisarka i zastępca pokażą na swoim przykładzie jak się to robi, czyli przestaną pobierać wynagrodzenie do czasu jak nie wyprowadzą gminy z marazmu. Ale przecież nie po to się wskakiwało na stołeczki, żeby dać coś od siebie, tylko jest fajnie bo koryto pełne. Komornik na wynagrodzenia nie wejdzie. A swoją drogą określenia już funkcjonujące w gminie na p.o. burmistrzynię i p.o. z-ce burmistrzyni są bardzo trafne. Lans, Lans i jeszcze raz lans. Dużo szczekania i zero konkretów. I wszystko co złe to 18 lat wstecz i jankowska, ehhhh...... Ocenimy ich jesienią przy urnach. Ale szanse raczej marne, bo zabrali się do naprawy gminy od d.... strony. Zaczęliśmy sprawdzać koneksje rodzinne żela i jego szefowej. Całkiem niezłe plecki i rozstawienia (byli i obecni pracownicy gminy, KW, itd.). Ale to po ostatecznym zatwierdzeniu opublikujemy na bilbordach i w lokalnej prasie, oraz słupach ogłoszeniowych.
Cytuj
 
 
+6 #185 Heh 2014-02-21 11:31
i jeszcze jedno:
A ty Julio Baptista pracujesz w gminie? Przyznaj się, a nie uprawiaj po-wskiej propagandy sukcesu. Żela nie jeden raz widziano na spotkaniach PO, więc p.o. burmistrzowie to albo członkowie PO, albo sympatycy bliskiego pokrewieństwa.
Cytuj
 
 
+9 #186 CountryMan 2014-02-22 14:24
A niby dlaczego pensje burmistrz lub zastępca mają znacznie różnić się od gaży fachowca? Rozumiem jeszcze wynagrodzenie burmistrzów wybranych w wolnych wyborach. Ale w tej chwili mamy do czynienia z narzuconymi partyjnie osobami silnie związanymi z PO. Ci ludzie nie mają predyspozycji do rządzenia gminą, ani żadnego doświadczenia.
Cytuj
 
 
+11 #187 Stach 2014-02-22 22:56
A do tego zero szacunku do ludzi. Oby ich też taka ignorancja w życiu spotkała.
Cytuj
 
 
+9 #188 no,no,no 2014-02-23 10:44
Ja czekam dalej na obniżkę cen wody w naszej Gminie -to jest bowiem dla mnie istotny problem i myślę , że w większości wszyscy przyznają mi rację. A co do długów Gminy !!!! To przecież ktoś ten podatek wyliczył w tym 1996r ! Ktoś podpisał i zaakceptował - więc o co ten szum !
Cytuj
 
 
+1 #189 znajom 2014-02-24 11:26
A może w następnej kolejności ktoś zainteresuje się "bez" -radnymi. Te pieniądze co otrzymują jest wielkim nieporozumienie m. Na zachodzie są to ludzie którzy siedzą społecznie. A tutaj większość emerytów i jeszcze im mało.
Czy już ktoś podjął decyzję kogo zwalnia? Napewno będą to ludzie z których nie ma "pożytku". Nie ważne jaką mają sytuację rodzinną. A przecież jest paru strażników co mają własne buissnes !!! Może to oni powinni opuścić Nasze szeregi. !!!! Jest nad czym się zastanowić.
Cytuj
 
 
-5 #190 Julio Baptista 2014-02-24 19:05
Cytuję Heh:
i jeszcze jedno:
A ty Julio Baptista pracujesz w gminie? Przyznaj się, a nie uprawiaj po-wskiej propagandy sukcesu. Żela nie jeden raz widziano na spotkaniach PO, więc p.o. burmistrzowie to albo członkowie PO, albo sympatycy bliskiego pokrewieństwa.

Heh tak się składa że od ponad 20-lat pracuję w prywatnej firmie i od ponad 20-lat obserwuję i analizuję rządy w naszej gminie. I powiem Ci że naprawdę nie mogę się doszukać niczego dobrego w ciągu rządów p.T.Jankowskiej oraz jej świty. Proszę Cię wiec przytocz tutaj jakiekolwiek fakty które by zmieniły mojej poglądy. Co takiego za te ponad 8 lat rządów uczyniła p. TJ dla naszej gminy i jej mieszkańców ( nie liczę kominów płacowych dla pracowników placówek podległych UG ). Tylko proszę o KONKRETY .
Cytuj
 
 
+2 #191 do julio 2014-02-27 06:52
To ja proszę o konkrety, co od objęcia stanowisk oprócz pobierania pensji robią p.o. burmistrz w gminie? Gdzie są efekty? Gdzie zapowiadana obniżka cen wody, gdzie czystość i porządek na ulicach, gdzie nowe chodniki, gdzie obniżka cen za śmieci? Zawsze to samo. Przecież obiecać można. Ja obserwuję różnego rodzaju rządy w tej gminie od 50 lat i lepiej to już było. A ładnie się ubrać i pachnieć na sesji to potrafi każdy.
Cytuj
 
 
+6 #192 Sumienie 2014-02-27 13:06
[quote name="do julio"]To ja proszę o konkrety, co od objęcia stanowisk oprócz pobierania pensji robią p.o. burmistrz w gminie? Gdzie są efekty? Gdzie zapowiadana obniżka cen wody, gdzie czystość i porządek na ulicach, gdzie nowe chodniki, gdzie obniżka cen za śmieci?
Zastanów się w jaki sposób w ciągu 3 miesięcy można naprawić coś co było spieprzone przez ostatnie 20 lat -? przypuszczam że nawet sam papież nie byłby w stanie tego naprawić. Pani TJ rządziła gminą 8 lat - jej się zapytaj dlaczego tego nie uczyniła. Miała wystarczająco dużo czasu. Po drugie komisarz wzięła się w pierwszej kolejności za urzędników i ich leniwe podejście do swoich obowiązków. Efekty już są widoczne. Płacz i lament w/w na forum. Na obniżenie cen wody pewnie też przyjdzie pora ale na to potrzeba czasu. Inni nie potrafili tego zrobić przez 20 lat ale obecni muszą w 3 miesiące - nonsens. Dajcie im czas . A na rozliczenie ich przyjdzie jeszcze pora
Cytuj
 
 
+1 #193 inka 2014-02-28 15:19
Nie byłam za odwołaniem burmistrza. Ale nie przeinaczajmy faktów. Komisarz nie składała żadnych obietnic, nikt z nas też jej nie też wybierał. Teraz pełni funkcję, bo mieszkańcy stwierdzili, że burmistrz jest do bani i trzeba ją było szybko zastąpić.
Trudno żebyśmy ją rozliczali z zarzutów, jakie organizatorzy referendum przedstawili byłej burmistrz. To nie były wybory, tylko odwołanie. Komisarz to funkcja tymczasowa, żeby ktoś gminą zarządzał, zanim wybierzemy nowego burmistrza. Nie oczekujmy cudów. Jej zadaniem jest dopiąć budżet, trzymać w ryzach bieżącą działalność urzędu, wprowadzić oszczędności.
Mnie rozczarowuje cała ta dyskusja, te niby-informacje.
Nikt nie tłumaczy, skąd się wzięła ta nadpłata, jak dotychczasowi włodarze próbowali rozwiązać problem, czym grozi zajęcie kont przez komornika. Nikt nie mówi, z czego gmina musi zrezygnować, żeby spłacić dług. Nie ma na to żadnego planu awaryjnego?
Czy kogoś to w ogóle interesuje?
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież