Policja. Od 31. sierpnia noszenie odblasków to Twój obowiązek!

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek nosić elementy odblaskowe. Nowe przepisy to efekt uchwalonej przez Sejm nowelizacji Ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń z ich udziałem.  

 

Zmiana przepisów dotyczy osób pieszych, które poruszają się poza obszarem zabudowanym. Dotychczas przepis ten nakazywał używanie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym dzieciom do 15 roku życia. W ostatni dzień sierpnia następuje zmiana, która mówi nam już o wszystkich pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Wszystkie takie osoby będą miały obowiązek używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przepis nie mówi o wielkości elementów odblaskowych oraz miejscu ich umieszczania. Mają one być jednak widoczne dla kierujących samochodami. Nie są one drogie. Zwykle koszt opaski, znaczka czy kamizelki odblaskowego to wydatek od kilku do maksymalnie 20 zł. Dzięki takim elementom jesteśmy jednak bardziej widoczni na drodze, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć wypadku. 

"Pamiętajmy, że po zapadnięciu zmroku kierujący autem zobaczy pieszego nie posiadającego elementu odblaskowego dopiero gdy ten będzie w zasięgu reflektorów czyli zaledwie 20-30 metrów przed pojazdem. Wtedy kierowca na podjęcie prawidłowego manewru ma niewiele czasu. Jeśli jednak pieszy dbając o swoje bezpieczeństwo w widocznym miejscu nosi element odblaskowy,  kierowca dostrzeże go już ze znacznej odległości i w porę bezpiecznie go minie" - przyznaje st. asp. Małgorzata Jurecka. 

W ramach specjalnej kampanii skierowanej do pieszych, którzy popełnili wykroczenie oprócz mandatu, wniosku do sądu czy pouczenia policjanci będą przypominać pieszym o nowych przepisach, wręczać im elementy odblaskowe i informować o zasadności ich noszenia.

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+5 #1 kp 2014-08-31 21:25
Straż Miejska od kilkunastu lat prowadzi program, którego jednym z elementów jest wyposażanie dzieci w elementy odblaskowe. W zaszłym roku weszli z programem także dla seniorów. Na zebraniach soleckich i osiedlowych były prezentacje i rozdawane odblaski. tak więc temat stary jak świat.
Cytuj
 
 
-3 #2 jj 2014-08-31 22:14
niemniej, teraz usankcjonowany przez odpowiedni paragraf:)
Cytuj
 
 
+5 #3 kp 2014-09-01 02:27
No to już sam nie wiem. Jak było "po dobroci" i oddziaływanie zdroworozsądkow e to źle? a jak jest możliwość mandatów to dobrze ? Przecież to prosta droga do zarzutów o "łupienie" pieszych. Ale "źli" nie będą piesi tylko policja i SM. Stara śpiewka. :-*
Cytuj
 
 
-1 #4 Dolot 2014-09-01 09:53
NIE OD 31 sierpnia tylko od dzis czyli 1 WRZEŚNIA ! tak w roli ścisłości.. wczas o tym piszecie ;)
Cytuj
 
 
-2 #5 marki 2014-09-01 10:27
od wieczora 31 sierpnia, z tego co wiem.
Cytuj
 
 
-3 #6 Gynek 2014-09-01 10:29
Cytuję kp:
Ale "źli" nie będą piesi tylko policja i SM. Stara śpiewka. :-*


Czym innym jest stanowienie prawa a czym innym jego egzewowanie.. A dobrze wiemy jak niektorzy "stroze prawa' nadgorliwie podchodza do swoich obowiążków. I w tym tkwi problem.
Cytuj
 
 
-1 #7 j 2014-09-01 10:47
Jak na razie zawody w ilości mandatów dla pieszych prowadzi Policja przy Lidlu. 8)
Cytuj
 
 
+1 #8 osw 2014-09-01 14:35
Cytuję j:
Jak na razie zawody w ilości mandatów dla pieszych prowadzi Policja przy Lidlu. 8)


Dlaczego siejesz ferment???Przec ież to nie prawda...
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież