Kopalnia. Szereg nieprawidłowości w brzeszczańskiej kopalni - informator ujawnia kulisy zarządzania zakładem

Wiele ostatnio mówiło się o akcji ABW w KWK Brzeszcze, która miała miejsce pod koniec sierpnia. Agenci wkroczyli wówczas do biur administracji zakładu, zabezpieczając sporą ilość dokumentów, mających być podstawą prowadzonego przez katowicką prokuraturę śledztwa. Oficjalny komunikat głosił o śledztwie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości, przy sprzedaży metanu oraz budowy stacji odmetanowania. Czy to jednak jedyny grzech zarządców miejscowej kopalni?

Śląski oddział redakcji „Gazety Wyborczej” dotarł do informatora, który zdecydował się rzucić nieco światła na przeszłość i obecną sytuację brzeszczańskiej KWK. Informator, który jak twierdzi bardzo dobrze zna realia i mechanizmy zarządzania kopalnią Brzeszcze, wylicza szereg błędów, nieprawidłowości i zaniechań, których dopuszczało się kierownictwo. Według anonimowego kontaktu „Gazety”,  inicjatorem śledztwa miał być jeden z członków kadry kierowniczej, który osobiście udał się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zdając relację  ze swoich wieloletnich obserwacji. Te, jak się szybko okazało  zainteresowały śledczych, którzy błyskawicznie zdecydowali się zabezpieczyć wszystkie  dowody na dopuszczanie się ewentualnych przestępstw.  A tych, zdaniem informatora może być co najmniej cztery.

- Zgodnie z projektem stacji odmetanowania,  zamontowanych w niej miało być kilka silników, które przerabiałyby wydobywany z wnętrza ziemi gaz  na energię elektryczną. Dzięki temu, kopalnia  byłaby w stanie oszczędzić nawet do 100 tysięcy złotych dziennie. Jednak tuż przed rozpoczęciem budowy, Kompania wstrzymała inwestycje, zobowiązując równocześnie dyrekcje kopalni do podpisania wieloletniej umowy na sprzedaż gazu spółce Synthos–Dwory. Wcześniej umowy były podpisywane tylko na rok. Synthos-Dwory wyprodukowane przez siebie nadwyżki energii sprzedaje m.in. miastu Oświęcim. Uruchomiona w tym roku stacja odmetanowania w prawdzie już funkcjonuje, jednak nie działa w niej ani jeden silnik do produkcji energii. Zakład nadal kupuje prąd od odbiorców zewnętrznych. 

- W maju 2012 r. na pokładzie 510  kopalni Brzeszcze wybuchł pożar. Pokład, na którym zalega obecnie ok. 700 tysięcy ton węgla, został wyłączony z eksploatacji, a spółka otrzymała kilkadziesiąt milionów złotych odszkodowania.  Według  zeznań złożonych przez pracownika kopalni w ABW wynika, że służby wentylacyjne tuż przed wybuchem pożaru lekceważyły informacje o poceniu się ociosów i występowaniu tlenku węgla.


- W latach 2011-2013 miało dochodzić do fałszowania wyników produkcyjnych kopalni. Polegało to na tym, że tworzono fikcyjne mapy i raporty dyspozytorskie potwierdzające wykonanie nieistniejących wyrobisk. W niektórych przypadkach drążono je, ale znacznie krótsze niż na mapach. Kompania płaciła za fikcyjne roboty nawet po 850 tys. zł.

- Fałszerstwa nie ominęły także ksiąg zjazdowych w kopalni. Lista ponoć miała niewiele wspólnego z faktycznych stanem załogi na dole. Osoby dozoru wyższego oraz dyrekcji notowały zjazdy na dół, nie ruszając się ze swoich gabinetów.

Wierząc informatorowi, ewentualnych nieprawidłowości może być wiele. Śledztwo trwa. Trudno  jednak oszacować kiedy poznamy jego dokładne ustalenia…

 „Sprawa jest wielowątkowa i dotyczy m.in. umów na sprzedaż metanu oraz budowę stacji odmetanowania. Trwają przesłuchania i analiza dokumentów. Jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów - przyznała prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

----

O akcji ABW pisaliśmy tutaj: www. infobrzeszcze.pl/popularne/561-kopalnia-funkcjonariusze-abw-przeszukali-biura-kwk-brzeszcze.html

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
-10 #21 energetyk 2014-09-15 19:20
Do Maxa
Nie zarzucaj mi nieprawdy. Czytaj ze zrozumieniem. A fakty są takie:
1. Poczytaj trochę o pracy silników i ekonomice, potem pisz. Nigdzie tylko produkcja prądu nie przynosi zysków. Nawiasem - w Kompanii nie ma ani jednego silnika gazowego. Wszystkie są w JSW. Ale w JSW ciepło jest wykorzystywane w suszarniach flotów, natomiast w KW nie ma flotacji, bo KW nie ma węgla koksowego.
2. Ciepło mogłoby zasilać Brzeszcze - i nie tylko. Ale od października do kwietnia. W pozostałych miesiącach się nie grzeje. A ogrzewanie tzw. zdalaczynne jest droższe od elektrycznego czy gazowego. Więc spróbuj przekonać mieszkańców do płacenia drożej za ogrzewanie.
3 Obecny odbiorca gazu kopalnianego wcale się nie poświęca. On prowadzi własny biznes i nikomu nic do tego dopóty, dopóki płaci za ten gaz.
Tak więc panie (czy pani) Max - piszesz głupoty.
Cytuj
 
 
+8 #22 Max 2014-09-15 23:12
Panie "Energetyk" jednak mijasz się z faktami:
ad.1. W KW: Sośnica-Makoszo wy - 2 silniki po 2MW, Halemba - 1 silnik 0,5 MW, Bielszowice 1 silnik 0,5MW, Marklowice - 1 silnik 2 MW.
ad.2. W Polsce ciepło dostarcza się sezonowo - to jasne. Dotyczy to także Oświęcimia i jakoś się wszystkim opłaca.
ad.3. "własny biznes" to dobre określenie, resztę pozostawiam bez komentarza.
Tak więc panie Energetyk - piszesz pan nieprawdę.
Cytuj
 
 
-1 #23 Ekonomista 2014-09-25 12:20
Cytuję Max:
Jasne, że największe korzyści można osiągnąć sprzedając i ciepło i energię elektryczną. Ale nawet "oddając" ciepło do atmosfery opłaca się, więc Energetyku piszesz nieprawdę. Tak funkcjonują przecież silniki na innych kopalniach KW i przynoszą zyski. Nie sugeruj też, że obecny odbiorca metanu się "poświęca" i dokłada do interesu. Ponadto, wyprodukowane ciepło mogłoby zasilać całe Brzeszcze... Wierzmy, że decydenci swego czasu dokonali odpowiednich analiz i teraz spokojnie obronią swoje decyzje sprzed lat. Jak widać - ktoś jednak ma wątpliwości....

Może jakieś liczby ?
Co do tych zystów, bo tak się składa że kopalnie "nienmetanowe" mają zyski a te wyposażone w stacje odmetanowania sa bankrutami.
Cytuj
 
 
0 #24 Minerva 2015-10-05 21:37
Niezwykle fajna wypowiedź, serdecznie polecam.
Sądzę, że zainteresuje innych czytelników tak samo mocno jak mnie.


Also visit my homepage: tablice znamionowe: [...]://tablicz ki-znamionowe.O rg.pl
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież