Straż. Pięć osób trafiło do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

27 listopada 2014 roku, kilka minut po północy, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu odebrał zgłoszenie o wyczuwalnym dymie w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Zerwisko w miejscowości Grojec. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy JRG Oświęcim.

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia strażaków, akcję ratunkową prowadził już Zespół Ratownictwa Medycznego. Strażacy wykonali pomiary stężenia tlenku węgla, pomimo wietrzenia pomieszczeń czujniki pokazywały niebezpieczny gaz w powietrzu- informuje st. kpt. Zbigniew Jekiełek, oficer prasowy KP PSP w Oświęcimiu.

Przybyłe na miejsce dodatkowe Zespoły Pogotowia Ratunkowego, zabrały do szpitala pięć osób, w tym trójkę dzieci- relacjonuje st. kpt. Zbigniew Jekiełek.

Strażacy wygasili piec centralnego ogrzewania i skontrolowali przewody spalinowe, z których najprawdopodobniej wydobywał się śmiertelnie trujący czad. Po wygaszeniu pieca, strażacy nie stwierdzili w budynku niebezpiecznych stężeń, CO- dodaje Jakiełek.

Od początku września tego roku strażacy prowadzili 12 interwencji związanych tylko z pomiarami, ze względu na podejrzenie obecności tlenku węgla. W zdarzeniach tych poszkodowanych zostało już 9 osób, a w 3 przypadkach wykonane pomiary wykazały obecność czadu w pomieszczeniach. 

W minionym sezonie 2013/2014 strażacy powiatu oświęcimskiego uczestniczyli w ponad 45 akcjach związanych tylko z pomiarami na obecność tlenku węgla. Aż 8 interwencji związanych było z podejrzeniem zgonu osób w wyniku działania tlenku węgla. Pomiary stężenia, CO wykazały obecność tlenku węgla w 3 przypadkach, tam ta substancja mogła być przyczyną śmierci. Ponad 20 osób wymagało pomocy Zespołów Ratownictwa Medycznego. 

PORADNIK PSP W OŚWIĘCIMIU:

Przyczyny tragedii są z roku na rok te same: zaniedbanie, niewiedza, ignorancja przepisów, wadliwe instalacje odprowadzania spalin, brak właściwej wentylacji pomieszczeń, itp.  Czy ciepło Twojego domu nie jest zagrożone?

Zaczadzenia i pożary są skutkiem i efektem występujących nieprawidłowości. Przyczyny powstawania
zaczadzeń i pożarów związanych z eksploatacją, są najczęściej związane z:

– niesprawną wentylacją (zbytnie uszczelnienie mieszkania, zatkane otwory wentylacyjne, brak
wentylacji),
– niesprawnymi urządzeniami grzewczymi,
– wadliwym podłączeniem lub brakiem podłączeń urządzeń grzewczych do komina,
– wadą konstrukcyjną komina lub niepoprawną instalacją (cofnięcia spalin, nadpalenia przewodu),
– uszkodzonymi lub niedrożnymi kominami (brak ciągu, niedrożne i popękane kominy)
– brak odbioru nowych i modernizowanych kominów oraz wykorzystywanie do ich wykonania niewłaściwych materiałów.

Podstawowy kodeks działań związanych z bezpieczeństwem w trakcie sezonu obejmuje:

 1. Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do swojego mieszkania. Pamiętaj, aby szczególnie w sezonie grzewczym mieszkanie wietrzyć jak najczęściej. Każdy z nas potrzebuje do życia tlenu.
 2. Do prawidłowego działania urządzenia grzewcze potrzebują dużej ilości powietrza. O tej zasadzie nie zapominaj nigdy, szczególnie gdy posiadasz uszczelnione okna. Zapewnij dopływ niezbędnej ilości powietrza potrzebnego do spalania w Twoim urządzeniu grzewczym.
 3. W przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza do spalania Twoje urządzenie grzewcze będzie wytwarzało śmiertelnie trujący czad. Nie zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, nie oklejaj kratek wentylacyjnych, okien i otworów drzwiowych.
 4. Urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe muszą mieć zapewnione prawidłowe odprowadzenie spalin do komina. Zapewnij szczelną i drożną instalację kominową, stosując certyfikowane elementy systemów kominowych.
 5. Urządzenia grzewcze muszą być usytuowane w bezpiecznej odległości od materiałów palnych (drewno, firanki, wykładziny, odzież itp.). Zwróć uwagę na odległość urządzeń grzewczych od materiałów palnych – powinna ona wynosić min. 50 cm.
 6. Urządzenie grzewcze muszą być poddawane regularnym przeglądom i kontroli. Jeśli używasz węgla i drewna, dokonuj okresowych przeglądów drożności przewodów kominowych nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej, nie rzadziej niż raz w roku.
 7. Przewody kominowe i wentylacyjne powinny być drożne, szczelne i wykonane z odpowiednich materiałów. Zapewnij regularne przeglądy i czyszczenie kominów i przewodów wentylacyjnych przez uprawnionego kominiarza. Kominiarz sprawdzi także czy przez Twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny.
 8. Niesprawne urządzenia grzewcze powodują pożary, zaczadzenia, oparzenia. Nie używaj niesprawnych urządzeń grzewczych w swoim mieszkaniu.
 9. Nie każda instalacja elektryczna nadaje się do podłączenia elektrycznych urządzeń grzewczych. Sprawdź czy Twoja instalacja elektryczna jest odpowiednia dla celów grzewczych i czy nie zagraża porażeniem prądem lub powstaniem pożaru w wyniku przeciążenia.

Pamiętaj!!! Twoje bezpieczeństwo w wielu przypadkach zależy tylko od ciebie.

 1. CO TO JEST TLENEK WĘGLA?

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Powstaje w czasie procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, gdyż wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen.

 

 1. JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA?

Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny, senność, nudności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

 1. JAK  RATOWAĆ  ZACZADZONEGO ?

Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza:

 • natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę,
 • jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze (z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa), jeśli zachodzi obawa zatrucia dla ratujących bezwzględnie natychmiast wezwać służby ratownicze,
 • rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia.

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Wezwij służby ratownicze: pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarną – tel. 998 lub 112.

Podziel się

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. InfoBrzeszcze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kod antyspamowy
Odśwież