Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej oraz delegacjami organizacji i instytucji działających na terenie Gminy uczcili 77 rocznicę zakończenia działań wojennych na terenie Gminy Brzeszcze oraz opuszczenia Brzeszcz przez okupantów niemieckich. Kwiaty i znicze złożono pod pomnikami upamiętniającymi ofiary narodowosocjalistycznego reżimu.

Z inicjatywy Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau upamiętnienie odbyło się także w Brzeszczach-Borze, gdzie zlokalizowana była pierwsza zewnętrzna karna kompania kobiet KL Auschwitz.

2 KOMENTARZE

  1. Zdanie odrębne do wiadomości (nie do komentarza):
    1. Niemcy opuścili gminę zbiorową Brzeszcze w dniach 21-22 stycznia 1945r., w kilka dni po ewakuacji podobozu Jawischowitz. Nastąpił wówczas kilkudniowy okres tzw. “bezkrólewia”.
    2. Pierwsi żołnierze Armii Czerwonej dotarli do kopalni “Brzeszcze” w nocy z 26/27 stycznia 1945r. Byli to jednak dopiero poprzedzający front zwiadowcy, o czym świadczyły ich białe mundury.
    3. Front w tym czasie był nad Sołą, ruszył rankiem w niedzielę 28 stycznia i około godz. 9.00 dotarł do centrum Jawiszowic i fakt ten nie budzi żadnych wątpliwości mieszkańców tej miejscowości. W godzinach wieczornych czoło frontu dotarło do rzeki Białej, w okolice kopalni “Silesia”. Żołnierzom Armii Czerwonej udało się też przekroczyć Wisłę pod miejscowością Rudołtowice. Walki o wyzwolenie Pszczyny, Czechowic-Dziedzic i Bielska trwały jeszcze prawie 2 tygodnie.
    4. Nie można łączyć wyzwolenia Oświęcimia i obozu Auschwitz w dniu 27 stycznia 1945r, z wyzwoleniem spod okupacji hitlerowskiej gminy Brzeszcze. Oświęcim bowiem wyzwoliły wojska I Frontu Ukraińskiego – jego 60 Armia, natomiast gminę Brzeszcze i południową część ówczesnego powiatu bialskiego, do którego należały Brzeszcze, wyzwalały wojska IV Frontu Ukraińskiego – jego 38 Armia.
    5. Przez wiele lat po wojnie rocznicę wyzwolenia Brzeszcz obchodzono 29 stycznia, jako pierwszy dzień wolności . W tym też dniu dla uczczenia tej rocznicy odsłonięto pomnik “Ofiar Faszyzmu” w parku przy kopalni w 1967 roku.
    Jaką zatem rocznicę obchodzimy 27 stycznia, bo jakoś nie kojarzę?

  2. Cześć i Chwała Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym przez hitlerowskiego okupanta ! Nigdy nie zapominajmy o ofierze ich życia, które oddali abyśmy mogli żyć. Przykre jest to, że coraz mniej osób uczestniczy w tak ważnych uroczystościach; zwłaszcza młodzieży…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj