15 sierpnia 1942 roku do obozu KL Auschwitz- Jawischowitz został skierowany pierwszy transport 150 więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Byli to Żydzi deportowani do KL Auschwitz z Francji – to pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.
Z czasem przybywały kolejne transporty więźniów i w 1944 roku obóz osiągnął stan maksymalny ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy jak Polska, Francja, Holandia, Czechy, Słowacji, Włochy, Belgia, Węgry, była Jugosławia, Rosja, Austria, Ukraina, Niemcy – głównie w 95-ciu % to Żydzi ale też więźniowie pochodzenia nieżydowskiego.
Warunki pracy więźniów i życia w obozie były bardzo ciężkie i panowała w nim wysoka śmiertelność. Odbywały się też częste selekcje więźniów, a ci niezdolni do pracy byli odsyłani do KL Auschwitz-Birkenau, gdzie najczęściej kierowano ich od razu do komór gazowych lub na uśmiercenie dosercowym zastrzykiem fenolu. Stan liczbowy więźniów był na bieżąco uzupełniany nowymi transportami z obozu głównego.
18 -19 stycznia 1945 roku około 1900 więźniów zostało ewakuowanych i ruszyło w „Marsz Śmierci”. Kilkudziesięciu więźniów niezdolnych do marszu pozostało w obozie i 27 stycznia zostało oswobodzonych przez żołnierzy sowieckich.
Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko z samych przeprowadzanych w obozie selekcji.
Mieszkańcy Brzeszcz i Jawiszowic, pomimo groźby kary śmierci czy osadzenia w obozie potajemnie dostarczali więźniom żywność, lekarstwa, przenosili korespondencje – grypsy i pomagało w ucieczkach. Górnicy pracujący wraz z więźniami na kopalni bardzo często wykonywali za nich prace i dzielili się z więźniami swoim jedzeniem.
Dziś KL Auschwitz – Jawischowitz to Miejsce Pamięci.
Po podobozie zachował się oryginalny budynek łaźni obozowej i oryginalna betonowa latarnia w miejscu placu apelowego (wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego w 1995 roku – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ), a w 1983 roku na terenie podobozu powstał pomnik upamiętniający jego ofiary. Przy budynku obozowej łaźni stoją kopie betonowych figur wykonanych w 1944 roku na zlecenie kierownictwa obozu przez więźnia Jacquesa Markiela, oryginały znajdują się się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
(źr., fot. Brzeszcze.pl)
Błagam, zatrudnijcie tam kogoś do robienia korekty. W tym tekście jest tyle błędów interpunkcyjnych i gramatycznych, że nie można przypisać ich chochlikowi drukarskiemu.
Dziękuję za przybliżenie Historii tego miejsca To że był tam podobóz człowiek wiedział od najmłodszych lat.
Ale dat i bliższych informacji nie było bardzo ska zaczerpnąć.
Jakbyś poszukał, to byś znalazł.
Polecam Ci książkę pt. “Jawischowitz podobóz Auschwitz” autorstwa francuskich więźniów tego podobozu, w tłumaczeniu mieszkańca Brzeszcz Jarko Mensfelta, wydaną w 2009 r. we współpracy z Urzędem Gminy Brzeszcze. Tam też znajdziesz (str.10) informację, że Brzeszcze zostały wyzwolone 29 stycznia 1945r. , a nie jak uparcie twierdzą niektorzy, że miało to miejsce 27 stycznia 1945r. nie przytaczając na ten fakt żadnych dowodów.