Ponad 2000 metrów zrewitalizowanych wyrobisk wentylacyjnych i blisko 2500 metrów wydrążonych wyrobisk inwestycyjnych, a także modernizacja stacji odmetanowania i zakładu przeróbki węgla – to tylko część ze zrealizowanych już zadań w ramach programu inwestycyjnego w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Jego zaawansowanie przekroczyło 50 procent.

Program Inwestycyjny w ZG Brzeszcze realizowany jest w latach 2016-2025 i obejmuje całokształt działalności inwestycyjnej zakładu górniczego.

Realizacja  inwestycji pozwoli na wydobywanie węgla o parametrach stanowiących podstawę do produkcji wysokiej jakości paliw węglowych, jakimi są TAURON Ekogroszek i JARET plus.

“W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie realizujemy inwestycje strategiczne ukierunkowane na wzrost efektywności kopalń. Wykorzystujemy przy tym nowoczesne rozwiązania technologiczne optymalizujące koszty i zwiększające tempo prac” – mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W Programie Inwestycyjnym ZG Brzeszcze ujęto projekty zapewniające perspektywiczny rozwój zakładu górniczego oraz jego bieżące funkcjonowanie, którego celem jest uzyskanie stabilnej rentowności zakładu górniczego.

Inwestycje zapewniające bieżące funkcjonowanie zakładu przyczyniają się do odtworzenia infrastruktury technicznej maszyn i urządzeń pozwalając osiągnąć wydajności ciągów technologicznych na wymaganym poziomie oraz przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowanie kopalni zaplanowano inwestycje z zakresu budownictwa oraz zakupów gotowych dóbr. Przede wszystkim uwzględniono niezbędne zakupy wyposażenia frontów ścianowych i przodkowych, a w następnej kolejności odtworzenie pozostałego majątku produkcyjnego.

Zaplanowano w tym zakresie inwestycje, które umożliwią utrzymanie wydajności poziomej i pionowej odstawy urobku, bezawaryjnego transportu załogi i materiałów kolejkami podwieszanymi, zapewnią wydajność przeróbki mechanicznej węgla oraz dostosują do potrzeb technologicznych system wentylacji, odwadniania i gospodarki elektroenergetycznej.

W najbliższym czasie zostaną ukończone dwie kluczowe inwestycje – budowa obiektu drobnej sprzedaży oraz budowa głównego systemu odwadniania kopalni. Ponadto trwają prace nad uruchomieniem inwestycji w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla związane z produkcją sortymentów dostosowanych do wymagań klientów.

W ZG Brzeszcze zakończono też inwestycję umożliwiającą produkcję ciepła zarówno do celów grzewczych, jak i chłodzenia podziemnych wyrobisk. Energooszczędna stacja produkująca sprężone powietrze zasila wiele urządzeń w kopalni, które poprawiają bezpieczeństwo oraz ułatwiają pracę załogi. Została ona również wyposażona w układ odbioru ciepła ze sprężonego powietrza, które może być wykorzystane do celów grzewczych, wpływając przy tym na zwiększenie sprawności instalacji sprężania powietrza oraz ekologię.

Więcej informacji: TUTAJ

Od 2021 roku w ZG Brzeszcze zaczną z kolei pracować dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Przyczynią się one nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w metanie skupionym w górotworze, ale również do zwiększenia udziału Grupy TAURON w rynku mocy – projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1 to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.

(źr., fot. media.tauron.pl)

28 KOMENTARZE

  1. Jakim trzeba być dzbanem żeby chcieć pozbyć się polskiego przemysłu, przecież kopalnie to również przemysł ciężki, elektronika, kable, maszyny górnicze, wyroby hutnicze, kolej – słowem dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

    7
    1
  2. Po co wogóle na tej kopalni sa nadsztygarzy to jest nie potrzebne stanowisko plątają się i nic nie robią .
    Ile zarabiają sztygarzy i nadsztygarzy ???

    7
    2
  3. No niestety węgiel nie jest już opłacalny i nikt już budujący dom nie wchodzi w tą technikę grzewczą .
    Poza tym rząd i UE do 2030 roku chcę zamknąć w Polsce kopalnie.

    4
    10
  4. Co do emerytów to powinni ich wyjebac jakby mieli jeszcze 10 lat temu robić dłużej toby strajkowali i biadolili niech pomyślą co robią nam. A co do reszty to się zgadzam brak dozoru z doświadczeniem i totalny rozpizdziel

  5. Tu nie ma co się przegadywać, węgiel na giełdzie kosztuje średnio 65 dolarów, a nasz ???? :)))) nie dziwne że tylu ludzi przechodzi na gaz że problem na przegląd pieca się umówić bo tyle rozruchów!

    4
    1
    • Nie doczytałeś znowy czegoś. To cena wegla energetycznego i Nasz też tyle kosztuje. Za cene węgla na składach podziekuj Naszym Byznesmenom

      2
      1
  6. Pierdoły w tym artukuje aż oczy bolą. Niech się w końcu ktoś weźmie za ten nawalony codziennie dozór. Załogę gnebia alkomatem niezgodnie z prawem na każdym kroku, a nadsztygarzy naprani z kantorkow wypadają.
    Mobbing i zastraszanie to chleb powszedni. Wszędzie jest chlew i wszystko się psuje, bo ma jechać aż Ch… wszystko strzeli. Naprzyjmowali jakiś synów ornitologow, którzy pojęcia o kopalni nie mają i się wożą po załodze. Nieprzestrzeganie kodeksu odnośnie nadgodzin i pracy w święta, to normalka. Masz robić jak lemingi cały miesiąc bez dnia wolnego za święta, bo komuś się tak zachciało. Niedawny wybuch nic nikogo nie nauczył. Jak były przegięcia, to są nadal i nawet większe niż wtedy. Nie liczy się załoga tylko czarne złoto, którego jest jak pies naplakal, bo imbecyle w kamieniu ściany kazali robić. Decyzję podejmowane przez zarząd chyba są po to, żeby zaorac ta kopalnie i zamknąć. Gdyby się coś wydarzyło, to drogi ucieczkowe nie istnieją i w razie W więcej ludzi się na nich zabije niż ucieknie, taki syf i złom z wodą na nich leży. Dramat i jeszcze raz dramat! Wszystko na granicy jedzie i w końcu dupie tak, że wielu ojców nie wyjedzie do swoich rodzin. Najgorsze w tym wszystkim, że ludzie się godzą na takie traktowanie, 10 lat temu już dawno ten burdel by stanął i bezmozgi odpowiedzialni za taki obrót sytuacji byliby na taczkach wywiewzieni! Obudź ie się w końcu ludzie, bo się to źle skończy. Warto ryzykować życie dla następnego podbródka?

    18
    1
  7. jaka klimatyzacja???? ludzie sie dusza na przodkach niema powietrza wszystko jest robione na sile po trupach!! tyle na temat pozdrawiam

    10
  8. Bez inwestycji nie będzie przyszłości dla takich kopalni więc trzeba je robić. Tu pracuje kilka tysięcy ludzi. Mam nadzieję że że dokończą jak.zaczęli.

    6
    2
    • Witam. Na kopalni pracuje ok 1500 osób, z czego duża grupa emerytów. Nie siej propagandy Dolnik. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

      6
      2
      • Jakich emerytów?? Chyba po tych zafajdanych firmach! Pod ZG średnia wieku podejrzewam jest na poziomie 35 lat albo i mniej. ZG ma młodą załoge także nie siej propagandy jak nie masz pojecia

        4
        2
  9. Witam. Kopalnia to trup ,żyje dzięki kroplówce z Taurona. Ostatni silny wstrząs (oczywiście jak zawsze siły wstrząsu nie podali) w kopalni w pokładzie jak na “Murckach” 510 nie “wstrząsnął”mieszkańcami Brzeszcz, których wielu jest dalej WYZNAWCAMI że” kopalnia jest wszystkim”.To że kopalnia demoluje i niszczy “stare” Brzeszcze to ich nie interesuje.Pełno w mediach propagandy, a mieszkańcy dostają w d..ę. To przez działania ZZ kopalni i naszych lokalnych polityków Brzeszcze są zadupiem.Może mieszkańcy dzielnic gdzie nie ma szkód wybraliby się na zebrania których tematem jest działalność kopalni, wiele epitetów by usłyszeli na temat kopalni. Kiedyś na kopalni pracowali prawie wszyscy, teraz niektórzy. ZAMKNĄĆ KOPALNIĘ. ZIOM Z BRZESZCZ

    7
    17
      • ostatni wstrząs, który odczułam był 24 lub 25 czerwca 2019 r. około północy. ten wstrząs mnie obudził, “zatrzepało” domem i meblami.

    • Weź poczytaj trochę albo nie pisz.
      Wola też miała kopalnię, zamknęli to wola zginęła.
      Pisz ładnie i składanie, to wezmą Cię do gazety wyborczej 🤣

      2
      2
      • Witam. Jak kiedyś wybudują drogę S1 w wariancie preferowanym przez lobby górnicze i naszych polityków to Gmina Miedżna będzie potęgą gospodarczą (ma tereny pod inwestycje), a Brzeszcze będzie tylko sypialnią i zadupiem. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

        3
        1
  10. Obiecanki cacanki a głupiemu radość . Mrzonki o dobrobycie w polskich kopalniach można sobie zamieść pod dywan . Czy to mówi gruby, chudy prezes nie ma to żadnego znaczenia . Wszyscy oni są na stanowiskach obsadzani politycznie. To co mówią jest przekazywane od ich guru. Tak naprawdę ekonomia rządzi się swoimi prawami. Wcześniej czy później ona zweryfikuje cały ten bajzel.

    9
    6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj