Nauka na uczelni wyższej nie musi być jednoznaczna z rezygnacją z pracy zarobkowej. Obecnie na rynku widnieje wiele ofert, które dedykowane są osobom podejmującym naukę. Gdzie mogą dorobić studenci i jak szukać potencjalnego pracodawcy?
Dlaczego warto podjąć się pracy na studiach?
Okres studiów wcale nie musi wiązać się z zaciskaniem pasa i oszczędzaniem w każdy możliwy sposób. Dobrym pomysłem jest połączenie nauki z pracą zarobkową. Pozwoli to studentowi zyskać niezależność finansową jeszcze przed objęciem stanowiska w zawodzie, do którego się przygotowuje.
Obecnie firmy bardzo chętnie zatrudniają studentów na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to m.in. z brakiem konieczności odprowadzania składki ubezpieczeniowej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co więcej, zarówno studenci, jak i osoby, które zakończyły swoją edukację, do 26. roku życia mogą korzystać z ulgi podatkowej, czyli tzw. PIT-u zerowego. Obejmuje ona zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia, a także osoby wykonujące pracę nakładczą, praktyki absolwenckie oraz staże uczniowskie i studenckie.
Praca podczas studiów to świetny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego. Przykładowo studenci kierunków filologicznych mogą starać się o zatrudnienie w firmach z branży marketingowej czy wydawniczej. Inną opcją jest typowa praca dorywcza lub sezonowa np. w branży gastronomicznej. Warto więc poszukać ogłoszeń na portalach takich jak GoWork.pl i rozważyć podjęcie pracy zarobkowej już na studiach.
Ubieganie się o pracę podczas studiów to także możliwość nabycia szeregu umiejętności miękkich, nawiązania nowych znajomości oraz przetestowania swojej autoprezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych, co z pewnością przyda się w przyszłości.
Studia dzienne a praca
W przypadku studentów zaocznych bardzo łatwo o zagospodarowanie czasu na pracę. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienia podczas nauki nie znajdą studenci studiów dzienni. Jednak powinni oni zwracać uwagę w szczególności na oferty pracy w ramach umowy-zlecenia. Zazwyczaj uwzględniają one elastyczny grafik, który z powodzeniem można dostosować tak, aby nie kolidował z godzinami zajęć na uczelni.
Płatne praktyki oraz staże
Pierwsze kroki na rynku pracy studenci mogą stawiać również dzięki płatnym praktykom oraz stażom, które są świetną okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego i umiejętności cenionych w branży. Czym różni się staż od praktyk? Stażem określana jest jedna z form stosunku pracy, której nadrzędnym celem jest zdobywanie wiedzy i kompetencji zawodowych. Najczęściej staż trwa od 3 do 6 miesięcy i kończy się uzyskaniem opinii od przełożonego, która może przydać się podczas starania się o pracę w przyszłości.
Z kolei istota praktyk zawodowych sprowadza się (jak wskazuje sama nazwa) do zdobycia praktycznych umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Praktykę studencką można odbyć w dowolnie wybranej firmie, której zakres działalności jest związany z kierunkiem, na którym studiuje aplikujący. Ta forma zatrudnienia umożliwia dostosowanie grafiku do studiów i podobnie jak staż kończy się uzyskaniem opinii na temat pracy praktykanta.
Pozytywne referencje są bardzo cenne, w szczególności na samym początku kariery zawodowej. Praktyki mogą trwać do 3 miesięcy i zazwyczaj są darmowe. Na rynku można znaleźć jednak szereg przedsiębiorstw, które oferują studentom wynagrodzenie z racji wykonywanych obowiązków.
Praca dla studentów – na jakie oferty warto zwrócić uwagę?
Studenci, którym zależy na tym, aby dorobić, niekoniecznie wiążąc to ze zdobywaniem doświadczenia w zawodzie, powinni zwracać szczególną uwagę na oferty pracy dorywczej. Wiele z nich umożliwia pracę w niepełnym wymiarze godzin, np. na 1/2 czy 3/4 etatu.
Warto brać pod uwagę oferty pracy z branży gastronomicznej, np. na stanowisku barmana, kelnera czy dostawcy jedzenia. Odpowiednim wyborem dla studenta może okazać się również praca na recepcji, w call center czy jako sprzedawca np. w sklepie z branży odzieżowej. Co więcej, studenci są chętnie zatrudniani do pracy w sektorze rozrywki. Przykładem są oferty pracy dla animatorów, ogłoszenia dotyczące obsługi kina czy zawód hostessy.
W okresie wakacyjnym dużym zainteresowaniem wśród studentów cieszy się praca typowo sezonowa. Osoby uczące się mogą podjąć pracę w kraju i za granicą np. w sektorze usługowym w typowo turystycznych miejscowościach. Warto zwrócić uwagę także na oferty pracy wakacyjnej dla niań oraz ogłoszenia dotyczące sezonowych winobrań poza granicami kraju, np. we Francji czy w Niemczech.
Z kolei osoby stawiające od samego początku na doświadczenie zawodowe powinny szukać zatrudnienia bezpośrednio w branży, której dotyczy tok ich studiów. Studenci dzienni niemogący pozwolić sobie na pracę w pełnym wymiarze godzin najczęściej rozważają oferty zarobku na podstawie umowy zlecenia oraz zwracają uwagę na wszelkie ogłoszenia dotyczące praktyk i staży.
Praca zdalna dla studenta
Opcją szczególnie korzystną dla studentów jest praca w trybie zdalnym bądź hybrydowym. Wówczas mogą oni zaoszczędzić mnóstwo czasu, który poświęciliby np. na dojazdy do siedziby firmy. Wśród ofert pracy zdalnej dla studentów można znaleźć ogłoszenia przedsiębiorstw z różnych branży.
Studentom proponowane są takie stanowiska jak m.in. konsultant i wsparcie techniczne, specjalista ds. obsługi klienta czy specjalista ds. HR. Młode osoby, które świetnie czują się w świecie social mediów, w ramach zarobku mogą rozważyć np. tworzenie postów i grafik na portale społecznościowe.
Z kolei studenci informatyki powinni zwrócić szczególną uwagę na oferty pracy zdalnej na stanowiskach takich jak np. Junior Java Developer. Pozwoli im to zdobyć niezwykle cenne doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów, co z pewnością przełoży się na możliwość wyższych zarobków po zakończeniu edukacji.
Student bez doświadczenia – jak stworzyć pierwsze CV?
Wiele osób zastanawia się, czy stworzenie atrakcyjnego CV jest możliwe w przypadku braku doświadczenia zawodowego. Jest to bardzo częsta sytuacja wśród studentów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Każdy kiedyś zaczynał, dlatego stworzenie dobrego CV bez doświadczenia jest jak najbardziej możliwe.
W CV należy wówczas wyszczególnić swoje wykształcenie. Najlepiej skupić się na opisie kierunku studiów, jednocześnie pomijając szkołę średnią. CV studenta powinno także uwzględniać wszelkie odbyte staże, praktyki oraz wolontariat.
Co więcej, mocną stroną mogą okazać się wszystkie szkolenia i kursy, które bardzo często są organizowane w ramach nauki na uczelni wyższej. Warto także podkreślić znajomość języków obcych, umiejętność obsługi różnych programów, którą student mógł nabyć w trakcie nauki lub we własnym zakresie, posiadanie prawa jazdy, a także umiejętności miękkie.
Ponadto w trakcie studiów warto być członkiem jednej z organizacji funkcjonujących na danym uniwersytecie. Jest to świetna okazja do odbycia szkoleń, pozyskania znajomości na rynku pracy oraz element, który można zawrzeć w swoim CV. Wszelkie umiejętności i doświadczenie zdobyte w ramach członkostwa w takiej organizacji dobrze wypisać w osobnym paragrafie działalności studenckiej.
Praca dla studenta – gdzie szukać ofert?
Studenci mogą szukać ofert pracy w różnych miejscach, jednak najwygodniejszą formą poszukiwania zatrudnienia jest przeglądanie ogłoszeń udostępnianych w sieci. Warto zwrócić uwagę na serwisy publikujące oferty pracy z różnych branż jak np. Gowork.pl.
Za ich pośrednictwem student może znaleźć zatrudnienie zarówno w branży bezpośrednio związanej z podejmowanym kierunkiem na uczelni wyższej, jak i pracę dorywczą w branży rozrywkowej, gastronomicznej czy usługowej.
Poszukiwanie ofert jest ułatwione dzięki prostej wyszukiwarce oraz możliwości filtrowania wyników. Student może więc zaznaczyć opcję wyświetlania jedynie ofert pracy zdalnej lub stacjonarnej w konkretnym mieście. Co więcej, istnieje możliwość określenia wymiaru etatu oraz rodzaju umowy (umowa zlecenie, umowa o pracę bądź umowa o dzieło).