Na 24 marca górnicze związki zapowiedziały manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. Organizatorem protestu, poświęconego skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu, jest Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80”.

Demonstracja ma się odbyć jutro (24.03.2023r.) w południe, obecnie “Sierpień 80” prowadzi zapisy chętnych do wyjazd do stolicy. Z Brzeszcz wyruszy liczna grupa górników. Trwają też negocjacje z innymi związkami ws. protestu.

Unia Europejska chce, aby od roku 2027 norma metanu na 1000 ton węgla, wynosiła 5 ton. Od roku 2031, norma ta ma być jeszcze ostrzejsza i wynosić 3 tony, na 1000 ton węgla. Takich norm nie przetrwa większość z polskich kopalń. Kopalnie PGG to średnia norma 8 ton na 1000 ton wydobytego węgla. Jeszcze gorsza jest sytuacja kopalń JSW. Oznacza to likwidację wszystkich kopalń, tej największej europejskiej spółki wydobywającej węgiel koksowy. Likwidacji uległaby też kopalnia Brzeszcze z Tauron Wydobycie. Także pozostałe kopalnie nie miałyby szans przetrwać. Wydobywając węgiel w zaledwie 4 lub 5 kopalniach, koszty wydobycia byłyby tak duże, a korzyści tak małe, że także pozostałe kopalnie zostaną zlikwidowane. Wejście w życia rozporządzenia metanowego, przygotowywanego przez UE, oznacza koniec polskiego górnictwa

„Nasze kopalnie przekraczają normy, niektóre niemal trzykrotnie. – To by oznaczało likwidację większości z polskich kopalń” – mówi Bogusław Ziętek, szef “Sierpnia 80”.

Związek zorganizował  w kopalniach masówki poświęcone tej sprawie. “Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie. Tym razem chodzi o dyrektywę metanową. Jej wejście w życie oznacza likwidację niemal wszystkich polskich kopalń” – można przeczytać w stanowisku, które związkowcy przedstawili załogom podczas porannych spotkań.

Rozporządzeniu w obecnie proponowanej formie sprzeciwiają się zarówno górnicze związki, jak i szefowie spółek węglowych. Polska Grupa Górnicza wyliczyła, że musiałaby płacić 1,5 mld zł kary rocznie, gdyby unijne rozporządzenie weszło w życie w proponowanym kształcie.

Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły poinformował niedawno, że strona polska zabiega o kompromis na poziomie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla. Zdaniem naukowców metan jest drugim po dwutlenku węgla istotnym gazem cieplarnianym, który ma ogromny wpływ na zachodzące obecnie zmiany klimatu.

8 KOMENTARZE

  1. Pamiętacie w zeszłym roku nad Brzeszczami latał sobie Helikopterek z podwieszoną trumienką ? Na Czecho.pl jest wywiad z ekipą. To ” niezależni niemieccy Naukowcy ” na zlecenie Genseków i komisarzy z UE przeprowadzali badania emisji metanu. Wyniki musiały pokrywać się z tezą i dyrektywami zielonej ideologii. A że ludzie stracą pracę ? kogo to obchodzi. Będzie nowa dyrektywa o gwarantowanym dochodzie minimalnym nie będziesz miał niczego i będziesz zadowolony i planeta też odetchnie.

    12
    5
  2. Donaldinio teraz dużo obiecuję, więc pomoc dołowa do niego powinni się zgłosić. Z jego kontaktami w KE, PE pewnie załatwi tak drobną sprawe.

    10
    6
  3. Zamknąć kopalnie która demoluje i topi zachodnią część starych Brzeszcz. Naprawa szkód górniczych to żenada i kabaret. Panowie górnicy na Nazieleńce jest bliżej niż do Warszawki, jest co “pozwiedzać”.

    11
    11
    • Gdyby nie Broszka, na miejscu KWK Brzeszcze hulał by teraz zielony neolibneralny wiatr, albo.bylaby filia zakładów chemicznych.

      13
      12
      • Broszka Sobie Robiła Kampanie przed kopalnią makoszowy Mówiła “Nie pozwolimy zamknąć kopalń w których są złoża ta kopalnia ma szanse ma mało metanu i zasoby”
        2 lata po wygranych wyborach postawili ja w stan likwidacji PiSowski zjebie o wybiórczej pamięci.

        12
        7
  4. Dawno mówiłem, uciekać z tego Eurokolchozu -każdy kto pamięta komunę widzi że, Neomarksizm wraca tym razem przebrany na zielono o tęczowo. Dla przeciętnego Robotnika to oznacza biedę i wszy.

    25
    12

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj