Do siedmiu zwiększono liczbę frontów wydobywczych, realizujących obecnie produkcję w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach W czasie trwającego wysokiego popytu na paliwa węglowe Spółka priorytetowo zabezpiecza dostawy do elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON.

Spółka odnotowuje znacznie większe, w stosunku do lat ubiegłych, zapotrzebowanie na produkty, zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.

W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON

Tegoroczna produkcja węgla będzie w Spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku – dodaje prezes.

Zasobne ściany

W Zakładzie Górniczym Sobieski, uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Złoże zlokalizowane jest głównie pod obszarami leśnymi. Zasoby przemysłowe złoża wynoszą 21 mln ton, natomiast zasoby operatywne około 12 mln ton.

Obecnie jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Eksploatacja pokładu Brzezinka 1 w połączeniu z procesem wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbczym ZG Sobieski umożliwia produkcję surowca o najlepszych, oczekiwanych parametrach dla energetyki – podkreśla Roman Gąska, wiceprezes zarządu ds. technicznych spółki wydobywczej.

Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce. To węgiel energetyczny o wartości opałowej w złożu powyżej 25 000 kJ/kg, niskiej zawartości siarki tj. ok. 1 proc. oraz chloru poniżej 0,1 proc.

We wrześniu br. w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia oscylował na poziomie około 10 tysięcy ton paliwa.

Zespolenie kopalń

W 2020 roku zainicjowano w Spółce działania w zakresie powstania kopalni zespolonej. Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład TAURON Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 roku stanowić będą kopalnię zespoloną, posiadającą największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Wzrost po trzech kwartałach

Zgodnie z wynikami szacunkowymi podanymi przez TAURON, w ciągu trzech kwartałów br. produkcja węgla kamiennego wzrosła w TAURON Wydobycie do 3,7 mln ton. W samym trzecim kwartale br. produkcja węgla wyniosła 1 mln ton, zaś sprzedaż przekroczyła 1,6 mln ton.

28 KOMENTARZE

  1. Zd Tauron razem z kopalnia w chwili obecnej nie interesuje mieszkańców, którzy w większości pol8kwidowali piece węglowe i “przeszli” na grzanie eko, szkody górnicze są b.duze np. w dzielnicy Nazieleńce zapadliska są zasypywane a nowe drogi niszczone przez ciezarowki. Najwyzszy czas zamknąć lub przekształcić kopalnię w inny nowoczesny zakład gdzie mlodzi ludzie w przyszłości znajdą pracę . Czy władza Brzeszcz o tym myśli?

    5
    9
  2. Czytając komentarze i “lajki” pod nimi nie dziwi, że Brzeszcze wyglądają tak jak wyglądają. Zaścianek i skansen 😔
    Ps. Popatrzcie np. oczyma wjeżdżającego od strony Pszczyny. Co widzi taki “turysta” – po lewej obskurne garaże, pomiędzy nimi puste niezabudowane miejsca, utwardzenie terenu byle jakie, chwaściory, grafitii… Po prawej rudera byłego Dworca PkP, jakaś buda z grafitii..Witamy w Brzeszczach 😉

    16
    3
  3. Czytają komentarze i “liki” pod nimi nie dziwi, że Brzeszcze wyglądają tak jak wyglądają. Zaścianek i skansen 😔
    Ps. Popatrzcie np. oczyma wjeżdżającego od strony Pszczyny. Co widzi taki “turysta” – po lewej obskurne garaże, pomiędzy nimi puste niezabudowane miejsca, utwardzenie terenu byle jakie, chwaściory, grafitii… Po prawej rudera byłego Dworca PkP, jakaś buda z grafitii..Witamy w Brzeszczach 😉

    6
    3
  4. Nie macie pojęcia Wy piszący z czego wynikają problemy kopalń. Śmiech człowieka ogarnia jacy desperaci tu sie wypowiadają 🙂 No ale jak w ten sposób sobie robicie dobrze bo inaczej nie znaju, to piszcie! Naród szczęśliwy to Naród mądry 😉

    8
    7
    • Inne narody w Europie pozamykały swoje kopalnie, choć węgla mają pod ziemią sporo. Pewno są wszystkie niemądre i nieszczęśliwe. Przez takie postawy, jak zaprezentowana powyżej nasze zapóźnienie cywilizacyjne nadal jest widoczne i ciągle gonimy te niemądre kraje i narody na zachodzie Europy. Nadal jesteśmy montownią i skansenem technicznym, bo trzymamy się techniki z XX wieku. Czas węgla i stali już przeminął. Wolimy dopłacać do nierentownego górnictwa, choć taniej byłoby dać sute odprawy górnikom i rozwijać nowe technologie i branże… właśnie przez takie postawy jak powyżej.

      10
      17
  5. Dziś dziennikarzem może być każdy… Gdzie rzetelność dziennikarska, czy jest jeszcze takie pojęcie ? Artykuły pisane najczęściej na zamówienie albo w oparciu o notki przekazywane przez strony zainteresowane – w tym zapewne wypadku dział PR z Tauron Wydobycie.
    W rezultacie przekaz jest mocno niepełny i w sumie fałszywy – jakoby spółka się rozwija, zwiększa wydobycie… a w rzeczywistości nadal powiększa straty, sumarycznie idące w miliardy złotych. Nic o tym, nic o sytuacji po nowym roku. A przecież Tauron Polska Energia zapowiedział, że zaprzestaje pokrywać straty, bo go na to już po prostu nie stać. Ale o tym dziennikarz nie wie, albo udaje że nie wie. Jedno i drugie jest fatalne 😔

    18
    8
      • Czy chcesz Misiu powiedzieć, że zarząd Wydobycia nie potrafi negocjować cen po których sprzedaje swój węgiel ? Podpisują umowy, więc się zgadzają. Jeśli poniżej cen rynkowych to jest to karalne, jako działanie na szkodę swojej spółki. Więc nie sądzę, że są tak nierozważni. Takie bajki to sprzedawaj sobie swoim „misiom” z przedszkola 👍

        8
        5
    • Wolę lepszej jakości rosyjski węgiel i “trochę zniszczoną szkodami górniczymi” ogromną Syberię, Niż zdemolowane szkodami górniczymi Brzeszcze przez TRWALE NIERENTOWNĄ kopalnię BRZESZCZE. Reportaż o machlojach w elektrowni i kopalni TURÓW, pasuje “jak w pysk strzelił” do sytuacji w Gminie Brzeszcze i kopalni.STARY GÓRNIK

      14
      15
      • A nasze dzieci gdzie mają pracować ? Młodzi uciekają stąd do Krakowa i za granicę, co tu będzie za 20 lat ? Chujnia i przestępczość jak na Woli. Ale wam emerytom będzie wygodnie to najważniejsze

        12
        14
        • Nikt rozsądny z młodych ludzi nie wiąże swojej przyszłości z górnictwem. Gorzej, taka osoba sama sobie ogranicza szanse rozwoju. Ponadto, na kopalni pracuje znikomy procent mieszkańców naszej gminy. Reszta sobie świetnie radzi – do Bielska, Tych, Oświęcimia, Czechowic całkiem blisko. Sama dojeżdżam jak wielu innych i nie narzekam.

          15
          10
          • Górnictwo to nie tylko węgiel kamienny. Oczywiście są młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z przemysłem wydobywczym. Wcale bym nie powiedział, że nierozsądnie.

            11
            5
          • Napisałem “Prawie dwa węzły S1” bo węzeł Brzeszcze drogi S1 jest ok 500 m od mostu na Wiśle czyli granicy obu gmin. STARY GÓRNIK

            2
            2
        • To Beata z lobby związkowym i części mieszkańców Brzeszcz zablokowała drogę S1 czyli dalszy rozwój Gminy, bo kopalnia “jest najważniejsza”, choć była już “zgraną kartą”. Jak kiedyś wybudują S1 to Gmina Miedźna będzie kwitła gospodarczo, bo ma “prawie dwa węzły na S1”, ma tereny inwestycyjne, a Brzeszcze będą jej sypialnią. STARY GÓRNIK

          11
          10
          • Chopie co ty Dupisz ? Przeciez S1 pójdzie przez naszą Gminę, a węzeł będzie koło Borkówki. Jaki problem dla inwestorów ? Oddzielą murem chińskim Brzeszcze ?

            7
            6
  6. Zapomnieli Dodać ze chlanie wódy też idzie na pełnych obrotach w Czwartek ludzi połapano o 6 rano z promilami a w Piątek zaś do pracy Pozdro BHP

    18
    11
  7. Jasne, same sukcesy, wzrosty i nowe fronty 😂
    Ps. Dług TWd już grubo ponad 3 mld zł, od roku 2016 wszystkie istotne wskaźniki finansowe ujemne – EBIT i EBITDA. Strata Tauronu Wydobycie za tegoroczne 3 kwartały to 462 mln zł, kilka dni temu podał Tauron Polska Energia. O tym w artykule jakoś ani słowa. Faktycznie jest się czym chwalić…

    15
    19
    • Kupujmy wegiel i gaz od Putina albo bazujemy tylko na OZE z niewielkim udziałem węgla to obudzimy się w rzeczywistości ze juz nic nie będzie NASZE i dopiero wtedy zacznie się lament i skomlenie.( dyktatura cen).

      Tauron Polska Energia juz chce zwiększenia wydobycia przez swoje kopalnie bo widzi co się dzieje na rynku i jakim towarem deficytowym stał się wegiel kamienny ,a swoją drogą rząd ma twardy orzech do zgryzienia w wyborze drogi dla polskiej energetyki… czy podporządkować się Pseudozielonej transformacji sektora narzuconej przez UE I LOBBY czy PATRZEĆ racjonalnie i iść
      w tradycyjne najtańsze źródło energii jakim jest wegiel kamienny nawet teraz gdy prawo do emisji co2 wynosi ponad 60 euro za tone( kolejny pseudo podatek).

      14
      7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj