Ograniczenie czasu pracy skutkujące obniżeniem o 20 procent wynagrodzenia wszystkim pracownikom TAURON Wydobycie, łącznie z zarządem Spółki, a także skorzystanie z instrumentów rządowej tarczy antykryzysowej to założenia pakietu osłonowego wdrożonego w Spółce na czas kryzysu rynkowego spowodowanego epidemią koronawirusa.
Aktualna sytuacja epidemii w negatywny sposób oddziałuje na całą rodzimą gospodarkę powodując m.in. znaczący spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w przemyśle, szczególnie tą wytwarzaną w oparciu o węgiel kamienny. Konsekwencją jest ograniczenie zużycia węgla kamiennego. Sytuacja ta wpływa negatywnie również na TAURON Wydobycie, którego zakłady górnicze – przy dobrym poziomie produkcji utrzymującym się w pierwszym kwartale br. – są zmuszone do ograniczenia wydobycia, tak aby nie generować zalegania węgla na zwałach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń.
„Chcemy ochronić nasze zakłady górnicze przed negatywnymi skutkami rynkowymi epidemii, dlatego w porozumieniu ze stroną społeczną podejmujemy zdecydowane działania zaradcze. Ograniczamy czas pracy i tym samym wdrażamy solidarne obniżenie wynagrodzenia zarządu i wszystkich pracowników Spółki o 20 procent” – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.
Porozumienie w sprawie wdrożenia pakietu działań osłonowych dla zakładów górniczych zarząd TAURON Wydobycie podpisał z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi Spółki.
„Naszym nadrzędnym celem pozostaje utrzymanie i ochrona miejsc pracy w zakładach górniczych Spółki oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych TAURON Wydobycie i dostosowanie produkcji do aktualnej sytuacji rynkowej” – podkreśla Tomasz Cudny.
Ograniczenie czasu pracy w wymiarze o 20 procent na trzy miesiące Spółka wprowadzi na podstawie ustawy o Covid-19. W jednym dniu tygodnia w trzech kopalniach TAURONA (Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach) ruch zakładów ma odbywać się tak samo jak w dniach wolnych od pracy.
“Rozwiązaniem, które ograniczy produkcję zakładów górniczych Spółki, utrzymując jednocześnie fronty wydobywcze, jest wprowadzenie obniżonego wymiaru czasu pracy. Specyfika funkcjonowania zakładów górniczych TAURON Wydobycie warunkuje, że optymalnymi dniami wolnymi będą środy. Pracownik wykonujący pracę w tym dniu, otrzyma zamiennie inny dzień wolny” – mówi Tomasz Cudny.
„Stawiamy na aktywny dialog ze stroną społeczną i regularnie informowanie o sytuacji ekonomicznej Spółki w kontekście sytuacji rynkowej, stąd wdrożone rozwiązania w zakresie organizacji pracy zostały wypracowane w toku konsultacji z organizacjami związkowymi wszystkich zakładów górniczych” – podsumowuje prezes TAURON Wydobycie.
W kontekście negatywnych skutków ekonomicznych epidemii TAURON Wydobycie w ramach funkcjonujących instrumentów tzw. „tarczy antykryzysowej” wystąpi o rekompensatę, co częściowo pokryje straty Spółki.
Ochrona prewencyjna w kopalniach
W obliczu zagrożenia związanego z koronawirusem już z początkiem marca we wszystkich zakładach górniczych TAURON Wydobycie prowadzone są nadzwyczajne działania prewencyjne.
Każda osoba wchodząca na teren Spółki jest zobowiązana do poddania się pomiarowi temperatury ciała. Ma również możliwość zdezynfekowania rąk. Uwzględniając specyfikę i dostępność rozwiązań w poszczególnych zakładach górniczych Spółki wdrożono odpowiednie zmiany dotyczące transportu ludzi w kopalniach, w tym wyciągami szybowymi i wyrobiskami podziemnymi. Nowe wytyczne mają na celu ograniczenie gromadzenia się i przebywania pracowników w dużych skupiskach.
Wszystkie zakłady górnicze mają ponadto zapewnione środki higieny i dezynfekcji oraz instrukcje dotyczące zachowania profilaktyki zdrowotnej. Na każdym z zakładów przygotowane są pomieszczenia izolacyjne, odpowiednio wyposażone punkty opatrunkowe, a służby BHP są gotowe do udzielenia całodobowo pomocy pracownikom, u których mogą wystąpić objawy zakażenia. Uruchomione zostały też okresowe dezynfekcje infrastruktury kopalń i wiele innych przedsięwzięć ochronnych.
W niełatwym czasie dobre efekty działań naprawczych
W pierwszym kwartale tego roku widoczne są pozytywne efekty działań optymalizacyjnych wdrożonych w zakładach górniczych TAURON Wydobycie, co przekłada się na dobry poziom produkcji węgla. Dobowa produkcja węgla w zakładach Spółki wynosiła w pierwszym kwartale br. ponad 20 tys. ton węgla.
(Tekst i foto: tauron-wydobycie.pl)
Podano Oficjalne wyniki Tauronu Wydobycie po kwartale: „W I kwartale 2020 grupa wyprodukowała 1,18 mln ton węgla handlowego, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż węgla handlowego sięgnęła 0,89 mln ton, co oznacza, że była o 26 proc. mniejsza niż przed rokiem.„
Pytanie do 510, gdzie te tony i zyski ?
Kopalnia ma zyski, ale będzie się liczył cały rok. Ci co głośno krzyczą o zyskach to tylko wtedy kiedy jest dobry okres a jak jest źle to siedzą cicho. Niestety perspektywy nie są dobre, kopalnia od początku funkcjonowania w Tauronie jest pod kreską, nie było jeszcze roku żeby przyniosła zysk i jak myślicie jak nas postrzegają? Węgla do racjonalnego wydobycia też już nie zostało wiele.
Przez tą bandę nieudacznych pijaczyn mamy droższy prąd niż w Niemczech!!!
No teraz żeś zabłysnął.
TVN, czy Gówno Wyborcze tak powiedział ?
“Rzeczpospolita”- energia elektryczna dla odbiorców indywidualnych w naszym kraju kosztuje obecnie około 0,14 euro/kWh, podczas, gdy Niemcy czy Duńczycy płacą za nią ponad dwukrotnie więcej, a w całej Unii Europejskiej jest tylko kilka krajów – m.in. Bułgaria czy Estonia – w których energia jest jeszcze tańsza niż w Polsce
A żebyś pilnował roboty tak jak “wujka google” to będzie dobrze.
A ty patrz na przyszłość co strugasz.
A ty się lepiej już teraz wyśpij bo za rok już nie będziesz miał tyle czasu….
Nawzajem.
To tak właśnie wygląda…Jakby farmaceuta dostawał lekowe, sadownik owocowe, rolnik zbożowe, kierowca paliwowe, sprzątaczka środki czystości na cały rok to żadna firma by tego nie wytrzymała….Tak to właśnie wygląda.
Każda firma by to wytrzymała gdyby zarządy nie przyznawały sobie rocznych milionowych nagród, a zysków nie transferowała do rajów podatkowych, albo prowadziła kreatywna ksiegowość. Amen
po nicku widać, że partyjny….
Apeluję o zamknięcie mostu na Wiśle. Pieroński wirus się zbliża do nas. Już jest na sąsiednim brzegu Wisły. Niebawem będziemy gonić Śląsk w ilości zarażonych.
Górników też można by przebadać, bo u hanysów zza miedzy wszystko przyszło z KWK “Pniówek”.
Z tych górników, których znam to 80-ciu% z nich kopalnia ratuje życie…Nie nadają się do roboty.Są leniami do potęgi.Dwie lewe ręce na maksa.Tylko się śmieją jak to się na dole nie wyspali i jak wcześniej na wyjazd poszli…
To podobnie jak w administracji, z tym że to samorządowcy żyja krwią z tych przeklętych leniwych górników, a nie odwrotnie.
Ludzie Wam nie dogodzi. Jest kopalnia jest źle. Nie będzie jej też będzie źle.
Właśnie. Zastanawiam się na co będą narzekać jak kopalni braknie. Gmina, Burmistrz, bieda? Może coś bardziej wyrafinowanego?
Narzekać będą tylko te lenie co stracą pracę i będą musieli zacząć myśleć o robocie, a nie o tym, w którym sklepie kartke na żywność można wymienić….
Mylisz się. Kto teraz narzeka na kopalnię? Przecież nie górnicy. Lament podnoszą ci, którzy wiecznie z czymś mają problem. Pewnego dnia obudzą się pośrodku niczego a ten dzień jest bliski.
Witam. Niektórzy biorący udział w dyskusji wyliczają ile to kopalnia BRZESZCZE wyfedrowała, ile zarobiła,Moim zdaniem trzeba do tej matematyki dodać koszty społeczne,Szkody górnicze na naprawę których nie ma kasy, szczególnie widać je przy powodziach, wstrząsy,W 2011 nieomylne ZZ kopalni z błogosławieństwem lokalnych polityków zablokowały drogę S1 bo niby chronią kopalnię.W rzeczywistości zablokowały rozwój miasta.Od co najmniej 5-6 lat codziennie setki mieszańców mogłoby jeździć do pracy w Bielsku, Tychach itd drogą S1, a tak jeżdżą krętymi, zapchanymi,wąskimi drogami tracąc czas i kasę na paliwo.Obszar od Mysłowic do Bielska przez brak drogi S1 traci ogromną kasę bo się nie rozwija,przez jedną starą małą nierentowną kopalnię.Codziennie jesteśmy po cichu “okradani” przez ZZ kopalni i Beatę, a Beata mówiła “wystarczy nie kraść”.ZIOM Z BRZESZCZ
Przeciez droga powstanie, przetarg ogloszony. Polaczku, problemów to sobie umiesz szukać. Może poszukasz tez u obecnego burmistrza, który podobno chce zwrócić pieniadze z ospr i nie robić ścieżki rowerowej na borze bo po co. To bylby hit. Fostac kasę i ja oddać.
Droga powstanie, tylko kiedy? Jak były na droge poieniadze z UE i aktualna była wersja korzystna dla Brzeszcz to przeszkodą były rzekome”pola wydobywcze kopaln”. Jakoś nie widac efektów z tych pól. W obecnej sytuacji finansowej państwa pewnie braknie środków na budowę. A czy wszyscy pamietają, że korzystna dla Brzeszcz wersja przebiegu drogi powstała przy aprobacie ówczesnej Burmistrz B.Sz. Czemu z tego sie wycofała?
jedziecie po gornikach, a dzisiaj wystarczy spojrzec ile jest ogloszen o przejeciu leasingu samochodu. Byznesmeny prywatni pokazowki robią kupujac auta na ktore ich nie stac. 2 miesiace kryzysu i jest placz. A firma i fura odjeba*na i tylko tyle. Dlug mozna miec tylko trzeba go spłacać. Dzisiaj najwieksze miasta w Polsce i najbardziej rozwinięte to te ktore sa najbardziej zadłużone. Zyjemy w kraju w ktorym musimy gonic innych biorac kredyty zeby sie rozwijac. Czy to jest zle? Nie pod warunkiem, ze robi sie to z glowa a inwestycje przynosza efekty. Tak samo jest w gornictwie. Dolewanie kasy, olewanie problemu przez poprzednie ekipy stalo sie problemem dla zarzadzajacych DZIS spolkami gorniczymi. Potrzebne sa zmiany i one nastepuja.
Właśnie, długi trzeba spłacać. A czy Tauron Wydobycie spłaca dług ? Nie, nadal na każdą wypłatę i inwestycje pożycza kasę z centrali. Tyle tylko, że Tauron PE nie ma już tej kasy… Ktoś inny pożyczy ? Wątpię.
Tauron PE taki fantastyczny pracodawca, a blok 910 koedy mial byc uruchomiony? Albo inaczej, kiedy bedzie w koncu uruchomiony? Moze napiszesz tez dlaczego jeszcze nie działa?
A pytaj Rafako a nie nas pracowników Wytwarzania.
Ty o dlug Tauron Wd pytaj tych co do tego doprowadzili, poprzednie Zarządy, Ministrów i kierownictwo. A nie miej pretensji do tych co sie im chce coś zrobić i z tego chciejstwa maja wymierne efekty. Krytykować wiekszosc potrafi z łatwością, ale poklepac po ramieniu ze zaczyna byc ok to juz nie bardzo 😉
Ja nie rozumie co się tak czepiacie kopalni i górników? Stale jakieś nie uzasadnione pretensje. Pracują to niech pracują. Nie wiem zazdroscicie im? Jak były przyjęcia trzeba było składać CV a nie teraz stale ich oczerniać. Niech każdy patrzy swojej pracy a nie wiesza się na nich. Pozdrawiam.
A dlaczego firma w ktorej pracuję zostala zmuszona do przejęcia brzeszcz? I teraz dalej jest zmuszana do ignorowania strat które przynosi Tauron Wydobycie? Jeśli kopalnie przejęłyby związki zawodowe i byliby w stanie tym cyrkiem zarzadzac to OK. Ale nie może być tak że społeczeństwo pracuję aby parę dzieciaków pobawiło się w górnictwo.
Gdyby nie Brzeszcze ty tępa dzido to tauronu by już nie było . Kopalnię fedrują 20 000 tys ton na dobę z czego 11 000 tys ton pochodzi z kopalni Brzeszcze . 9 000 tys z pozostałych dwóch kopalni wyniki mówią same za siebie Brzeszcze przynoszą zyski i jeszcze ciągną pozostałe dwie kopalnie
Pomijam Twój brak kultury, ale to typowe gdy brakuje argumentów. Niedawno odszedłem, ale pamietam, że aby nasza
kopalnia wyszła na zero, czyli osiągnęła EBIT=0, musi rocznie wyprodukować i sprzedać 2 mln ton węgla handlowego. Czyli średnio na kwartał 0,5 mln ton ? Ile kopalnia sprzedała za I kwartał ?
Pożyjemy, zobaczymy, już niedługo. Pozdrawiam.
Witam. A szkody górnicze i wstrząsy to się z czego biorą ?, z aktywności słońca czy kopalni. Szkód się nie naprawia bo nie ma kasy. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ
Nikt dzisiaj raczej nie zazdrości górnikom, lecz nikt nie ma ochoty im dopłacać. Za zeszły rok Grupa Kapitałowa Tauron Polska Energia miała w swej historii pierwszy raz stratę. To właśnie strata Tauronu Wydobycie za 2019 rok w niewyobrażalnej wartości dla zwykłego człowieka – 1,4 miliarda złotych pogrążyła całą grupę. Przypomnę, że za rok 2018 Tauron Wydobycie miał stratę 1,1 miliarda złotych. Przecież to są porażające kwoty !!! Te pieniądze trzeba było Tauronowi Wydobycie pożyczyć ze wspólnej kasy Tauronu, kosztem innych spółek grupy. Dziś Tauron Wydobycie jest zadłużony na 2,5 mld zł, bez szans że kiedykolwiek to spłaci. Pracownicy innych spółek Tauronu po prostu boją się o swoją przyszłość i nie chcą dłużej dopłacać górnikom. Ja się im nie dziwię.
,,ze wspólnej kasy” z naszej kasy, z naszej pracy utrzymywane są te fanaberie, te mrzonki o gospodarce opartej na węglu
Żal mi Was tu piszących i szczujących na innych. Nie macie pojęcia o tym co piszecie, nie macie danych ekonomicznych z TAURON PE, na podstawie, których można twierdzić to czy tamto.
Co do Brzeszcz. Publikowane sa tylko i wyłącznie dane całej spółki. Na podstawie tych danych nie można twierdzić, że Brzeszcze nie zarabiają.
Czyli co Brzeszcze zarabiają. Przynoszą dochód Tauronowi? Buahahahhhaaa! To jest naprawdę dobry żart.
Jeżeli koszt wydobycia 1 tony wegla jest niższy niż srednia cena miesięczna sprzedaży węgla to co to oznacza?
A jaki jest koszt wydobycia 1 tony? Ile kopalnia wydobywa w ciągu np miesiąca?
To oznacza ,ze interes jest dochodowy jesli nie ma sie 2,5 miliarda dlugu ktory trzeba splacac.
Kopalnia Brzeszcze wydobywa średnio ok 11 000 tys ton na dobę ile jest miesięcznie to se policz
I widzisz panie Sadowski25. Piszesz glupoty nie wiedzac nawet ile kopalnia wydobywa.
Panie “Pracowniku” gdzieś ty widział 11 tys. ton na dobę?. Chyba na papiewrze. Kto ci wciska taki kit?
Że liberały to chuje i złodzieje, to oznacza.
Sredni koszt wydobycie Kwk Brzwszcze 1tony 230zl. Sprzedaż srednia 290zl. ( od poczatku roku) Koszt inwestycji na kwk Brzeszcze ok 400ml zl. Reszta to Budowa szybu Grzegorz w Jaworznie plus glebienie i modernizacja szybu w Libiążu. Dlug zrobil sie kiedy inwestycje byly prowadzone, kasa wydawana a wydobycie bylo wstrzymywane. Poprzedni dyrektor Kwk brzeszcze i wice prezes kazali wstrzymac prace przodkowe. Wstrzymanie prac na przodkach to defacto likwidacja kazdej kopalni. Cale szczescie chlooa juz nie ma. Wydobycie na poziomie 11tys ton na dobe plus postep przodków i daje to wymierne efekty w postaci mniejszego kosztu wydobycie w stosunku do sprzedazy. Da sie byc rentownym tylko trzeba dzialac z głową, odpowiednia iloscia pracownikow produktywnych i znac sie na swojej robocie.
Trochę kultury Panie górnik
Do 510. To szacun, jesteście lepsi od Bogdanki, tam średni koszt sprzedanej tony węgla coś ponad 300 zł. W całym polskim górnictwie za 2019, średni koszt wyniósł 348,40 zł. Jeśli podajesz prawdę, to Kopalnia Brzeszcze jest najefektywniejsza z krajowych kopalń 👍
Zreszta obwiniamy przemysl ze kupuje komponenty w Chinach. A my co robimy Allegro lub inne portale made in china bo taniej. Kto patrzy na polskieg. Producenta bo drozej. Pewnie ze drozej zusy i podatki ale on utrzymuje panstwo pracownikow i siebie. No i zdarza sie ze jakosc lepsza
Jest lekarstwo na polski wegiel. Sprzedawac to co lezy na zwalach po kosztach by zabic import obcego surowca. Potem dowalic clo. I zaczac wszystko od poczatku. Taki reset.
Problem w tym, że koszt wydobycia 1 tony w TWd jest wyższy niż cena rynkowa. Wiec przy obecnej strukturze kosztów, czym więcej wydobędziemy i sprzedamy, to mamy większa stratę. Paradoks ale na to choruje TWd. W UE nie ma cła na węgiel, same Niemcy co roku sprowadzają z 50 mln ton, wiec nie mają interesu we wprowadzaniu cła, bo będą wtedy płacić więcej. Inne kraje Unii też trochę sprowadzają, ale nikt z nich też nie chce płacić więcej. W Europie zostaliśmy sami, poza Czechami z kilkoma kopalniami, które też są już zamykane… Wiec o cłach importowych zapomnij, nie będzie ich.
Straty beda zawsze przy polityce czekania. Radykalnie trzeba to zrobic. Jak w przyrodzie las sie spali las sie odrodzi. Pier…. . ekonomistow tylko powoduje ze w cos uwierzymy. Podam Ci przyklad. Czy ktos spodziewal sie Covid? Oni wszyscy nie wiedza co robic
Radykalnie trzeba to zrobic,to znaczy co?
Ten jeden dzień nadrobicie w tych czterech.nie będziecie mieli się kiedy wyspać w robocie:D
No nareszcie zbliża sie koniec kopalni. Hura !.
jak zamknęli czeczott, to po zmroku nikt normalny nie wychodził z domu. O to ci chodzi ?
Bzdury piszesz.
Czyżby ZZ z TWD odwdzięczyły się panu Hutkowi za to, ze z Gawędą negocjował likwidację TWD w zamian za utrzymanie w PGG?
Ktoś tu mówił, że są zyski za I kwartał ? Bzdury. Cytuję: „ W I kwartale 2020 roku w grupie Tauron w porównaniu do analogicznego okresu 2019 spadły zarówno produkcja jak i sprzedaż węgla handlowego. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku Tauron wyprodukował 1,18 mln ton węgla handlowego wobec 1,23 mln ton rok wcześniej, a sprzedał 0,89 mln ton węgla handlowego wobec 1,20 mln ton rok wcześniej. W I kwartale 2020 segment wydobycie zanotował 36 mln zł straty EBITDA wobec 44 mln zł straty EBITDA rok wcześniej. „
Źródło : https://www.wnp.pl/energetyka/trudny-kwartal-dla-grupy-tauron,391077.html
Wiec sumarycznie spadło wydobycie i sprzedaż. Możliwe, że Brzeszcze i Janina się poprawiły, ale widocznie Sobieski teraz leży i kwiczy. Poprawiła się natomiast EBITDA, choć nadal ujemna. Ale to wynika tylko z odpisów na utratę wartości Aktywów, co skutkuje mniejszą amortyzacją. A EBITDA to w uproszczeniu zysk operacyjny + amortyzacja. Amortyzacja jest dodatnia, wiec na pewno była spora strata operacyjna. Były to wyniki za kwartał jeszcze bez skutków wirusa, teraz będzie tylko gorzej. Wniosek – niestety TWd raczej nie przetrwa, a kopalnie trafią do SRK…
Rozbij stratę 36mln EBITDA na poszczególne zakłady i zobaczysz ktore kopalnie na to “zapracowaly”. Szkoda, ze dane z kazdej kopalni nie sa publikowane bo otworzyloby to oczy niektórym.
Czy coś to zmieni ? Jedna spółka, choć 3 kopalnie, ale wspólna strata i wspólny dług. Nie łudź się wszystkie aktualnie są na stratach. Przez lata jedynie Sobieski był na plusie, Ale to już nieaktualne od 2 lat. Natomiast Brzeszcze od początku w TWd ciągnie w dół, Janina zresztą też.
Dane przedstawione przez Ciebie co do Brzeszcz odbiegają od rzeczywistości.
Dane co do poszczególnych kopalń nie sa publikowane więc nie mając do nich dostęu nie możesz wiedzieć jak teraz Brzeszcze stoją. Jeżeli masz do nich dostęp to powinieneś pisać prawdę – czyli Brzeszcze od stycznia tego roku zarabiają na siebie. Wynik całej spółki jest daremny. Ale Brzeszcze 3 miesiac z rzędu ZARABIAJĄ.
Czas odciąć ten balast. Cały Tauron przynosi zyski, tylko wydobycie ciagle na minusie. Jeszcze tylko do wyborów ten cyrk pociągnie.
Mi obnizyli o 35 procent to wam sie ryle nic nie stanie
Moim skromnym zdaniem to znów reanimacja trupa. Tylko senk w tym że trup nie posiada chorób współistniejących.
Ważne, że posiada senk.
Z kopalnią i szerzej z całym TWd jest jak z wirusem. TWd ma „choroby współistniejące„ i wirus ją po prostu może zabić…
I bardzo dobrze !!!!. Środa wolna to przynajmniej ryle nie będą przychodzić po wolne. Wiecznie stękanie że wolne chce kierowniku. a w soboty i tak zapierda….ją 🙂 bo im każe kierownik.
To w środy muszą wam bary pootwierać bo gdzie będziecie pić?
Abstynent sie odezwał
W PRACY nigdy nie piję.
To kiedy ty pracujesz?
Jak nie piję :))
Tak nowe zasady bhp w zwiazku z covid19 to są ale na papierze bo codzienność bez żadnych zmian czyli na cechunku jest jak było w klacie tez wszyscy ściśnięci, kpina a nie bhp.
Jak wszyscy to wszyscy 80% objęło całą Polskę zaklady. Co do górnictwa trza wiedzieć że się kończy. Niestety
Nie wykończyli Kopalni Brzeszcze wielki Kryzys przed wojną, Hilterowcy i Komuna ani Balcerowiczowski Liberalizm, nie wykończy Czerwona EKOfaszystowska UNia !!!!!
Daj sobie spokój z odległą historią. Od prawie 20 lat kopalnia Brzeszcze jest rok po roku na stratach, zawsze ktoś musiał do niej dokładać. O czym ty mówisz Asie? Nie wstyd ci?
Z tego co wiadomo to europosel pis Tobiszowski ściaga do polski miliony ton węgla z donbasu, dolary ida do putina,a rząd mówi jak to broni interesu polskiej gospodarki,i to ten rząd pozamyka kopalnie a nie UE
Bydzie Barbórka w tym roku?
Ja 4 grudnia bydzie jak co roku, ale bez pinindzy.
Państwo będzie wspierać państwową firmę tzw tarczą antykryzysowa. To kpina i piękny wałek. Absurd. Niech najlepiej zamkną tą kopalnię.
Zamkną, już niedługo
ciebie zamkną za wygląd sieroto.
Ryl pisowiec? 🙂
Przecież Sasin mówił niedawno że kilka kopalni jest przeznaczonych do uśpienia (w tym Brzeszcze). Dlatego tak zależy im na tych wyborach w maju. Po wyborach jest kilka niepopularnych decyzji do podjęcia.
To najlepiej żeby wspierało niemieckie francuskie. Mądre to mądre
Ta tarcza nic nie pomoże. Straty są już od kilku lat. Teraz w dobie ocieplenia klimatu (brak srogich zim) spalanie węgla spadło. Wydobycie jest coraz droższe. Rozczenia związkowców są z ery kamienia łupanego. Coraz więcej ludzi przechodzi na fotowoltaiczne źródła energii oraz gaz. Nie dziwię się elektrownią , że kupują węgiel z Kolumbii . Patrząc na ekonomię też bym kupił. Niestety trzeba sobie powiedzieć , że polityka nie ocali czarnego złota. Wszystko to zweryfikuje jakże brutalna ekonomia.
Będzie to tak wyglądało że środa wolna ale w pozostałe 4 dni jechać tyle żeby nadrobić tą środę właśnie.
Jak bedzicie jechac tak jak w tym miesiacu na 02 to ja dziekuje za takich górników
Haha jak robisz to się chopie kończy
Jakie zyski wygenerowala dobowa produkcja 20 tys.ton w pierwszym kwartale ?
No właśnie, jakoś się nie chwalą. Wiesz dlaczego ? – bo strata jest nadal. A teraz po nieuchronnym ograniczeniu wydobycia to dopiero będzie.
Bo wyniki za pierwszy kwartał będą trzynastego maja
w przypadku Brzeszcz zysk ze sprzedaży wyniosi okolo 20ml zl.
Koszty minus wartosc sprzedazy to zysk. Czy to masz na mysli? Za jaki okres 20 mln ?
Oczywiscie wartosc sprzedazy minus koszty to zysk. Przepraszam.
Wynik na sprzedaży jest pierwszym wynikiem w Rachunku zysków i strat. Potem mamy wynik na działaności operacyjnej, a pozostałe koszty operacyjne na kopalniach są spore, bo to np. Usługi firm obcych. Następnie po uwzględnieniu kosztów finansowych, mamy wynik na działaności gospodarczej. Te koszty finansowe to głównie odsetki od pożyczek, a TWd zadłużone jest na ok. 2,5 mld zł. wiec będzie tego też sporo. Potem dopiero mamy wynik brutto, ewentualne podatki i dopiero wynik netto. Stąd po kwartale będzie raczej strata i to spora.
Dzieki za wyjasnienie, mocno skomplikowany ten system skoro miesiac po zakonczeniu kwartalu nie wiadomo jaki jest wynik finansowy.