Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca – powiedział arcybiskup Leonardo Sandri 2 kwietnia 2005 roku ogłaszając śmierć papieża Jana Pawła II. Mija 16 lat od tego wydarzenia.

Tegoroczny Wielki Piątek ma wymiar szczególny, gdyż dziś wspominamy nie tylko mękę i śmierć Jezusa na Krzyżu, ale również śmierć Naszego Świętego Wadowiczanina, który dokładnie 16 lat temu odszedł do domu ojca.

“Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – mówił Jan Paweł II podczas inauguracji pontyfikatu. Papież-Polak, święty, wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu rodaków.

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region.

Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Wszyscy jeszcze dobrze pamiętamy ten smutny czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że odchodzi. W ostatnim dniu – 2 kwietnia chciał mieć dużo spokoju. Poprosił, aby czytać mu Ewangelię św. Jana, a wieczorem zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku mszę św. i przyjął jeszcze parę kropel Eucharystii, po czym stopniowo tracił świadomość. Zmarł o godz. 21:37.

Przy łożu umierającego Jana Pawła II byli jego najbliżsi współpracownicy m.in. – abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się na co dzień Janem Pawłem II siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. “Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, natomiast kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.

 

14 KOMENTARZE

 1. Trochę żal mi tych ludzi, można spędzać święta rodzinnie i radośnie, a można też hejtować, obrażać katoli i grzebać w brudach tego świata. Podobno człowiek jest wolny, ale wolność oznacza samodzielne myślenie, poszukiwanie prawdy, a nie spijanie fejków z FB i “myślicieli” od Karola Marksa i Cze gówniara. Aha- jutro lany poniedziałek, Czy Pani Spurek i zieloni czerwoni pozwolą nam marnować wodę ? Pewnie za pare lat już za to bedą mandaty i wiezienie. Zatrzymajmy to czerwone szaleństwo.

  10
  2
 2. Poeta, dramaturg, Filozof-Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich…. Pomógł też bardzo solidarności i Polsce w czasach komunizmu.
  Ale na FB były memy że pedofil, to powtarzają Intelignty z Facebuka i doktory z wysokich obcasów że Pedofil… Jak nisko Polak upadł -przepraszam on nie chce być już Polakiem- To przecie Europejczyk.

  14
  1
 3. Ulubieniec pedofili tak czczony przez Katoli , naprawde ludzie musza byc sadystami dla swoich pociech by je pchac w ramiona pedofili w kieckach .

  4
  10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj