Powiat Oświęcimski wychodząc naprzeciw problemowi uzależnień oraz zagrożenia w sieci rozpoczął cykl prelekcji w szkołach, dla których jest organem prowadzącym. Prelekcje pt. „W wirtualnym labiryncie zagrożeń” realizowane będą do końca tego roku.
W ramach działań z promocji i ochrony zdrowia prelegent Piotr Rychły przybliży uczniom, rodzicom i nauczycielom zagadnienia mechanizmów uzależnienia od telefonu komórkowego, komputera oraz wpływu gier komputerowych i hazardowych na zachowanie młodych ludzi.
Omówione zostaną zagadnienie dotyczące ciemnej strony Internetu, problemu przemocy, samobójstw związanych z siecią oraz niebezpiecznego zjawiska wśród polskiej młodzieży – przekazów patostreamowych.
Przedstawione zostaną zagrożenia, jakie niesie za sobą korzystanie z portali społecznościowych, jak również zagadnienia związane z rozszerzoną rzeczywistością wirtualną oraz budowaniem fałszywego wyobrażenia o seksualności .
Omówiony zostanie ponadto temat wykorzystania przestrzeni wirtualnej w zjawiskach narkotykowych.
Dynamiczny rozwój i przewidywany dalszy wzrost zagrożeń związanych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informatycznych powoduje, że przybliżanie negatywnego wpływu cyberprzestrzeni na zdrowie młodych ludzi oraz przedstawienie metodyki pracy z osobami zagrożonymi jest bardzo ważnym zadaniem.
W ramach cyklu planuje się wygłoszenie prelekcji dla około 2400 rodziców uczniów klas I, uczniów klas I szkół powiatowych, nauczycieli oraz psychologów i pedagogów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Oświęcimiu, Kętach i Brzeszczach.
Będzie to już kolejny cykl wykładów o tej ważnej tematyce. W zeszłym roku w szkołach powiatowych wygłoszono 52 godz. prelekcji pt. „Wirtualne życie – realne problemy”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.
(Tekst: powiat.oswiecim.pl)