Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy Pomniku ku czci żołnierzy polskich, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. walcząc o niepodległą i wolną Polskę  oddano hołd ofiarom II wojny światowej. W 84. rocznicę wybuchu wojny na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach zebrali się przestawiciele instytucji i organizacji działających na terenie gminy. W imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Brzeszcze znicz zapalił Burmistrz Radosław Szot.
“Ostatnie sierpniowe dni  – jesień już nadchodzi, a z nią nowe obowiązki i nowe wyzwania. Powakacyjny powrót do szkół, pracy, do rutynowego planu dnia, zadań domowych, zawodowych, naukowych do wykonania.
Tak zapewne myśleli Polacy i Polki, gdy w sierpniu ‘39 roku wracali z nadmorskich kurortów, górskich letnisk i wiejskich wakacji. Lecz zadania i wyzwania, które stanęły przed nimi wraz z nadejściem września, były niewyobrażalne.
I choć powszechna mobilizacja, którą ogłoszono końcem sierpnia 1939 roku, obowiązywała, to pomimo wyczuwanego napięcia i zdenerwowania, wiele osób sądziło, że konflikt zbrojny nie wybuchnie. Że czas wojny odszedł w niepamięć, bo przecież ledwie dwadzieścia lat wcześniej zakończyła się wielka wojna światowa.
Lecz nadszedł poranek – 1 września 1939 roku. Tak jak dziś, to był piątek.
I stało się jasne, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze.” –
przypomniał w swoim przemówieniu Burmistrz Radosław Szot.

Nie możemy zapomnieć, że wdarzenia, które przypominamy co roku w dniu takich rocznic, jak dzisiejsza, choć dla wielu z nas są tylko zapisami z kart podręczników do historii, to w wielu miejscach na świecie trwają wojny i konflikty. Że nasi sąsiedzi tuż za wschodnią granicą doznają zła, które pamiętają i przed którym przestrzegali nasi dziadkowie.
Dziś znów tak ważne jest, by przypominać i przestrzegać: wolność i pokój nie są dane raz na zawsze! Szacunek, współpraca pomiędzy państwami i narodami, ale także – a może nade wszystko – wewnątrz kraju, to gwarancja pokoju i bezpiecznego życia naszego, naszych dzieci.
– dodał kończąc swoje pwystąpienie Burmistrz Szot.

Zebrani chwilą ciszy oddali hołd poległym i zamordowanym w czasie II wojny światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj