6 lipca br. rodzice i opiekunowie prawni tegorocznych pierwszoklasistów, napisali petycję w sprawie zwiększenia ilości oddziałów szkolnych (klas pierwszych) w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach. Treść pisma, przedstawiamy poniżej. Czego dotyczy? Głównym problemem jest liczebność klas pierwszych, które mają przyjąć po 25-27 dzieci. Rodzice zaproponowali utworzenie czwartego oddziału, tak żeby klasy liczyły po około 20 osób. Petycja została skierowana do Burmistrza Brzeszcz i Rady Miejskiej w Brzeszczach. Trwa sezon urlopowy, więc Burmistrz pierwszy wolny termin spotkania z rodzicami wyznaczył na 13.08.2021r. .

Natomiast Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zbigniew Kolasa w piśmie skierowanym do rodziców poinformował, że Sesja Rady Miejskiej w Brzeszczach odbędzie się 28 września- Panie radny, gratulujemy wyczucia i zaangażowania w sprawy najmłodszych mieszkańców naszej Gminy. Przypominamy, że rok szkolny rozpocznie się 1 września.

Treść petycji, która została podpisana przez rodziców pierwszoklasistów i przesłana do Burmistrza i Rady Miejskiej:

Brzeszcze, 6 lipca 2021r.

Petycja w sprawie ilości oddziałów klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach

My rodzice, opiekunowie prawni dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczną naukę w klasach pierwszych domagamy się utworzenia takiej ilości oddziałów klas pierwszych, by nasze dzieci tak samo jak poprzednie roczniki miały prawo uczyć się w klasach liczących do 20 osób. Mamy pełne prawo współdecydowania o pracy oraz jakości pracy z naszymi dziećmi, aby zapewnić im dobry start i prawidłową edukację przez cały czas trwania nauki w szkole podstawowej. Istnieje niebezpieczeństwo, takie mamy informacje, że w tym roku ilość osób w klasach pierwszych będzie mocno zawyżona. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie tej decyzji, bo względy ekonomiczne to nie wszystko co powinno być brane w tym wypadku pod uwagę. Decyduje Pan o jakości nauczania naszych dzieci. To właśnie dzieciom uczęszczającym do tych klas potrzebne jest zindywidualizowanie wymagań, zwiększenie różnorodności zajęć, a przede wszystkim osobisty, możliwy w pełni kontakt z pedagogiem. Mamy obawy, że edukacja naszych dzieci w tak licznej klasie nie pozwoli im rozwinąć swoich umiejętności, a właśnie początkowa faza edukacji pozwala na wykrycie nie tylko talentów, rodzaju umiejętności dzieci, ale również różnego rodzaju trudności, a nawet dysfunkcji, które można w odpowiednim czasie skutecznie korygować, jeżeli oczywiście pedagog będzie w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu indywidualnie dla dziecka. Biorąc pod uwagę planowaną liczebność osób w klasie uważamy, że nie jest to możliwe. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci były traktowane na równi z dziećmi z pobliskich szkół, a nawet na równi z dziećmi z poprzednich roczników. Naszym zdaniem nie tylko szkoła, ale również gmina powinna wspierać edukację dzieci i stwarzać ku temu odpowiednie warunki, a tak liczna klasa pierwsza niestety takim warunkom nie sprzyja. Dobro dziecka to sprawa priorytetowa, dlatego zwracamy się z prośbą o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.

-Z poważaniem, niżej podpisani rodzice oraz opiekunowie prawni pierwszoklasistów

Informacja rodziców pierwszoklasistów, przesłana do naszej redakcji: 

W związku z wystosowaniem petycji do Burmistrza Brzeszcz z dnia 6 lipca 2021r. dotyczącej konieczności utworzenia czwartego oddziału klasy I w Szkole Podstawowej nr 2 Mikołaja Kopernika w Brzeszczach informujemy, iż spotkanie w tejże sprawie odbędzie się w Urzędzie Gminy 13 sierpnia br. o godz. 9

Z uwagi na zaistniałą sytuację dotyczącą pandemii COVID-19 otrzymaliśmy informację, że w spotkaniu mogą wziąć udział jedynie cztery osoby. Działając w imieniu rodziców uczniów klas I pragniemy podkreślić, że najważniejszym celem naszych poczynań jest dobro naszych dzieci. Równocześnie liczymy, że dobro dziecka stanie się priorytetem w podejmowaniu decyzji przez przedstawicieli Gminy Brzeszcze.

Poinformujemy Państwa o przebiegu zebrania oraz o decyzji podjętej przez władze gminy.

-Rodzice i opiekunowie prawni pierwszoklasistów

27 KOMENTARZE

  1. No niestety drodzy rodzice, ale dzieciakom też trzeba poświęcić czas, trochę sobie przypomnieć wiadomości ze szkoły. A nie smartfon, telefon i pretensje do nauczycieli od ‘zatroskanych madek’

    2
    9
    • A kto powiedział, że rodzice nie poświęcają czasu dzieciom? Nie można tutaj nikogo generalizować ani też wszystkich rodziców wrzucać do jednego worka. Czasem lepiej się nie wypowiadać niż pisać głupoty, a w temat polecam się zagłębić bo jest w co

      5
      1
  2. Jeśli rodzice przyszłych pierszoklasistów z SP2 chcieli wystosować list, to powinni merytorycznie przygotować argumentację. Tak, nie są traktowani inaczej niż uczniowie z sąsiedniej szkoły w gminie. Liczebność oddziałów (klasy 1, 3, 4) wynosi 24- 25 osób. Proszę sprawdzić.

    10
    11
  3. Burmistrz ma dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dobrze wie zatem, jak ważne jest dbanie o rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Jestem pewna, że Wasze obawy i prośby zostaną wysłuchane.
    Na dzieciach się nie oszczędza. To inwestycja w przyszłość!

    6
    3
  4. Musi byc mniej dzieciakow no bo przeciez w tych czasach poswiecic w domu dziecku troche czasu i poduczyc to problem. Lepiej dac telefon i zeby glowy nie zawracalo. Ze tez nasi rodzice nie mieli takich problemow ze 30 lat temu…chociaz z drugiej strony tak nas pis wyzwolil ze zazwyczaj oboje rodzicow pracuje bo w pojedynke ciezko utrzymac dom…ale za pińcet+ niewolnicy znow zaglosuja na katoelektorat…

    18
    1
    • Ty tak serio a skąd rodzice mieli wiedzie ile dzieci będzie jak doszły z poza obwodu gratuluję myślenia a po drugie petycja była złożona jedna wcześniej przez nauczycieli szkoły i dyrekcję i również to zostało odrzucone

      19
      4
  5. Dawno nie czytałem większej bzdury. Jak ja kończyłem szkołę podstawową to było nas w klasie 33 osoby. Skończyłem dwa fakultety studiów. Mam dobrą i świetnie płatną pracę. Kompletnie nie zgadzam się z argumentem, że 25 dzieci w klasie wpłynie na gorszy poziom edukacji. Oj współcześni rodzice rodzice…

    15
    17
    • Dobrze ze nie osiem jak taki mądry jesteś to chyba widzisz ze czasy się zmieniły teraz o dzieci się dba a nie jak za waszych czasów dzisiejsi rodzice przez wasze pokolenia borykają się z własnymi problemami z powodów wychowawczych co drugi terapii potrzebuje bo zrabaliscie jako rodzice sorry taka prawda

      6
      13
    • Jak ja kończyłam szkołę podstawową nie było dostępu do komputerów i internetu. Nie uważam jednak, aby uczniowie korzystali z encyklopedii szukając odpowiedzi na nurtujące je pytania skoro mogą je znaleźć w sieci.
      Czasy się zmieniają. Jest wielu uczniów z problemami, dysfunkcjami ograniczeniami. Jeśli jest możliwość pracy w mniejszych grupach, dlaczego tego odmawiać?

      9
      3
    • Tak, tylko kiedyś była inna młodzież i inne standardy…..skoro idzie Pan tym torem to może zakupmy dla dzieci tabliczki kredowe bo przecież kiedyś tak było i było dobrze….dodatkowo proponuję wprowadzenie linijki za karę a w domu lanie dla poprawy efektu. Oj te stereotypy stereotypy

      2
      12
  6. Ciemnotą lepiej się kieruje więc wiedzę trzeba zniszczyć w zarodku. Aaaaa i przecież Covid, trzeba dzieciaki upchać w jednej sali żeby było więcej statystycznych zakażeń i więcej zdalnego…

    8
    8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj