Znaczna część robót przy budowie drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Dankowicami została wstrzymana. Powód? Podczas prac, na terenie Jawiszowic natrafiono na ślady osadnictwa sprzed okresu od 7 do 10 tysięcy lat.

„Prace prowadzono na dwóch stanowiskach. Na jednym z nich odkryto zabytki ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 – 400 p.n.e., na drugim zaś zabytki kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu tj. w latach 2300 – 1800 p.n.e” – czytamy w notatce Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Prace archeologiczne podjęto zgodnie z decyzjami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pierwsza nakładała obowiązek przeprowadzenia badań wykopaliskowych na dwóch stanowiskach w Jawiszowicach (5 i 6), druga obowiązek przeprowadzenia na stanowisku archeologicznym Jawiszowice sześciu dodatkowych ratowniczych badań wykopaliskowych na obszarze 38 arów. Badania wykopaliskowe zostały wykonane przez wyspecjalizowany podmiot, wyłoniony w postępowaniu przetargowym przez GDDKiA.

Stanowisko nr znajduje się jest na cyplu wysokiej terasy nadzalewowej (piaszczystej wydmie) Wisły. Prace na nim prowadzono we wrześniu i październiku 2023 roku i przebadano obszar o powierzchni 30 arów.

„Odkryto osiem zagłębionych w ziemię obiektów archeologicznych. Sześć z nich to głębokie jamy zasobowe, które pierwotnie pełniły funkcję piwniczek. Pozostałe dwa to tzw. jamy posłupowe, a więc pozostałości po wbitych w ziemię drewnianych słupach, które stanowiły element nieuchwyconej w trakcie badań konstrukcji naziemnej. W trakcie eksploracji obiektów natrafiono również na fragmenty glinianych naczyń. Pochodzą one z okresu funkcjonowania na badanym terenie osady ludności tzw. kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 – 400 p.n.e. Wykonywana planigrafia pozwoliła na odkrycie 12 krzemieni i 34 fragmentów ceramiki”

W obszarze stanowiska nr 6 ustalono sześć obiektów archeologicznych, w tym trzy pozostałości po konstrukcjach drewnianych oraz dwie dawne piwniczki.

„W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie jego eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki tzw. kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu, tj. w latach 2300 – 1800 p.n.e. Na uwagę zasługuje odkrycie krzemiennego grotu strzały, misternie wykonanego z krzemienia jurajskiego. W obrębie stanowiska odkryto także 34 zabytki krzemienie i trzy fragmenty ceramiki” – czytamy na stronie GDDKiA.

W związku ze stałymi pracami archeologicznymi wykonawca był zmuszony wstrzymać roboty w tej części placu budowy. Czas na ukończenie inwestycji przedłużono o 223 dni kalendarzowe. Zgodnie z podpisanym aneksem termin zakończenia budowy odcinka został przesunięty z 26 lipca 2024 r. na 5 czerwca 2025 r.

(Paweł Kocur, źr., fot. GDDKiA, rp.pl, portalsamorzadowy.pl)

2 KOMENTARZE

    • To nie wina przodków tylko brak środków do dalszej budowy, które zabrało Po do spłaty długów zaciągniętych na wybory u przyjaciół w UE .

      3
      5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj