W miniony czwartek, 26 września, w Urzędzie Gminy Brzeszcze odbyło się spotkanie poświęcone problematyce odwodnienia drogi S1. Wydarzenie miało na celu omówienie trudnej sytuacji hydrologicznej, która wystąpiła w związku z wrześniowymi opadami i powodziami, powodującymi podtopienia wielu nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej trasy S1. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojewody Małopolskiego, a udział w nim wzięli m.in. II Wicewojewoda Małopolski Ryszard Śmiałek, przedstawiciele krakowskiego i katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy inwestycji.

Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot wraz z Zastępcą Łukaszem Kobieluszem przedstawili zebranym informacje dotyczące sytuacji w rejonie budowy drogi S1, jaka miała miejsce po wrześniowych ulewach. W wyniku intensywnych opadów, w rejonie budowy doszło do licznych podtopień działek oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych. Nieprzejezdne były również drogi technologiczne, co utrudniało prowadzenie akcji ratowniczych przez strażaków. Zalane zostały także stanowiska pompowania, co wpłynęło na efektywność działań związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Podczas spotkania burmistrz przedstawił także zdjęcia dokumentujące wrześniową powódź, po czym głos zabrali mieszkańcy, którzy ucierpieli w wyniku podtopień. Osoby te zaprezentowały fotografie oraz szczegółowe informacje dotyczące poniesionych szkód i indywidualnej sytuacji swoich nieruchomości.

Na zakończenie burmistrz zawnioskował do obecnych na spotkaniu przedstawicieli GDDKiA o ponowną analizę zaprojektowanych rozwiązań odwodnienia drogi S1, szczególnie w kontekście wydarzeń z ostatnich tygodni i szkód spowodowanych intensywnymi opadami deszczu.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania, mieszkańcy Gminy Brzeszcze mogą do końca października składać oświadczenia woli — deklaracje chęci wysiedleń z rejonu budowy drogi S1. Dokumenty te, zawierające imię i nazwisko osoby deklarującej chęć wysiedlenia, adres oraz numery działek wchodzących w skład nieruchomości, której wysiedlenie ma dotyczyć, należy składać w formie papierowej do Urzędu Gminy w Brzeszczach (ul. Kościelna 4, 32-620 Brzeszcze) do 31 października 2024 roku.

Wszystkie wnioski zostaną przekazane przez Burmistrza do Wojewody Małopolskiego, a następnie będą indywidualnie rozpatrywane przez służby Wojewody. Gmina Brzeszcze informuje, że nie jest stroną w tej sprawie.

Fot.Brzeszcze.pl

4 KOMENTARZE

  1. Zasypac to kamieniem z Hołdy , co za mózg projektował drogę nie biorąc pod uwagę stanów poziomu Wisły , w Tym roku brakło równe 50 cm do rekordu z 2010 roku

  2. Projektant drogi S1 w okolicach oczyszczalni powinien wziąć na siebie odpowiedzialność. Przecież tamto miejsce, jeszcze przed wybudowaniem S1, było notorycznie zalewane. Stara droga na Pszczynę po niewielkich opadach była nieprzejezdna, dlatego wybudowali wyżej nową drogę (zdj. nr 5 górny prawy róg) Nie wiadomo dlaczego S1 została wybudowana na poziomie starej drogi (poniżej nowej, i dokładnie w tym miejscu jest rozlewisko). Każdy kto mieszka w okolicy dobrze wiedział, że ta droga będzie zalana przy pierwszych, większych opadach. Tak się stało i tak będzie się dziać. Jedynym rozwiązaniem będzie wyniesienie S1 w tym miejscu do poziomu poprzedniej drogi.

    11

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj