O pomocy udzielanej wysiedleńcom z Boru podczas II wojny światowej przez mieszkańców Brzeszcz opowie Zofia Przybyłowska.
Z kolei Józef Stolarczyk i Grzegorz Baczkowski przybliżą sylwetkę i działalność Jana Nosala, przedwojennego posła PPS. Za swoją działalność konspiracyjną i pomoc więźniom KL Auschwitz Jan Nosal zapłacił życiem. Po aresztowaniu trafił do obozu Auschwitz. Zginął w nim w styczniu 1944 roku.
Postać legendarnej właścicielki apteki „Pod Aniołem Stróżem” Marii Bobrzeckiej pojawi się w wystąpieniu Agnieszki Rzepieli, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Dzięki lekom i opatrunkom przekazywanym w konspiracji przez Marię Bobrzecką więźniom KL Auschwitz wielu z nich przeżyło za drutami.
O Stanisławie Morończyk, kolejnej osobie bardzo mocno zaangażowanej w czasie okupacji w pomoc uwięzionym w niemieckim obozie koncentracyjnym, opowiedzą Małgorzata Morończyk i Jolanta Morończyk.
Projekt edukacyjny „ Znając cenę ryzyka…” przedstawi Jolanta Hodur, która realizuje go wspólnie z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i pracuje z młodymi ludźmi z gminy Brzeszcze.
Ilustracją muzyczną spotkania będą stanowić utwory grupy Besides.
Ale,ta Pani pobierała opłaty od więźniów.Lekarstwa brała z apteki która była pod zarządem Niemca. (przymykał oko)Reszty tej “bohaterskiej” historii chyba nie chcecie znać.Bo dużo nazw trzeba by pozmieniać