Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na sesję historyczną poświęconą losom brzeszczan podczas II wojny światowej. Maria Bobrzecka, Stanisława Morończyk i Jan Nosal to bohaterowie spotkania „Pamięć wszystko obejmie”, które odbędzie się 25 lutego (wtorek) o godz. 17:00 w sali OSP w Brzeszczach.

O pomocy udzielanej wysiedleńcom z Boru podczas II wojny światowej przez mieszkańców Brzeszcz opowie Zofia Przybyłowska.

Z kolei Józef Stolarczyk i Grzegorz Baczkowski przybliżą sylwetkę i działalność Jana Nosala, przedwojennego posła PPS. Za swoją działalność konspiracyjną i pomoc więźniom KL Auschwitz Jan Nosal zapłacił życiem. Po aresztowaniu trafił do obozu Auschwitz. Zginął w nim w styczniu 1944 roku.

Postać legendarnej właścicielki apteki „Pod Aniołem Stróżem” Marii Bobrzeckiej pojawi się w wystąpieniu Agnieszki Rzepieli, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Dzięki lekom i opatrunkom przekazywanym w konspiracji przez Marię Bobrzecką więźniom KL Auschwitz wielu z nich przeżyło za drutami.

O Stanisławie Morończyk, kolejnej osobie bardzo mocno zaangażowanej w czasie okupacji w pomoc uwięzionym w niemieckim obozie koncentracyjnym, opowiedzą Małgorzata Morończyk i Jolanta Morończyk.

Projekt edukacyjny „ Znając cenę ryzyka…” przedstawi  Jolanta Hodur, która realizuje go wspólnie z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i  pracuje z młodymi ludźmi z gminy Brzeszcze.

Ilustracją muzyczną spotkania będą stanowić utwory grupy Besides.

(źr. brzeszcze.pl, fot. brzost.brzeszcze.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.