Od 1 stycznia 2021 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nie będzie udzielać dofinansowań dla kotłów na paliwa stałe opalanych węglem-ekogroszkiem. Zmiana wynika z przyjętego  28 września 2020 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego nowego Programu Ochrony Powietrza, a realizacja Programu nie może być sprzeczna z zapisami prawa miejscowego.

“Wnioski o dofinansowanie złożone od dnia 1 stycznia 2021 r. w Wojewódzkim Funduszu w sprawie uzyskania dotacji na zakup nowego źródła ogrzewania, jakim będzie  kocioł na węgiel czy ekogroszek nie będą mogły być pozytywnie rozpatrzone. Każdy taki wniosek będzie wymagał korekty oraz zmiany planowanego systemu ogrzewania. W innym przypadku, bez względu na okoliczności, nie będziemy mogli udzielić dotacji z Programu” – mówi Kazimierz Koprowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią.

Więcej szczegółów – TUTAJ

(źr. brzeszcze.pl)

11 KOMENTARZE

  1. Nareszcie, bo te piece 5 klasy to jedna wielka ściema. Cały świat kombinuje (gaz, pompy, wodór, baterie, wiatraki, specjalne materiały na magazyny itp.) a u nas optymalizuje się spalanie węgla w domu nie mając filtrów czy oczyszczaczy. Te piece to jak diesle co po gwarancji wycinają im katalizatory i inne filtry. I wszyscy pieją z zachwytu jaki te silniki ekonomiczne. A z piecami też : jaki zdrowy dym dają prawie jak z inhalatora.

    4
    1
  2. Nareszcie. Na 6 sąsiadów, którzy wymienili piece z dotacją właściwie użytkuje je dwóch. U reszty regularnie komin dymi jak Huta Sendzimira. O dziwo mieszkańcy tych domów nie produkują śmieci plastikowych, przypadek….? Niestety Polacy to w sporej części osobniki, które za 5 zł wolą umrzeć na raka(a najlepiej żeby sąsiad umarł) i dlatego regulacje muszą ograniczać patologię.

    5
    1
    • To zgłaszaj od razu a nie piszesz tu żale. Z takimi krótko, zdjęcie/filmik dowodowy i się skończy im palenie czego popadnie. Każdy narzeka a wystarczy telefon i po sprawie

      2
      2
  3. Bierzmy przykład z Krakowa. Zakazali palić weglem i drewnem? Zakazali juz jakis czas temu. Efekt jest taki że jak zaczyna sie sezon grzewczy to lepszego powietrza w Krk jak nie było, tak nie ma.
    Brak dofinansowania to pieców na ekofroszek powinien isc w parze na dofinansowanie do ocieplenia budynków i montażu innych zrodel ciepla. Teraz sobie radźcie wyborcy

    7
    4
    • A jak ma być lepsze powietrze skoro z wiatrem idą pyły i zanieczyszczenia z reszty kraju. Tu chodzi tylko i wyłącznie o biznes i polityke. Nielicznych stać na gruntowną modernizacje i wymiane źródła ciepła. Jedyne sensowne to a) pompa ciepła b) sieć ciepłownicza. Reszta to zabawa jak w piaskownicy, no ale tak to jest jak się na polityków wybiera aparatczyków a nie ludzi którzy faktycznie cos chca zmienic…

      5
      5
    • Po prawej ,,jakosc powietrza,, jest biale koleczko z niebieskimi kreseczkami.Nacisnij kursorem na koleczko a zobaczysz mape.Najedz na Krakow i okolice a zobaczysz ze powietrze w miescie jest lepszej jakosci niz w okolicznych miejscowosciach gdze nie ma zakazu uzywania paliw stalych mimo ze jest tam rzadsza zabudowa i mniejszy ruch samochodow.

      4
      1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj