Bez PIT dla młodych to nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla osób do 26. roku życia. Zwolnienie z PIT obejmuje przychody młodych podatników z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku. Izba Administracji Skarbowej w Krakowie szacuje, że w Małopolsce z ulgi powinno skorzystać ponad 188 tysięcy osób do 26. roku życia, które w 2018 r. zapłaciło ponad 276 mln zł podatku. W skali kraju z ulgi skorzysta ponad 2 mln osób.

Na czym polega ulga?

Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

W 2019 r. limit zwolnienia wynosi 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Ile zyskujesz?

Osoby z minimalnym wynagrodzeniem za pracę (2250 zł) zaoszczędzą rocznie 1592 zł a ze średnim wynagrodzeniem – 4261 zł. Maksymalny zysk roczny z zarobkami na poziomie rocznego limitu wyniesie 6768 zł.

Kiedy ulga zacznie obowiązywać?

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

W 2019 r.płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.

Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Co ze składkami na ZUS i NFZ?

Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia cię z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).

(źr. gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych)

8 KOMENTARZE

 1. Patrząc na komentarze proPIS, nie pozostaje nic innego jak zacytować obecnego szefa TV Jacka K., jednego z liderów :PIS “ciemny lud wszystko kupi”………….

  1
  1
  • widać, że nie masz pojęcia jak funkcjonuje system skarbowy.. przede wszystkim straci gmina na braku podatku, a czym sobie wyrównają…pewnie podniesieniem podatków lokalnych dla przedsiębiorców. PIS niby określa jako partię, która pomaga rodzinom, tylko w czym? chyba w zaharowaniu się, żeby powiem delikatnie osoby niepracujące mogły mieć niezły dochód, zamiast wspierać pracujące rodziny z dziećmi, firmy, itp. to takim działaniem demotywują do kreatywnego działania. Np. 500 plus sławetne powinno być impulsem do działania – w jaki sposób. Np. 2 rodziców i dwójka dzieci, rodzice pracują na pełne etaty, płacą podatki, itp. czyli Państwo ma od nich wpływy – tu pełne 500 zł na każde dziecko. Druga sytuacja – rodzina żyje z zasiłków, żaden rodzic nie pracuje, itp. – tu zamiast 500 plus należy się kwota np. 100 zł na każde dziecko.
   Wariantów może być bardzo dużo……
   to tyle do przemyślenia…..

   3
   4
   • Mam w dupie gminę złwaszcza Gmine Brzeszcze, gdzie od 20 lat nie potraficie zrobić nawet parku, ani zadbać o stadion i halę. Jeśli pieniędzy będzie mniej -mam genialny w swojej prostocie plan. Obciąć wszystkim a zwłaszcza wierchuszce płace w Gminie o 20 procent, albo zredukować zatrudnienie, bo tak robią przywoływani przez Ciebie prywatni przedsiębiorcy.
    Moje dzieci zarabiają dzięki PIS teraz średnio o 200 zł więcej. To dla mnie się liczy a nie, czy Bizancjum UG Brzeszcze sobie poradzi.

    2
    5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.