W dniu 30.05.2021 r. nad Jeziorem Mucharskim w powiecie wadowickim w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska” odbyły się manewry ratownicze.

Organizatorem manewrów była Fundacja Służby Ratunkowe RP przy współpracy Partnera Głównego- Województwa Małopolskiego.

„W ćwiczeniach wzięły udział jednostki OSP i Grupy Ratownicze z powiatów oświęcimskiego, wadowickiego i nowotarskiego. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że rozpędzony samochód uderzył z impetem w obwałowanie Jeziora Mucharskiego. Siła uderzenia, była na tyle mocna, że z pojazdu wprost do jeziora wypadły dwie osoby, a trzy zostały zakleszczone w pojeździe. Dodatkowo jeden ze świadków zdarzenia, próbował ratować osoby znajdujące się w wodzie, ale ze względu na opadnięcie z sił- sam stał się również osobą poszkodowaną. Ze względu na charakter manewrów w ćwiczeniach wykorzystaliśmy dwie jednostki pływające (łódź z OSP Mucharz i łódź z Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Targu). Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości ratowniczej jednostek biorących udział w manewrach, a także wypracowanie procedur współdziałania jednostek współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego” – mówi Dawid Burzacki, koordynator manewrów.

“Podobne ćwiczenia, tylko w trochę większej skali będziemy chcieli zorganizować jeszcze w tym roku na terenie Gminy Brzeszcze”- dodaje Burzacki.

„Strażacy i ratownicy bez większych problemów poradzili sobie z przygotowanym zadaniem pomimo tego, że w ostatnich minutach pozoracji przez Mucharz przetoczyła się potężna ulewa. Dzięki wsparciu Partnera Głównego- Województwa Małopolskiego wszyscy uczestnicy, mogli posilić się ciepłym posiłkiem. Na zakończenie ćwiczeń każdy otrzymał pamiątkową koszulkę.

W tym miejscu jeszcze raz chcielibyśmy podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia” – mówi Łukasz Patrzyk, wiceprezes zarządu Fundacji Służby Ratunkowe RP.

Po skończonych manewrach- mokrzy, ale zadowoleni i z nowym bagażem doświadczeń wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich jednostek.

ORGANIZATOR: Fundacja Służby Ratunkowe RP

PARTNER GŁÓWNY: Województwo Małopolskie

WSPÓŁPRACA: Zintegrowana Służba Ratownicza

UCZESTNICY:

OSP Mucharz – dwa zastępy

OSP Koziniec- Centrum – dwa zastępy

OSP Jawiszowice

Wodne Pogotowie Ratunkowe Nowy Targ

Zintegrowana Służba Ratownicza- dwa zespoły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj