22,7 ng/m3 wynosi średnioroczne stężenie rakotwórczego i mutagennego Benzo(alfa)pirenu w powietrzu w Brzeszczach. Jest to wynik rekordowy, bowiem w żadnym innym mieście nie zanotowano aż tak wysokich poziomów. Poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia to 0,12ng/m3.

Wynik 22,7 oznacza, iż  oddychanie brzeszczańskim powietrzem równa się wypaleniu 28 papierosów dziennie. W skali roku daje to ilość 10. 231 sztuk!

„Główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest emisja pyłów zawieszonych i B(a)P z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Jest to tzw. niska emisja. Jej cechą charakterystyczną jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń. Jednak duża liczba miejsc emisji wprowadzających zanieczyszczenia do powietrza na niewielkiej wysokości powoduje, że zjawisko to jest bardzo uciążliwe. Zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to najczęściej obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej” – czytamy w raporcie NIK-u.

Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia , wg. danych za lata 2012 – 2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 znajdowało się aż 45 polskich miast.

(źr. nik.gov.pl)

83 KOMENTARZE

  1. W rubryce po prawej jest teraz liczba 59-bywalo lepiej.W ciagu ostatnich kilkunastu dni wahania wyniosly od kilkunastu do ponad dwustu.Podobna jest liczba czynnych palenisk i samochodow w ruchu.Jaki inny czynnik poza wiatrem powoduje dzisiecokrotna roznice stezen?

  2. Warszawa, Kraków, Oświęcim….na chwilę obecną w tych miastach jest to samo co w Brzeszczach. Tak tylko piszę odnosząc się do osób, które to piszą tutaj żeby wzorować się na miejscowościach, gdzie ten poziom jest podobno mniejszy. Niestety, może gdyby było mniej samochodów, samolotów które rozpraszają mnóstwo pyłów w powietrzu i też ludzie przestaliby palić śmieciami byłoby inaczej. Na chwilę obecną możnaby stosować maseczki ochronne, które choć trochę zatrzymają to zanieczyszczone powietrze, można też do domu zakupić sobie doraźnie oczyszczacz powietrza.

  3. Teraz znów pomiary Pszczyna i Brzeszcze są prawie identyczne. Tak samo dzieje się w innuch miastach, a mowi się że tylko w Brzeszczach jest tak źle, a jest to mijanie się z prawdą

  4. “Dzięki staraniom Pani Iwony Gibas Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego na budynku Ośrodka Kultury przy ul. Narutowicza zamontowany został nowy czujnik zanieczyszczenia powietrza”. Pani Iwono, czy nam potrzebny jest nowy czujnik. Mieszkańcom potrzebny jest realny program wymiany pieców i dociepleń. Program “Czyste powietrze” to jedna wielka ściema. Nie idzie się tam dodzwonić, na e-maile nikt nie odpowiada, formularz na stronie przyjmuje tylko kilka wierszy w pytaniu, progi dochodowe są tak ustawione, że ci co maja mały dochód to nie maja na wkład własny a ci co maja większy to dofinansowanie jest na wysokości ok 10% (mimo ze jest w programie do 15%). A w mediach co chwila kolejne wywiady jak to rząd daje wielkie pieniądze na smog – tylko komu? A piece tzw. 5 generacji to jedna wielka ściema – to dalej jest kopciuch tylko z certyfikatem. Proszę sobie przypomnieć akcje wymiany, pieców kilka lat temu, na ekologiczne bo miały wszystkie certyfikaty. Teraz to są kopciuchy. Gaz i pompy ciepła z fotowoltaiką to odpowiedni kierunek. Węgiel do elektrowni bo oni potrafią go okiełznać. Węgiel potrzebuje dużej temperatury bo inaczej w piecu przeprowadzamy destylację co doprowadza komin i piec do dewastacji.

    • Brawo Mieszkaniec Gminy!!
      Dokładnie tak samo wielu mysli tylko wszyscy myślą że to walka z wiatrakami.

      Trzeba zacząc działać bo w przyszłym roku w sezonie grzewczym czeka nas powtórka z historii i dalsze nas TRUCIE.
      Mamy najgorsze powietrze w Polsce a tu kupuje się nastepny czujnik.

      W czym on pomoże chyba tylko – że jeszcze będziemy świadomie umierać.

      TYLKO POZEW ZBIOROWY MIESZKAŃCÓW GMINY BRZESZCZE NAM POMOŻE – odpowiednio nagłośni sprawę i może wreszcie Burmistrz, Radni, Starosta, i Wojewoda zaczną działać!!!!

      Więc ponawiam czekamy na kontakt prawnika, który poprowadzi naszą sprawę – pozew zbiorowy przeciwko – Gminie, starostwu powiatowemu i wojewodzie, że nie działają SKUTECZNIE i nadal NAS SIĘ TRUJE!!!!!!!!!!!!

    • Mieszkańcu …. popieram Twoje stanowisko w 100 %.Czyste powietrze to program dla tych co nie mogą z niego korzystać. Jak ktoś ma przychód na poziomie 600 zł na osobę to myśli tylko o tym co do garnka włożyć i jak wyżyć do następnej wypłaty a nie jak ocieplić dom, czy wymienić piec na inny… Z tym programem jest tak jak z lekami dla 75 latków niby dofinansowanie jest a za leki mąż płaci 300 zł.

    • mieszkaniec gminy smogowej – Jest to bardzo słuszny komentarz. Jedynym rozwiązaniem walki ze smogiem jest odchodzenie od spalania PALIW STAŁYCH. Wymiana pieców węglowych z jednej generacji na kolejną niewiele zmieni. Z pieców 5 generacji (kominów) w dalszym ciągu będzie wydobywał się dym – szczególnie podczas rozpalania. Położenie Brzeszcz w Kotlinie Oświęcimskiej a do tego upadnięty teren przez szkody górnicze powoduje, że powietrze zalega w tej kotlinie (chociaż mieszankę, którą oddychamy tródno nazwać powietrzem 🙁

      W sytauacji jakiej znajdują się Brzeszcze i wiele innych miejscowości na mapie Polski potrzebny jest program “ZERO EMISJI”. Jednym z rozwiązań może być spalanie węgla w elektrowniach, które mają odpowiednie kotły i filtry aby maksymalnie ograniczyć skutki spalania. Decydując się w domu prywatnym na ogrzewanie elektryczne (wspomagane fotowoltaiką) elektrownie powinny sprzedawać energię odpowiednio taniej w zależności od żużycia prądu na ogrzewanie tzw. “taryfy węglowe”. Im większe zużycie prądu tym mniejsza cena za 1 kWh. Wiem, że był taki pomysł między kopalnią a Tauronem.

      To tylko jedno przykładowych z rozwiązań. Jeżeli nie będzie odpowiedniego wsparcia systemowego na poziomie co najmniej wojewódzkim to Gmina sama sobie z tym nie poradzi. Bo tak naprawde z czym sobie radzi??
      Działania muszą być podjęte już. Nie mamy chwili do stracenia. My, a szczególnie nasze dzieci oddychają oddychają tak zanieczyszczonym powietrzem.
      Nie chcę aby moje dziecko było BIERNYM PALACZEM i oddychało brzeszczańskim powietrzem, które równa się wypaleniu 28 papierosów dziennie. W skali roku daje to ilość 10. 231 sztuk!!!

  5. Na stronie krakowskiego alarmu smogowego,w zakladce smogLAB jest artykul-Przez cwierc wieku Polska nie zrobila prawie nic,by zmniejszyc emisje zanieczyszczen.Polecam.

  6. Zapomniałem napisać że pieniądze z punktu 3 należy jeszcze przeznaczyć na ekologiczny transport w gminie łączący gminę ze światem oraz poszczególne wsie w gminie
    1. Wybudowanie portów na Sole i Wiśle oraz kanału łączącego te porty przebiegającego przez centrum gminy oraz odnóg kanału w kierunku Jawiszowic i Boru.
    2. Lotniska dla szybowców, balonów i spadochroniarzy.
    3. Elektryfikację istniejącej linii kolejowej Brzeszcze – Jawiszowice Kopalnia i budowę 3-4 stacji na tej linii.

    • Oj ziutek, ziutek!!!

      aleś ty biedny – tobie chłopie to już nic nie pomoże….

      jak mi ciebie żalu ziuciu – glu..ciu???

      prosze cie nie cmaj wiecej bo sie rozmiekczasz:)))

    • Brawo Mieszkaniec Gminy!!
      Dokładnie tak samo wielu mysli tylko wszyscy myślą że to walka z wiatrakami.

      Trzeba zacząc działać bo w przyszłym roku w sezonie grzewczym czeka nas powtórka z historii i dalsze nas TRUCIE.
      Mamy najgorsze powietrze w Polsce a tu kupuje się nastepny czujnik.

      W czym on pomoże chyba tylko – że jeszcze będziemy świadomie umierać.

      TYLKO POZEW ZBIOROWY MIESZKAŃCÓW GMINY BRZESZCZE NAM POMOŻE – odpowiednio nagłośni sprawę i może wreszcie Burmistrz, Radni, Starosta, i Wojewoda zaczną działać!!!!

      Więc ponawiam czekamy na kontakt prawnika, który poprowadzi naszą sprawę – pozew zbiorowy przeciwko – Gminie, starostwu powiatowemu i wojewodzie, że nie działają SKUTECZNIE i nadal NAS SIĘ TRUJE!!!!!!!!!!!!

  7. 1. Osoby które korzystają z ciepła systemowego powinno się opodatkować. Uzyskane w ten sposób pieniądze należy przeznaczyć na modernizację kotłowni znajdujących się w domach opalanych paliwami stałymi. Im większe będzie opodatkowanie tym szybciej zniknie jedno ze źródeł smogu.
    2. Osoby które nie korzystają z pojazdów spalających paliwa powinno się opodatkować. Uzyskane w ten sposób pieniądze należy przeznaczyć na wykup samochodów i ich złomowanie. Im większe będzie opodatkowanie tym szybciej zniknie kolejne ze źródeł smogu.
    3. Osoby które wjeżdżają do gminy Brzeszcze pojazdami spalającymi paliwa powinno się opodatkować. Uzyskane w ten sposób pieniądze należy przeznaczyć na likwidację dróg wlotowych do gminy Brzeszcze. Im większe będzie opodatkowanie tym szybciej zniknie kolejne ze źródeł smogu.

    Z punktów 1 i2 wynika, że największym źródłem smogu w gminie Brzeszcze są osoby w niej mieszkające. Sami sobie wymyślcie jaki powinien być punkt 4.

  8. Zobaczcie mieszkańcy Brzeszcze, że trucie nas odbywa się cały czas (link na końcu komentarza) i nasi przedstawiciele w Gminie – Burmistrz i Radni – nie potrafią skutecznie tego syfu zwalczyć!!!!!!!

    Już w 2017 r. w Brzeszcze były najbardziej zatrutym miastem w POLSCE!!!

    Historia się cały czas powtarza – a nas się dalej truje!!!!!!!!

    DLACZEGO NIKT W BRZESZCZACH NIE WALCZY SKUTECZNIE Z ZANIECZYSZCZENIEM I NIE POMAGA NAM ZDROWO ŻYĆ ?????

    Może POZEW ZBIOROWY mieszkańców Brzeszcz, by coś pomógł w tej sprawie?

    Może znajdzie się jakiś mądry, energiczny prawnik który nam pomoże?

    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/smog-w-polsce-beata-szydlo-rekord-brzeszcze,61,0,2269245.html

  9. Do OBYWATELA .Co ty człowieku robisz na tej stronie,masz mentalność czerwonoarmisty,poszukaj sobie strony wielbicieli Marksa na właściwej stronie. Społecznoś Brzeszcz jest zaniepokojona jakością powietrza i ma prawo do opini i wyrażania swoich poglądów.

  10. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że “Żyje się spokojniej kiedy nie mówi się wszystkiego co się wie, nie wierzy we wszystko co się słyszy, a wobec reszty tylko się uśmiecha…”
    I proponuję pozostać na tym etapie 😊😊😊
    ZAWSZE MOŻECIE SIĘ Z BRZESZCZ EWAKUŁOWAC JAK Z CZARNOBYLA.

  11. Nie rozumiem dlaczego wszędzie piszę się, że to pył tylko z kopalni i pieców grzewczych…..nota bene latem stężenie tego dziadostwa wcale nie jest mniejsze…..raczej zwróciłabym uwagę na spaliny z samochodów. Mam wrażenie że sukcesywnie powoli wszystkie kopalnie się zamknie tak jak to chciano już przeprowadzić parę lat wstecz z kuli “stężenia pyłu” nie widząc wtedy jeszcze jakie to stężenie jest a zobaczycie, że problem i tak pozostanie. Przykład Chiny…….stężenie pyłu od lat bardzo wysokie…..ogrzewania gazowe bądź olejowe….a problem pozostał.

    • Akurat w Brzeszczach nie ma takiego dużego problemu ze spalinami jak w miastach gdzie blisko centrum są dwupasmówki na przykład Pszczyna Goczałkowice tam spaliny są gigantyczne na dk 1 jedzie tir za tirem a w Brzeszczach przyjedzie TIR raz na 10 minu

      • Dokładnie i teraz sobie pomyśl co będzie jak przez Brzeszcze pójdzie Droga S1 Czy jakoś tak jak teraz nic ze smogiem nie zrobią to w roku w którym otworzą droga szybkiego ruchu smok będzie dużo większy w Brzeszczach niż teraz

      • Niby tak, ale dzisiaj np w Pszczynie stężenie pyłu było dużo dużo wyższe jak w waszych Brzeszczach i o tym się nie mówi.

        • aż się pofatygowałam i zaglądnęłam do Pszczyny. Oto dane z godziny 19. Pył PM10: 69 µg/m3 – norma przekroczona o 38%
          Pył PM2,5: 40 µg/m3 – norma przekroczona o 60%
          Te brzeszczańskie wyglądają tak : PM10 166µg/m³ 331% PM2.5 112µg/m³ 447 %
          Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam.

          • teraz pna pless.pl pisze ze w pszczynie jest dobre przekroczone o 4% a w brzeszczach 573%, wow 13km tylko a taka roznica

    • w 90 % jest to dym z pieców grzewczych, pieców starych z dmuchawą generującą niesamowite ilości dymu. Latem również jest duże stężenie pyłu zawieszonego ,ponieważ co bardziej “oszczędni” palą w takim kopciuchu na ciepłą wodę. Taki jeden durny sąsiad potrafi zatruć powietrze na całym osiedlu domków jednorodzinnych nawet wówczas gdy temp. osiąga 35-40 stopni.

  12. Jak dobrze, ze nie mieszkam już w Brzeszczach. Strach przyjeżdżać w odwiedziny, więc w takim okresie tego nie robię. A Pszczyna ponoć ma się bardzo dobrze pod każdym względem. Opowiadał mi jej mieszkaniec. Dlaczego władze Brzeszcz nie podpatrzą jak sobie radzi sąsiad zza miedzy ? Dlaczego ludzie na forum mają więcej pomysłów niż władze naszej gminy? Pozdrawiam Brzeszczan :* 😉

  13. Jedyna szansa dla Brzeszcz-przeprowadzić audyt wszystkich kotłowni oraz miejsc w których odbywa się spalanie,przeprowadzać kontrole zwłaszcza nocą,dotacje na piece 5 są absurdalne,tylko wymiana na gaz lub alternatywne,zwiększyć kary za spalanie śmieci,edukować dzieci i młodzież,wskazywać miejsca w których spalanie budzi wątpliwości,burmistrz powinien wdrożyć nadzwyczajny plan/przy udziale szczebla wyższego/walki ze smogiem.Nie dajmy się zabijać.Wymagajmy od siebie i innych.

  14. Pytanie bylo retoryczne.Rada teraz obraduje i ciekaw jestem w jaki sposob do problemu sie odniesie bo jest on niewygodny dla wielu radnych z roznych powodow.

    • To co “Anonim” sugerujesz, że komunalka śmieciami pali?

      Przecież poniżej w komentarzach pisałeś, że to nie węgiel powoduje smog tylko śmieci:)

      Więc co zmieniłeś zdanie czy uważasz, że to KOMUNALKA pod bokiem Burmistrza i Wydziału Środowiska zionie syfem i nas TRUJE:)))
      Zdecyduj się za czym jesteś, bo jak narazie to tylko piszesz – nie wiadomo po co?
      Ponawiam pytanie:
      czy ty jesteś z Brzeszcze lub okolic czy tylko udajesz ze nim jestes i nie zależy ci na zdrowiu swoim i twojej rodziny?

  15. Gdzie Ochrona Środowiska? Tylko tyłki grzeją w Urzędzie. W teren ich dać do kontroli piecy. Ruszyć Burmistrzu to towarzystwo wzajemnej adoracji.

    • W ramach ochrony środowiska proponuje aby nasi przedstawiciele w Gminie – Burmistrz i Radni – umieścili oświadczenie czym ogrzewają swoje domy.

  16. Brzeszczanie! Piszcie pisma i maile do gminy! Na każde muszą odpowiadać! Trzeba rządać egzekwowania prawa! Czystego powietrza! Trzeba donosić ! Bo niaczej nic się nie zmieni!

    • witam, mieszkałem w Brzeszczach teraz mieszkam w Pszczynie, tutaj też jeszcze rok temu była masakra ze smogiem ale tylko przez rok udało sie tylezrobić np. wydano niesamowite miliony na nowe piece gazowe, ocieplenia domów itd. straż miejska codziennie kontroluje gmine uzywają drona i leca mandaty, zmienia sie myślenie ludzi są wypozyczalnie rowerów, w tym albo przyszłym roku ma być darmowa komunikacja miejska po to by jak najmniej samochodów jeżdziło itd. jak teraz porównuje wPszczynie jest pm10 przekroczone o 12% to w Brzeszczach jest 418%!!!!!! a to jest tylko i wyłącznie bezradność, brak chęci, brak pomysłów, brak mądrych ludzi na stanowiskach gminnych, właśnie TYLKO I WYŁĄCZNIE WINA RZĄDZACYCH GMINĄ.

      • Komentarz Pana Mirka dedykuję byłej burmistrz i jej zwolennikom. Bo zamiast realizować zadania i obowiązki gminy ważniejsze były remonty dróg i inwestycje gdzie mieszkają zasłużeni radni czy osoby będące chwilowo w blasku fleszy.

          • Argument na pewno istotny i ważny to walka z tym aby powietrza było lepsze …niż remont drogi wcale jeszcze nie w złym stanie ale niestety na owej drodze mieszka ktoś ważny…chwilowo

  17. Na wszystkich osiedlach domków jednorodzinnych jest SMOG, wiejska część Brzeszcz, Jawiszowic….również jest zadymiona. Nasze władze miasta muszą coś z tym zrobić, bo my mieszkańcy sami nie zwalczymy tego problemu. Za dużo w gminie jest kopciuchów i nie ma gdzie i komu ich zgłosić.

    • Mieszkańcy sami muszą się obudzić i przyjąć do wiadomości, że to oni sami powodują zanieczyszczenie powietrza! Paląc byle czym, byle jak. Śmieci, papiery, lakierowane listewki “tylko na rozpałkę”, “tylko na przepalenie” – to jest TRUCIE! Wrzucanie do pieca mokrego, byle gdzie przechowywanego węgla wątpliwej jakości – to jest TRUCIE! W Brzeszczach baardzo niewielki odsetek to faktycznie biedne rodziny, które mogą mieć problemy z zakupem opału. Największe zanieczyszczenie powodują cwaniaki – ci, którzy “oszczędzą” na worku dobrego, kalorycznego węgla, na regularnym KOMINIARSKIM czyszczeniu kominów. A potem zdziwienie – że taki smog, że śmierdzi, że “w tych Brzeszczach to nikt się problemem nie zajmie”.

  18. Nikt nie będzie kontrolował ….bo od tego jest Straż Miejska tak jak to się dzieje w całej polsce i to oni mają uprawnienia do kontroli, wejścia na posesję, legitymowania osób, nakładania mandatów jak również kierowania wniosku do Sądu. Proszę podziękować byłej burmistrz i przekupnym radnym.

    • Bzdury piszesz!

      Od kontroli jest również Wydział Ochrony Środowiska – i on akurat w tym temacie się nie wywiązuje!!! Nie słychać aby coś robili w tym zakresie oprócz opracowań i pisania, pisania, pisania. I na tym ich rola sie kończy w Brzeszczach.

      Kiedy burmistrz i radni-bezradni wezmą się za robotę i zaczną dbać o mieszkańców Brzeszcz i okolicznych wsi?

      Może czekają aż mieszkańcy sami przyjdą do nich i przypomną im jakie maja zadanie i po co ich wybraliśmy!!!

      • Bzdury to ty piszesz…Urzędnik gminy nie ma prawa wstępu na teren posesji jak również nie ma uprawnień do legitymowania osób. Według prawa Organów upoważnionych do legitymowania obywateli jest kilka – najczęściej są to: policja, strażnicy miejscy (gminni) oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Straży Granicznej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonujący kontroli mają imienne upoważnienia Prezydenta/Burmistrza Miasta do jej przeprowadzenia. Na podstawie tego ustawowego upoważnienia mają prawo wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny sięgającą nawet 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.
        Uniemożliwienie takiej kontroli stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Więc tak naprawdę bez Straży Miejskiej nic nie można zrobić.

        • To ty się mylisz !!!!!!!
          bo w linku poniżej znajdziesz informacje na ten temat:

          “Należy zacząć od tego, że to czy w miejscowości jest straż gminna, nie ma wielkiego znaczenia.
          Jej kompetencje w zakresie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska tylko nieznacznie różnią się od kompetencji urzędników wójta lub burmistrza.
          Mamy artykuł 379 prawa ochrony środowiska, który wskazuje, że wójt, burmistrz, prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska – w tym dotyczących tego, co jest spalane w domowych urządzeniach grzewczych.
          Burmistrz może taką kontrolę zlecić strażnikom gminnym, jeżeli ci są, a jeżeli ich nie ma, może zlecić to pracownikom urzędu. Ich kompetencje są właściwie takie same.
          Jest tylko jedno zastrzeżenie. Strażnik może nałożyć mandat. Urzędnik wyznaczony przez wójta nie może tego zrobić, zamiast tego wysyła wniosek o ukaranie do sądu.”
          Mało tego jeśli nie ma działań w tym temacie to:

          “Kiedy wójt się uchyla i nie podejmuje działań, trzeba rozważyć złożenie skargi na przykład do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, która kontroluje przestrzeganie programów ochrony powietrza lub do wojewody.”
          Więc widzisz Mieszkańcu, że jeżeli nie ma straży miejskiej to na Burmistrzu spoczywa OBOWIĄZEK wyznaczenia osób z Wydziału Ochrony Środowiska, która jest odpowiedzialna za kontrole spalania w piecach.
          WIEC NIE PISZ BZDUR – a już to o uniemożliwieniu kontroli to juz nie wiem po co to zamieściłeś. Nie dotyczy to akurat tego wątku-tej odpowiedzi:)
          https://smoglab.pl/urzednicy-zareagowac-zgloszenie-o-spalaniu-smieci-innych-odpadow/

          • Podstawą do w/w kontroli jest WYLEGITYMOWANIE osoby co do której jest podejrzenie popełnienia wykroczenia na co urzędnik nie ma uprawnień!!!!!!!! A kwestia uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli to podstawa.. Co urzędnik ustali stojąc pod bramką posesji bo właściciel nie wpuści go lub ściemni, że nazywa się Kowalski …hehe Panie Truty…
            Nic… odjedzie służbowym Dasterem na Kościelną.

  19. Wszyscy tylko kładą nacisk (lichutki) na wymianę. A co z tymi co wybudowali teraz dom i zalozyli gaz lub inne “eko” grzanie? Dlaczego nie zacheca sie tych nowobudujacych?

    • Nowobudujących i tych obecnie wymieniających “stary na nowy” obejmuje ustawa antysmogowa- nie można kupić i zamontować pieca gorszego niż 5 klasa. I na to też są dotacje – Program Czyste Powietrze.

  20. Witam. Dawniej nie mówiono o smogu,po prostu była zima więc ludzie palą w piecach. Kilka lat temu Europa pokazała jaki mamy smog. W Brzeszczach powinno się wymienić stare piece na piece gazowe,nie węglowe. Gmina powinna do 100% pokrywać koszty wymiany pieca, jak w innych gminach. Bez względu na dochód rodziny.Jeśli chodzi o ruch samochodowy i spaliny, to nasi brzeszczańscy politycy i ZZ kopalni zablokowali budowę drogi S1,a wariant który wybrali jest bardzo niekorzystny dla miasta, bo będzie “wpychał” jeszcze więcej samochodów na drogę do i z Oświęcimia.

    • “Smog” – aleś ty niekonsekwentny w swoich wypowiedziach.

      Najpierw (jako pierwszy komentarz pod artykułem – ukazał się Twój wpis) sugerujesz, że to niby proboszcz z MBB zanieczyszcza powietrze opalając kościół, a teraz piszesz, że to niby pieców ubyło, a aut przybyło i z tego to sie bierze, a nie z węgla. Uważasz, że to chodzi o likwidację kopalnii.
      A ja sie pytam, gdzie ich ubyło?
      Co ty chłopie czy babo piszesz?
      To dlaczego w lecie nie ma smogu, a w zimie jest to prawie codzienność?
      Jak myślisz znawco/znawczyni tematu: Czy to samochody czy to opalanie w piecach nieekologicznym paliwem powoduje smog???
      Dlaczego w nocy, prawie codziennie w sezonie grzewczym, są bardzo znacząco przekroczone normy jakości powietrza? Co niby wtedy więcej jeździ samochodów, czy wtedy ludzie palą w piecach??/

      Napisz co o tym myślisz naukowcu:)))) Czy to samochody czy piece powodują smog w Brzeszczach???

      • A to jakiś inny smog ja uważam że nagonka jest na węgiel moje pytanie brzmi dlaczego osiedla pozbyly się pieców i wiekszosci piece sa ekologiczne A nadal normy są podniesione kiedyś do pieca wszystko lądowano dziś są kosze i te plastiki lądują w koszu A nadal twierdzą że węgiel

        • A moje pytanie jest do ciebie – czy ty mieszkasz w Brzeszczach?
          Bo jesli tak, to powinno ci zależeć na dobrym powietrzu dla siebie i rodziny. A ty wyjeżdżasz o podważaniu wyników czystości powietrza.
          I może przestałbyś opowiadać głupoty o tym, że to jest nagonka na wegiel i że to jakiś inny smog – tylko popatrzył na wyniki zanieczyszczenia w Brzeszczach – nie tylko z NIK ale i na tej str. jak i na innych stronach w Internecie. Zobacz jakie mamy tu zanieczyszczenie. I zastanów się kto nas truje.
          A może powiesz, że to smok krakowski nas truje bo zionie ogniem:))))

    • Smog, najpierw przeczytaj artykuł, a potem pisz.

      Truje nas niska emisja, piece domowe i to co się w nich pali! Trzeba zmiany mentalności ludzi!

  21. Jak to możliwe że bardzo dużo bloków są już zasilane z elektrociepłowni A jakość powietrza jest nadal zła pasowało by się pozbyć ropniakow

  22. ŻĄDAMY OD RADNYCH I BURMISTRZA ABY ZACZĘLI DZIAŁĆ W NASZYM IMIENIU A NIE CHOWALI GŁOWY W PIASEK!!!!

    ŻĄDAMY CZYSTEGO POWIETRZA!!!!

    Ja sie pytam: Co robi DZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA W BRZESZCZACH w sprawie czystego powietrza???
    Gdzie są informacje – pod jakim numerem telefonu lub mailowo można zgłaszać przypadki palenia śmieciami i innym syfem? Gdzie jest raport z przeprowadzonych kontroli Wydziału ochrony środowiska?
    CO ROBI BURMISTRZ W SPRAWIE OCHRONY NASZEGO ZDROWIA I ŻYCIA? CZY ON NAD TYM PANUJE?

    Żeby się nie obudził z ręką w nocniku jak mieszkańcy pójdą do sądu walczyć o czyste powietrze, a co za tym idzie o zdrowie swoje i swojej rodziny?

  23. Wystarczy ukarać takich “palaczy” jak właściciela serwisu kosiarek i pił spalinowych koło dworca, który myśli.że jest pan i władca i spala wszystko począwszy od szmat z oleju…miejska byla kilka razy i nic

    • Powołać urzędników z dronami, którzy beda sprawdzac kto czym pali i nakladac mandaty od 10000 tys w górę. Wystarczy 2 na Brzeszczach ukarać i bedzie po problemie.

        • Mylisz się!
          Ma prawo wejść i skontrolować:

          “Urzędnik może wejść na teren posesji?
          Wbrew powszechnemu przekonaniu nie potrzebuje do tego żadnego nakazu. Zgodnie z artykułem 379 prawa ochrony środowiska może wejść na teren nieruchomości prywatnej od 6 do 22. Istotne jest to, że jeżeli osoba kontrolowana odmawia wejścia na posesję lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, to sankcja staje się poważniejsza. Takie zachowanie spełnia znamiona przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 225 kodeksu karnego. O ile więc samo spalanie odpadów jest wykroczeniem, to już uniemożliwienie kontroli – przestępstwem. W interesie kontrolowanego jest wpuszczenie urzędnika, bo nawet jak spalał odpady, to grozi mu za to mniejsza kara.”

          https://smoglab.pl/urzednicy-zareagowac-zgloszenie-o-spalaniu-smieci-innych-odpadow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj