Ćma bukszpanowa to azjatycki motyl, który zwyczajowo występuje we wschodniej Azji: Chinach, Korei, Japonii, na Tajwanie, w Indiach i rosyjskim dalekim wschodzie. Do Europy trafiła w 2007 roku i od tamtej pory systematycznie poszerza swoje pole występowania po innych sąsiednich państwach. W Polsce szkodnik jest obserwowany od 2012 roku, zaś masowo pojawia się od 2015.

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej to poobgryzane brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. W efekcie roślina może zostać nawet całkowicie ogołocona z liści, co prowadzi do jej obumierania. Czasem usychają pojedyncze pędy, a przy licznej inwazji szkodnika – tracone są całe szpalery bukszpanów.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

  • Zwalczanie chemicze: ćmę bukszpanową możemy próbować zwalczać środkami bazującymi na pyretroidach, które zadziałają na gąsienice kontaktowo i żołądkowo: np. Decis, Mospilan, Karate Zeon.
  • Zwalczanie mechaniczne:  dokładna lustracja, lustracja i jeszcze raz lustracja krzewów bukszpanu. Systematyczne i częste oglądanie wnętrza krzewów pomoże nam wykryć żerujące jasnozielone i specyficzne gąsienice, jak również oprzędy i odchody, które często pokrywają pędy i gałązki roślin. Jeżeli okaże się, że nasze krzewy zainfekował szkodnik to pod roślinami rozkładamy folię i strząsamy gąsienice i natychmiast je niszczymy. Zabieg wytrząsywania powtarzamy nawet kilka razy, aby pozbyć się jak największą ilość gąsienic. Możemy również wymywać gąsienice silnym strumieniem wody lub wycinać pędy roślin wraz z oprzędami i szkodnikami, a następnie trzeba je spalić.
  • Zwalczanie za pomocą pułapek: w walce z ćmą bukszpanową bardzo pomocne są tablice lepowe które wychwytują szkodniki, albo pułapki feromonowe np. Buxatrap. Zaletą tych pułapek jest zawarty w nich feromon płciowy, który uwalniany jest do otoczenia, na który już z daleka reagują samce ćmy bukszpanowej. Samce kierują się w stronę rosnącego stężenia feromonu, trafiają do pułapki i przyklejają się do znajdującego się wewnątrz lepa. Montowanie takich pułapek spowoduje “chmurę feromonową”, która zakłóci komunikację ciem: samce nie znajdą samic, bo będą albo w pułapce, albo chwilę przed, a te nie złożą jaj. Dzięki pułapkom mamy szansę chociażby kontrolować rozwój ćmy bukszpanowej.

(źr., fot. sadowniczy.pl, flora4you.pl, poradnikogrodniczy.pl)

2 KOMENTARZE

  1. Jest również biologiczny preparat nazywa się “Lepinox Plus biologiczny insektycyd”. Bardzo skuteczny. Kupiłam go przez internet. Po trzech dniach gąsienice były martwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj