W środę 17 sierpia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Obsługę wniosków dla mieszkańców Gminy Brzeszcze prowadzić będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeszczach. Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej – Tutaj

Wnioski można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzeszczach (ul. Mickiewicza 6) w pok. 114 (I piętro) od poniedziałku 22 sierpnia 2022 roku w następujących dniach i godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 -14:00
 • wtorek: 8:00 -14:00
 • środa: 10:00 – 16:00
 • czwartek: 8:00 -14:00
 • piątek: 8:00 – 12:00

Wnioski można także składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy Tutaj

Informacje pomocne w prawidłowym wypełnieniu wniosku o dodatek węglowy:

 • Organ, do którego składany jest wniosek o wypłatę dodatku: Burmistrz Brzeszcz.
 • Osoba składająca wniosek podaje swoje dane, w tym: imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
 • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce należy wpisać ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
 • W formularzu należy zaznaczyć jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy.
  Pamiętaj! Wskazane  źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (baza CEEB). Będzie to weryfikowane na etapie rozpatrywania wniosku.
 • Formularz należy podpisać! Składający wniosek oświadcza, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Zgodnie z treścią ustawy – KLIKNIJ – dodatek węglowy przysługuje:

Osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).

Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dodatek węglowy wynosi jednorazowo 3000 zł zarówno dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, jak i gospodarstwa wieloosobowego.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

 1. osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 roku.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30.11.2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

(źr., Brzeszcze.pl)

7 KOMENTARZE

 1. W zimę w BRZESZCZACH będziemy palili czym popadnie >zaczynając od śmieci a kończąc na oponach WĘGLA BRAK choć Brzeszcze na nim stoją!!!!!

 2. A w kwk Brzeszcze węgiel zaczyna raptem cenowo wzrastać z 990zł za tonę JUŻ do 1650 zł nie wspomnę o utrudnieniach przy jego zakupie z uwagi na brak przewożników gdyż można zarejestrować jeden kurs i trzeba czekać co najmniej 3tygodnie na jednego przewożnika>>PARANOJA !!!!!! >>CZY TO JEST SPECJALNE DZIAŁANIE????????

 3. Ludzie oglądają TVP i inne stacje. I płaczą nad biednymi ukraincami. A te kurwy od 2014 roku mordlowwly ludzi na wschodzie. Wodę im odcięła na Krym. Tego się nie pisze nie mówi.niby w Rosji propaganda cenzura . A co u nas. Miałem do czynienia z ukraincami za granicą młode kurwy. Nie walczą do mnie skakali o byle co.

  5
  4
 4. na początku tego roku na Janinie zwykły groszek kosztował 500 zł więc za ten dodatek można by było za free ogrzać dom w sezonie ale te pisowskie kurwy odklejone od realiów nałożyły embargo i węgiel wywaliło z cenami w kosmos cena orzecha na Brzeszczach już teraz 1200 zł a obstawiam że dobije do 2 tysięcy w grudniu chyli za te ochłapy można sobie kupić będzie 1500 kg węgla , wiadome jakiś leming pomyśli ale z zagranicy tańszy sprowadzili ten “tańszy” w porcie po odsianiu kosztuje 2500-2700 zł za Tonę w hurcie wiec jeszcze lepiej. Od 2 lat piszę tutaj ze te jełopy prowadzą kraj do upadku a obecna sytuacja jest tego potwierdzeniem.

  9
  4
 5. Ludzie przyjdzie mir i z tym skończy . Dalej wierzycie w to że my żyjemy w normalnym świecie. Te kurwy w całej Europie nas niewolnikami zrobili. Tylko te banderowskie nazistowskie Ukraińców to plemię trzeba wysłać z tej planety i będzie ok. Potem Niemców i Francuzów itd

  3
  8
 6. hm.. co roku kupowałem retopal 5 ton kosztowało mnie to średnio 3700zł . Dzwoniłem teraz w Bielsku pan mi zaoferował za 2500 zł za tonę czyli 12500 zł to niech se ten dotatek włożą gdzie … zgadnijcie ..

  8
  4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.