W ubiegłym tygodniu do Urzędu Gminy wpłynęło zgłoszenie mieszkanki, która podczas spaceru na Nazieleńcach odkryła dzikie wysypisko śmieci. Opady zostały wrzucone do stawu. Sytuacja zagrażała nie tylko czystości środowiska i estetyce obszaru chronionego Natura 2000, lecz także zdrowiu mieszkańców. Do zbiornika wodnego trafiły… płyty z eternitu!

Po weryfikacji zgłoszenia przez pracowników Wydziału Środowiska, podczas której potwierdzono, że wyrzucone odpady to niebezpieczne płyty azbestowe, utylizację dzikiego wysypiska śmieci zlecono specjalistycznej firmie. Po oczyszczeniu stawy okazało się, że nieznany sprawca porzucił ponad 700 kilogramów płyt eternitowych!

Płyty azbestowe, popularnie zwane eternitem, były niegdyś masowo stosowane w budownictwie. Eternit jest szkodliwy – zawarte w nim włókna azbestowe, uwalniane do otoczenia na skutek uszkodzenia czy erozji, wywołują choroby układu oddechowego, w tym również zmiany nowotworowe.

Przypominamy, że osoba fizyczna nie może samodzielnie usunąć wyrobów zawierających azbest, np. pokrycia dachowego. Usuwanie takich wyrobów wymaga posiadania kwalifikacji, specjalistycznego sprzętu i  zezwoleń.

Właściciel wyrobów azbestowych ma obowiązek kontrolowania ich stanu, w terminach wynikających z oceny stanu tych wyrobów oraz sporządzenia ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania ww. wyrobów.

6 KOMENTARZE

 1. Codziennie chodzę po okolicznych lasach oraz terenach zielonych nad Wisłą i…. jestem przerażony głupota ludzi !!!. Aż przykro patrzeć na … nie pojedyncze butelki papierki tylko kilogramy ŚMIECI !!! różnej maści i kalibru. Pozdrawiam idiotę co na wale w okolicach mostu w Górze wyrzucił ze dwie “szafy” ubrań i kolejnego debila który w tym samym miejscu rozbił kilkadziesiąt słoików z jakimiś przetworami. Młodzież chlejącą wóde i piwsko w okolicach tzw Karcianego nieopodal dworca PKP – nasrajcie tam jeszcze może lepiej wam w tym syfie będzie smakowało. Akcje sprzątania bardzo popularne ostatnio i ich efekt w postaci ton śmieci pokazują tylko jakie mamy społeczeństwo nie tylko w Brzeszczach ale w całym kraju !!!!

  13
 2. Kurcze nie powiem bo za malolata jezdzilo sie na te stawy i sie kapalo. Na”osemce” czy tzw.”podpasce”:) piękne czasy. Ale nie straszylo sie zwierzat czy wyrzucalo smieci gdzie popadnie. Czlowiek mimo mlodego wieku mial jakas tam swiadomosc ze jak sie o to nie zadba to pozniej tego nie bedzie….zawsze sie po sobie zbieralo. A teraz? Jak mozemy oczekiwac od dzieciakow czy mlodziezy skoro sami nie robimy tak jak sie powinno…

  16
 3. Brawo dla gminy!!!. Ustalono zakaz poruszania się autami, a ludzie teraz robią co chcą, bo kto niby ma tego pilnować…
  Miejscowi są prześladowani przez “turystów” za przejeżdzanie mimo, że mają do tego prawo, a Ci co nie mają prawa robią co chcą…
  Auta “turystów” wjeżdzają gdzie chcą, parkują gdzie chcą, a ludzie robią sobie pikniki i plaże przy stawach, zostawiając przy tym śmieci. Nikt nie patrzy na to,że stawy są prywatne i są znaki zakazu wstępu na wałki od stawów, już nie mówiąc o wałach przeciwpowodziowych. Parkingu też nikt nie zrobił oficjalnego i ludzie parkują gdzie chcą i jak im się podoba, nie patrząc na dojazd czy posesje mieszkańców.
  Podobaja Wam się Nazieleńce? To bardzo dobrze, ale to nie gmina dba o nie, tylko miesjcowi ludzie, od lat!!! To, że wałki od stawów są okoszone, krzaki powycinane, dróżki okoszone, czy kapliczki zadbane. Zastanówcie się nad tym, jak krzyczycie kochani “turyści” po miejscowych, albo jak zostawiacie śmieci po sobie, czy kolejny niedopałek po papierosie rzucony byle gdzie…. Już nie wspomnę, o tych co bezczelnie robią sobie dzikie śmietniska…
  Dodatkowo ludzie chodzą na spacery ze swoimi pieskami i normalnie super -niestety wiekszość jest PUSZCZANYCH WOLNO…żeby się wybiegały!!! Oczywiście psy są bez kagańca i nikt nie patrzy na to, że od 1.04.2021 jest to zabronione i grozi karą do 500zł. Takie psy stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, czy dzieci , ale przede wszystkim dla zwierząt, ptaków które tam mieszkają. I nie ma znaczenia jakiej wielkości jest ten pies i czy należy do groźnych ras czy jest tzw.”pieskiem kieszonkowym”. Nikt nie patrzy na to, że to jest okres wylęgowy, że zwierzęta są bezbronne, bo są w gniazdach, albo mają małe…ważne żeby piesek się wybiegał!!!
  Po wałach przeciwpowodziowych i między lasami regularnie, ktoś jeździ na motorze, czy kładzie i też nikt nie reaguje…a niby Gmina sie chwali “NATURĄ 2000”. Tylko ludzie przyjezdni wcale tego nie respektują, a Ci co są miejscowi “obrywają” za wszystko.

  Ps. Dla tych co mówią, że chodzą po ZIELEŃCACH, to są NAZIELEŃCE!!!
  Przykład: jadę na NAZIELEŃCE, chodzę po NAZIELEŃCACH, itd. 😉
  Pozdrawiam

  23
 4. jest zakaz poruszania się pojazdów mechanicznych po ulicy Kolejowej i Ulicy Nazieleńce o wałach wiślanych nie wspomnę a auta codziennie popierdzielają tam i z powrotem nawet po wałach! Nie wiem czy ta gminą rządzą bałwany czy patałachy bo wystarczyło by zamontować foto pułapkę i z tydzień zdjęcia porobić to zaraz by się ten proceder ukrócił , ale ludzie myślący uciekli za granice Ci niemyślący wygląda na to że zasiadają w Urzędzie Gminy.

  34
  10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.