O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii. Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego.  

Przewodniczący Episkopatu w oświadczeniu przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. Cytując Encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae  podkreślił, że „świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. (…) «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. (…) Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać, ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Abp Gądecki zauważył, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii – jak często powtarza papież Franciszek ‒ „Kościół nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych”.

W Oświadczeniu Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie”. Wyraził swój smutek, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Abp Gądecki zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Zachęcił wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a dziennikarzy i polityków poprosił o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

(Tekst: episkotapat.pl, fot. facebook.com/j.scheuringwielgus)

67 KOMENTARZE

 1. Gest lichockiej jest ok, słowa kaczyńskiego do obywatela ” spie… dzidu” są ok, jad z tvp pis jest ok, padofilia kleru jest ok, ale głos ulicy jest zły. Gratuluje.

  4
  7
  • Znowu Powielasz kłamstwa liberalno- Lewicowych niemieckich mediów. Gest Lichockiej to manipulacja TVN, Kaczyński powiedział: spieprzaj dziadu a nie spierdalaj dziadu, a Wasz głos Ulicy jak sie okazało jes głosem KOD i poskomunistów pod auspicjami GW I TVN. Po członkach Rady o osobach Boniego czy Środy widać że ulica dała sie znowu zmanipulować w celu obalenia rządu. Gdzie są prawdziwi przedstawiciele ulicy ????

   7
   4
 2. Dlatego My, wszyscy, ludzie godnego serca i jasnego umysłu, musimy przeciwstawić się temu naporowi i pogwałceniu: ludzkiej godności, rozsądku, a przede wszystkim poszanowania nas samych- bliźnich. Wygrajmy krucjatę miłosierdziem!

  22
  13
 3. Tolerancja jest wtedy jak robisz co lewactwo, myślisz co lewactwo, jak myślisz po swojemu to jesteś największym sku, gno, poje…. niestety po zniszczeniu Irlandii i Malty lewactwo zapowiadało zniszczenie Polski i widzimy jak jest

  23
  12
 4. Ciężki to temat poruszany na tych wiecach. Myślę, że młodzież, która w nich uczestniczy, często nie zdaje sobie sprawy, za czym tak naprawdę manifestuje. Ja dobiegam do pięćdziesiątki, wychowałam dwoje dzieci i w tej chwili nie mam zdecydowanego zdania na temat aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia dziecka. Współczuję rodzicom, którzy są lub byli w takiej sytuacji. Decyzja i urodzenie dziecka jest ważna dla człowieka. Obawa, czy urodzi się zdrowe, czy w jakiś sposób upośledzone towarzyszy każdemu przyszłemu rodzicowi. Mam znajomych, którym lekarz doradzał, aby usunąć ciążę, bo coś tam było nie tak, a dziecko urodziło się zdrowe… (Są wśród Was ludzie 100% zdrowi, sprawni, zadowoleni z siebie? Będziecie tacy na starość?) Wspieram też hospicja dla dzieci i wiem, że one tam umierają, czasami niechciane i niekochane przez swoich rodziców, czasami życie kogoś przerosło. Czytałam sporo za i przeciw (w jednym i drugim przypadku bardzo logiczne i przekonywujące artykuły). Są takie za i takie przeciw zdania, które do mnie docierają. Może dać się temu dziecku urodzić i umrzeć (skoro ja mam prawo żyć, to czemu ono nie?), może go leczyć i opiekować się na ile jestem w stanie, może nie pozwolić, aby cierpiało. Nie wiem… Ale są też ludzie, którzy stają się kalekami z powodu wypadku na drodze i wtedy co? Zabić, bo jest inwalidą? A choroby nieuleczalne, które ujawniają się później? Ktoś z wadą serca może żyć do wieku średniego lub dłużej. Usunąć taką ciążę? Niestety “zabieg” jest nieodwracalny, a drugie, zdrowe dziecko nie jest tym pierwszym, wadliwym, które nie ma prawa żyć. Ono będzie wołać i tarmosić Twoje sumienie. Czytają to też osoby, które wiedzą o czym piszę…

  24
  13
  • Pierwsza mądra i wyważona wypowiedz- dziekuje. Obserwuje te medialne jasełka i zastanawiam sie dlaczego dla współczesnych “nowoczesnych ” kobiet to są problemy proste i jednoznaczne. Uczestniczki protestów iemają żadnych , ale to żadnych moralnych wątpliwości. To zadziwiające i przerażające zarazem.

   17
   11
 5. Nie jestem ani za ani przeciw, wieże w Boga ale do z polskim kościołem powszechnym mi nie po drodze. Nie glosuje na PiS ale na Tuska i pochodne Tuska też nie zaglosuje. Nie chodzę na protesty KOD ale na wiece Dudy tez nie. Ale… Jak sie osobę homoseksualną nazywa pedałem lub co gorsza przestępcą to krzyczycie, ze to zamach na mniejszość seksualną. Ale jak wchodzicie z buciorami i zaklucacie rytuał religijny podczas modlitwy to wtedy to sie nazywa protest kobiet. I do tego macie prawo? Hipokryzja skretyniałych osób, które pretendują do kierowania Polakami.

  17
  11
 6. Antykultura w kolejnym wcieleniu tym razem pod płaszczykiem Troski o Kobiety i nieudolna proba obalenia rządu. Nie udało sie z kornikiem może uda się ze Straszeniem Kobiet Kosciołem

  22
  12
 7. Kościół sam sobie strzeli w kolano trzymając z PiS. Już teraz wychodzą skutki. Jak mamy wierzyć komuś który mówi , że ” Wirus w odwrocie” a tym czasem skala zakażeń sięga zenitu. A przecież tak bardzo niedawno trzymał się za rączki z panem Rydzykowskim i przy pieśni wychwalał polski naród pod niebiosa. Szanowne panie!!! Nie dajcie się tylko walczycie o swoje!!!

  27
  10
 8. Słyszałem że w Bielsku szykują tak zwane zbiorowe groby dla byłych manifestantów za trzy/cztery tygodnie> narazie odpowiedż była że miejsca niema

  13
  15
 9. Nazywajmy rzeczy po imieniu. To całe “piekło kobiet” to nic innego jak próba usprawiedliwienia realizacji nowożytnej “Akcji T4” z czasów III Rzeszy, czyli eliminacja życia które nie zasługuje na życie, a dokładniej wszelkich upośledzeń wśród dzieci i dorosłych. Ówczesna istota z wąsikiem byłaby z was dumna (poniekąd). Nowoczesna „higiena rasowa”.
  3..2..1 – Start

  30
  22
  • za To bardzo humanitarna jest Pomoc Państwa w przypadku gdy już te Dzieci są Dorosłymi ludźmi bez możliwości samodzielnej egzystencji a Rodzicie umierają, jak są traktowane takie osoby co jakiś czas widzisz w Uwadze albo sprawie dla reportera z ukrytej kamery , zastanawiałeś się dlaczego takich niepełnosprawnych nie widać na ulicach? Bo są przykuci do łóżka nigdzie nie wychodzą albo już są w ośrodkach, PYCHA PRZYCHODZI PRZED UPADKIEM Wyborcy piSS

   25
   18
   • pomoc państwa w tych przypadkach to temat równie ważny – zgoda. darój sobie z tą pychą i tym ss bo w tym przypadku to ma się nijak. nie wiem wyborco na kogo głosowałeś wcześniej ale cały czas jest tak samo zapewne. Tu są potrzebne konstruktywne rozmowy (i konkretne działania ze strony rządu) z obu stron barykady. jeśli chcesz usprawiedliwiać aborcję twoimi wyjaśnieniami (które z pewnością mają miejsce – te o opiece itd.) to jest to niedorzeczne. Czyli lepiej zabić na wstępie niż później. W oparach absurdu

    29
    11
 10. Czyż PISMO ŚWIĘTE nie mówi o ataku na religie?? czyli wyznawanie wiary?? to jak widać ewidentnie są dni ostatnie przed ARAGEDONEM>>tak mówią “znaki” oraz wszyscy mądrzy tego świata

  9
  7
 11. Że Ci Gwałciciele i pedofile rozpasione święte krowy w sutannach maja jeszcze czelność zabierać głos .. Wypier**alać z klerem i PiSS owcami Won! My chcemy życ po swojemu a nie to jak jakiś kurdupel stary kawaler sobie zażyczy!

  64
  41

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.