W ubiegłym tygodniu została zdemontowana i przewieziona do konserwatora kapliczka stojąca przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimia i Przecieszyńskiej w Brzeszczach. Po zakończeniu prac renowacyjnych zabytek powróci do Gminy Brzeszcze – kapliczka zostanie postawiona na terenie nowo budowanego cmentarza.
Przekazana do renowacji kapliczka to obiekt w typie kapliczek słupowych, w całości wykonana z kamienia – piaskowca.
Stan zachowania kapliczki jest zły i wymaga podjęcia zdecydowanych działań konserwatorskich. Obiekt posiada zniszczenia biologiczne oraz mechaniczne. Z uwagi na ekspozycję w miejscu zacienionym w sąsiedztwie drzew na kapliczce zaobserwować można mikrobiologiczne nawarstwienia.
Innymi czynnikami, które przyczyniły się do powstania ubytków są czynniki mechaniczne. Kapliczka umiejscowiona jest na otwartej przestrzeni bez żadnej osłony przed wiatrem, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej o znacznym ruchu, przez co obiekt narażony jest na czynniki eoliczne oraz drgania spowodowane ruchem pojazdów. Wiatr porywał pyły zalegające ziemię i uderzał nimi o powierzchnię kamienia, ścierając go i szlifując (korozja). Drążył w nim dziury i wgłębienia, usuwał minerały o osłabionej spoistości, zacierając opracowanie rzeźbiarskie i zaokrąglając ostre profile.
W opracowanym dla kapliczki programie prac konserwatroskich zalecono m.in. usunięcie osłabionych, zdezintegrowanych, elementów poprzez ich odkucie. Oczyszczenie powierzchni kamienia oraz dezynfekcję i dezynsekcję preparatem fungistatycznym (przeciwgrzybiczynym) oraz biobójczym. Miejsca pokryte grubymi nawarstwieniami lub tzw. “fałszywą patyną” zostaną doczyszczone chemicznie oraz odsolone. Kolejnym etapem będzie impregnacja z zastosowaniem środka hydrofilnego. Wykonane zostanie podklejenie odspojonych warstw kamienia oraz montaż zbrojenia w miejscu planowanych rekonstrukcji oraz uzupełnieniach formy rzeźbiarskiej. Do uzupełnienie ubytków formy rzeźbiarskiej posłuży masa sztucznego kamienia. Ważnym elementem prac będzie uczytelnienie tekstu inskrypcyjnego poprzez delikatne przekucie i ewentualne podbicie kolorystyczne farbą. Całość prac zakończy impregnacja hydrofobowa całej powierzchni kapliczki, co pozwoli zachować odrestaurowany obiekt w dobrej formie na najbliższe lata.
(źr.,fot.Brzeszcze.pl)
Mamy kilka takich starszych kapliczek w Brzeszczach i okolicy. Fajnie by bylo jakby w jednym miejscu mozna bylo znalezc jakas geneze powstania tych kapliczek oraz historie z nimi zwiazane…
Jest książka pt. Brzeszczańskie Kapliczki, z pewnością jest w bibliotece parafialnej przy kościele św. Urbana w Brzeszczach (niestety w czasie wakacji nieczynna).
Jest fajny profil na FB – “Kapliczki i krzyże przydrożne w gminie Brzeszcze”. Można tam znaleźć sporo o historii naszych kapliczek i dużo ładnych zdjęć wszystkich kapliczek z naszej gminy.
Czy Chrystus stracił głowę podczas transportu…. czy mi się wydaje ???