Na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze będzie produkowana energia elektryczna i ciepło z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. W 2021 roku na terenie zakładu pracę rozpocznie instalacja kogeneracyjna, złożona z dwóch silników metanowych.

Eksploatacja węgla kamiennego przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. Dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia prowadzi działania polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla.

Metan ze złóż węgla w ponad 50 procentach ujmowany jest przez system dołowej sieci rurociągów i stację odmetanowania na powierzchni. Pozostała część metanu odprowadzana jest przez szyby wentylacyjne.

Pozyskany metan sprzedawany jest na rynku. W 2019 roku sprzedaż kształtowała się na poziomie 34 mln m3 metanu.

W celu zwiększenia gospodarczego wykorzystania metanu do obecnie budowanych dwóch silników gazowych planuje się dołączyć dwa koleje, co docelowo pozwoli na uruchomienie czterech silników o łącznej mocy 11 MW.

W 2021 roku rozpocznie pracę instalacja zabudowana na terenie ZG Brzeszcze, w skład której wchodzą dwa silniki.

– Obecnie trwają uzgodnienie projektowe inwestycji, a rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przewiduje się na trzeci kwartał tego roku. Nowe instalacje kogeneracyjne przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania pokładów węgla, ale również do zwiększenia udziału Grupy TAURON w Rynku Mocy – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Długookresowe prognozy metanowości eksploatowanych pokładów ZG Brzeszcze wskazują na znaczące zwiększenie wolumenu i ustabilizowanie składu pozyskiwanego gazu metanowego.

Budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest również ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery.

Realizacja projektu wpisuje się w założenia Strategicznej Agendy Badawczej Grupy TAURON. Grupa nabywa też nowe kompetencje w zakresie budowy i obsługi kogeneracyjnych źródeł gazowych. Budowę instalacji realizuje spółka TAURON Nowe Technologie.

Źródło: TAURON

33 KOMENTARZE

 1. a dlaczego nikt nie napisze ile jest strat i jak wygląda sytuacja na dole, już nie mówiąc o górze. Kiedy się wreszcie skończy dopłacanie i utrzymywanie opijusów i ryli, dziadów z góry i synusiów starych ‘górników’ ?
  Chyba musi przyjść Niemiec i wziąć za te ryje złodziejskie. Wtedy wszystko się opłacji

  8
  5
  • A skąd Ty wiesz czy się dopłaca? Jak nie znasz sytuację teraz kopalni to się nie odzywaj kretynie!! Bo dla twojej wiadomości kopalnia jest na plusie, pozdro kumatych

   3
   7
 2. Kiedyś ktoś to wszystko podliczy… Jak myślicie, ile kosztowało polskiego podatnika (Tauron) wykupienie kopalni z SRK wraz z późniejszymi kosztami inwestycji i pokrywaniem strat od 2015 roku?
  Czy ktoś z „decydentów” nam na to odpowie ? Nie, nie jestem naiwny i nie liczę na to. Ale w końcu przyjdzie nowa władza i zapewne dopiero wtedy się dowiemy.

  15
  8
   • Każdy normalny rząd zrobiłby to co trzeba. Tak było z górnictwem w UK, Francji, Hiszpanii, Belgii, Niemczech… Marnowanie pieniędzy to nasza narodowa specjalność. Europa odchodzi od węgla, a my dopłacamy do niego, jakbyśmy bronili niepodległości. Skoro tak, to trzeba było bronić koni i furmanek, po co nam samochody i traktory. Jesteś kolego niczym bohater z „Konopielki”.

    10
    10
    • Już się kolego tak nie biczuj. Póki co nie ma alternatywy dla węgla. Wszystko można zlikwidować, ale rządu, który niszczy swój system energetyczny na pewno nie można nazwać normalnym. Idąc tokiem twojego rozumowania, najpierw trzeba mieć te samochody i traktory a potem można porąbać te furmanki i eksterminować konie. Właśnie w takiej a nie odwrotnej kolejności.

     6
     6
     • Zaplanowana przez rząd na lata i metodyczna zmiana systemu energetycznego to nie jest jego niszczenie. Jesteś niedouczony kolego Anonimie. Polska od lat goni Zachód i nie powinna tego procesu opóźniać. Energia na węglu jest droga, tańsza z OZE z zagranicy sukcesywnie ją będzie wypierać. Gdy nasz przemysł więcej płaci za energię to staje się po prostu niekonkurencyjny. Zamiast pogoni zostajemy co raz bardziej w tyle.

      7
      4
     • Świetnie, że planują. Tylko te plany trwają przynajmniej od połowy lat 90. i potrwają jeszcze trochę. Metodyczna zmiana systemu energetycznego? Jakoś był i dalej oparty jest na węglu. Skąd się bierze i dlaczego będzie rosła różnica pomiędzy ceną energii z węgla a OZE? To zupełnie inny temat a słowo klucz to kwoty CO2. Postulowanie zamknięcia kopalń w tej chwili i w efekcie elektrowni węglowych to powrót do wspomnianej wcześniej “Konopielki”. Bo co w tej chwili proponujesz w zamian?

      4
      4
     • Istota problemu polega na tym ,ze wielu decydentow nie rozumie iz era kamienia lupanego nie skonczyla sie dlatego ze zabraklo kamieni.

      3
      4
     • W porządku @skansen+. Kończymy erę kamienia łupanego tu i teraz, tak jak postulował @Piotr. Zamykamy energetykę węglową w cholerę. A teraz słucham. Skąd weźmiesz prąd, który wpuścisz w polskie linie przesyłowe? Dawaj argumenty za nową erą, chętnie dam się przekonać.

      4
      3
     • Intuicja podpowiada mi ,ze odpowiedzi na nurtujace cie pytania udziela ci ktorzy biora za to pieniadze za okolo 2 tygodnie.

      3
      2
   • Tak, za wybrane aktywa wydobywcze kopalni BRZESZCZE od SRK Tauron, zapłacił symboliczną złotówkę, ale też musiał zwrócić udzieloną zakładowi od SRK pomoc publiczną w kwocie…, zgadnij ?

   • Tak, Tauron musiał dodatkowo zwrócić SRK kwotę 145.327.497 zł jako zwrot udzielonej pomocy publicznej, czyli w sumie zapłacił jednak 145 mln zł, a nie 1 zł. Na inwestycje zaś poszło międzyczasie ponad 500 mln złotych, strat do pokrycia pewno z 700 mln złotych, czyli razem poszło w pi..du jakieś 1,345 mld złotych. Wiecie ile w Brzeszczach można by za to wybudować potrzebnej infrastruktury ? Brawo PIS 👍

    5
    2
 3. Sierpień rządzi solidarność złodzieje i matoly gdyby nie sierpień tej kopalni już dawno by nie było tyle w temacie alkoholiki

  1
  10
 4. A ja proponuję zamknąć w końcu kopalnie. A tych darmozjazdów pozwalniac bo ino musimy do tych PRL reliktow cały czas dopłacać. Gornictwo to przeżytek i koniec.

  13
  20
 5. Te silniki to budują już od jakiś 15 lat. Podobne artykuły pisano i wtedy. Pamietam też, że tuż przed upadkiem KWSA prezes Łobodzinska chętnie udzielała wywiady na temat zagospodarowania metanu… Komunikują o wszystkim, tylko nie o wydajności i kosztach wydobycia. Jakies szyby, zakłady przeróbcie, transporty …. a potem co roku strata ponad 1 mld zł.

  19
  2
 6. Ziom, zlituj się 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ mosz pojęcie o systemie… Na pewno jesteś z Sierpuchów, negowaczy wszystkiego co istnieje i co sie robi. Jak ściany nie jadą to źle, jak jadą to źle jadą. Jakby ta kopalnia zarabiala miliard tygodniowe, byla przykryta szklaną kopułą, a wegiel produkowała z powietrza to tez by było źle tylko dlatego że to nie Ty dostajesz ten miliard i dla samej zasady. Jestes chłopie juz tak nudny jak Trzaskowski z tym czy bym poslem czy nie był.

  19
  15
 7. Witam.”Kopalnia produkuje ciepło i prąd”, a kto “produkuje” szkody górnicze, wstrząsy,hałdy, całe te dziadostwo,Święty Mikołaj?. Ziom z Brzeszcz

  11
  18

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj