Od 7 maja Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz tymczasowo będzie otwarte dla odwiedzających od piątku do niedzieli.

“Jesienią ubiegłego roku oraz w lutym tego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała. Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia – większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza” – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

“Analizując frekwencję widzimy, iż zdecydowanie więcej osób przyjeżdżało do Miejsca Pamięci właśnie w weekendy. Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę” – przyznał dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

  • Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.
  • Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci.
  • Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający mogą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny – zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.
  • Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.
  • Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum noszą podczas oprowadzania maski, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.
  • W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

(źr., fot. auschwitz.org)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj