Burmistrz Radosław Szot oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Brzeszczach wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Kwiaty i znicze złożono przy grobach żołnierzy wyklętych na cmentarzu w Jawiszowicach, m.in. przy grobie Jana Wawrzyczka – pułkownika WP, dowódcy Oddziału AK “Sosieńki” oraz przy pomniku w Jawiszowicach-Kółku.

Uroczystość upamiętniającą bohaterów podziemia niepodległościowego rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy wyklętych na cmentarzu w Jawiszowicach. Następnie w kościele p. w. św. Marcina została odprawiona uroczysta msza święta, po której zebrani przemaszerowali pod pomnik w Jawiszowicach-Kółku, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty,

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

(źr.fot.Brzeszcze.pl)

10 KOMENTARZE

  1. (TE same twarze już od lat,ci sami ludzie obok siebie)-każdy patriota,tylko żeby wsadzić ryj w obiektyw ,bo przecież Wybory-i nie chodzi o Wyklętych-pokazać się o to chodzi

    6
    2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.