Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski również seniorów. Jeśli wśród bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub biurze spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Respondenci, niezależnie od wieku, którzy nie będą mogli dokonać samospisu poprzez formularz internetowy lub za pośrednictwem infolinii, zostaną spisani przez rachmistrzów.

WAŻNE! Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie będą realizowali wywiadów bezpośrednich i odwiedzali respondentów w domach aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów, są oszustami. Takie przypadki należy zgłaszać na policję.

Rachmistrzowie do odwołania prowadzą spis w formie telefonicznej – dzwonią tylko z numerów infolinii: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Kontakt z innego numeru może być próbą wyłudzenia danych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 lub poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie Czytaj

Jeśli seniora spisał współmieszkaniec lub senior dokonał spisu samodzielnie (np. z czyjąś pomocą przez internet, poprzez infolinię spisową albo w Gminnym Biurze Spisowym), zrealizował tym samym swój obowiązek udziału w spisie. Nikt nie ma prawa do niego zadzwonić w tej sprawie! Wówczas takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Przypominamy, że rachmistrz nie pyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma! Jeśli respondent usłyszy takie pytania, należy niezwłocznie zakończyć połączenie i sprawę zgłosić na policję.

Sprawdź, jakie pytanie zawiera Tutaj

Jeżeli respondent będzie miał uzasadnione wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności kontaktującego się z nim rachmistrza spisowego, powinien zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99) lub do Gminnego Biura Spisowego (tel. 32 77 28 535).

(źr., fot.Brzeszcze.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.