W związku z czwartkową tragedią na kopalni Stonava w czeskiej Karwinie pod polską granicą, w której życie straciło dwunastu polskich górników, prezydent Andrzej Duda ogłosił niedzielę dniem żałoby narodowej.

W jej czasie flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Do wybuchu metanu w kopalni Stonava  doszło 20 grudnia tuż po godzinie 17.00 na poziomie 880 metrów. W rejonie zagrożenia miało znajdować się 23 górników, w większości Polaków. W katastrofie w kopalni CSM, do której doszło w czwartek po południu zginęło 13 górników – 12 polskich i jeden czeski. Pod ziemią są ciała 12 górników. Zwłoki jednego górnika zostały wywiezione na powierzchnię już w czwartek.

10 górników zostało rannych. Dwóch wciąż przebywa w szpitalu w szpitalu w Ostrawie.

Większość z górników, którzy zginęli w katastrofie mieszkała w woj. śląskim. Trzech pochodziło z województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego.

(źr. tokfm.pl, interia.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.