Dotychczasowe organy Domus 5 zostały zbudowane z końcem lat 70-tych ub. wieku, a zakupione jako używane około roku 2000. 10 lat temu zostały usunięte usterki w układach elektronicznych, poprzez wymianę przestarzałych kondensatorów elektrolitycznych, których kondycja ze wzrostem napięcia szybko malała. Na przełomie lat 2005/2006 wartość napięcia zasilania w gniazdkach wzrosła z 220 do 240 V. Eksploatacja organów przy tak podniesionym napięciu była możliwa jedynie bez zbytnich przeciążeń. Sugerowana wtedy przeróbka zasilacza nie doszła do skutku. W końcu elementy elektroniczne nie wytrzymały i nastąpiło fizyczne spalenie niektórych części, pociągając za sobą dalsze rozległe uszkodzenia układów. Firmy serwisujące tego typu sprzęt jednoznacznie stwierdziły, że nie podejmą się naprawy „tak wiekowego sprzętu” za rozsądną cenę, nie przekraczającą jego wartości.

W zaistniałej sytuacji została podjęta decyzja o zakupie nowszego typu organów z rynku wtórnego, o podobnych parametrach, gdyż ceny nowego tego typu instrumentu zaczynają się od 40.000 zł. Zakupiliśmy używane organy kościelne Johannus Opus 215, pochodzące z Holandii od firmy trudniącej się sprowadzaniem i konserwacją takiego sprzętu od wielu lat.

W środę – 15 stycznia zostały zamontowane w kaplicy, po gruntownym przeglądzie i przystosowaniu do istniejących warunków. Organy posiadają własne nagłośnienie wewnętrzne, którego nie można na razie wykorzystać z powodu umieszczenia ich w małym pomieszczeniu w tyle kaplicy. Wykorzystaliśmy więc istniejącą pełnopasmową kolumnę głośnikową o mocy 300 W, a do jej napędu zbudowano specjalny wzmacniacz o mocy 75 W (RMS), który przenosi wszystkie częstotliwości, nadając organom odpowiednie brzmienie, najwierniej jak tylko to możliwe wydobywając z nich pełne walory dźwiękowe. Dodatkowo zamontowano ledowe oświetlenie nożnego manuału co dzisiaj jest standardem.

Dziękujemy p. Jerzemu Zajdzie za bezpłatną kilkudziesięciogodzinną pracę związaną z zainstalowaniem nowych organów, zbudowaniem odpowiedniego wzmacniacza, zamontowaniem oświetlenia ledowego, a przede wszystkim za fachową konsultację z firmą, która sprowadziła organy z Holandii.

Organy Johannus Opus 215
Dwa profilowane manuały po 5 oktaw każdy. Liczba głosów 30 w tym 11 głosów do I manuału oraz 11 głosów do II manuału i 8 głosów do pedału nożnego. 30 tonowa elektromagnetyczna klawiatura nożna prosta.

(Tekst i foto: materdolorosa.pl)